Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Nowości ze świata robotyki chirurgicznej - najnowsza wersji systemu da Vinci SP (Single Port)

W ostatnich latach dokonał się na tym rynku milowy postęp technologiczny. Roboty najnowszej generacji, jak da Vinci firmy Intuitive Surgical, pozwalają chirurgom na przeprowadzenie zabiegu w sposób znikomo inwazyjny przy jednoczasowo zachowanym doskonałym wyniku onkologicznym jak i funkcjonalnym.  A Intuitive Surgical każdego roku przeznacza potężne środki na badania i rozwój swojego wiodącego systemu. W 2019 roku była to kwota 557,3 mln USD, stanowiąca 32% wszystkich wydatków operacyjnych. Przez prawie 20 lat Intuitive stopniowo ulepszał urządzenie da Vinci poprzez pięć modeli – Standard, S, Si, Xi i najnowsze hybrydowe modele X.

Historia rozwoju kolejnych generacji systemu da Vinci:

 • 2000 – GEN1 – pierwsza generacja systemu da Vinci
 • 2004 – upgrade o czwarte ramię robota
 • 2006 – GEN2 – druga generacja systemu da Vinci S® System
 • 2007 – system wizyjny 3DHD
 • 2009 – GEN3 – trzecia generacja systemu da Vinci Si® System
 • 2009 – podwójna konsola
 • 2011 – technologia Single-Site®
 • 2011 – obrazowanie Firefly®
 • 2014 – GEN4 – czwarta generacja systemu da Vinci® Xi System, zintegrowana energia
 • 2015 – zintegrowany ruch stołu
 • 2016 – rozszerzenie portfolio narzędzi
 • 2017 – integracja da Vinci X® System GEN4
 • 2019 – system da Vinci SP (Single Port)

Miałem okazję pracować w warunkach klinicznych z maszynami tych wszystkich generacji. Wszystkie z nich są zgodne z rewelacyjnym schematem wieloportowego dostępu do jamy brzusznej i klatki piersiowej. Niedawno miałem okazję testować najnowsza przełomową wersję systemu System da Vinci SP (Single Port) – kamera i trzy elastyczne instrumenty wprowadzane są do ciała pacjenta przez zaledwie jeden port o średnicy 2,5 cm. Instrumenty wykorzystują kombinację sztywnych i elastycznych sekcji, narzędzia zbliżają się pod wieloma kątami, co umożliwia w obszarach o minimalnej średnicy takich jak zabiegi przezprzełykowe i przezodbytnicze na maksymalne wykorzystanie ich giętkości i precyzyjności dostępu do newralgicznych miejsc. W przypadku Single Port mamy do czynienia ze standaryzacją interfejsu użytkownika i kontroli, podobną do tej jaką mamy w samochodach – tak, aby kierowca mógł przenieść swoje umiejętności bezpośrednio z jednego pojazdu na drugi. Oczywiście warunkiem jest biegłość w posługiwaniu się wcześniejszymi modelami Da Vinci. Można ją osiągnąć w ramach specjalistycznego zwalidowanego programu kształcenia, który gwarantuje największy ośrodek szkoleniowy Orsi Academy, w którym mam przyjemność być trenerem. Dodatkowo wymagane jest odbycie szkolenia dedykowanego robotowi Single Port.” – mówi Paweł Wisz urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach, członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS).

Mat. zdjęciowy Intuitive Inc.

Roboty wspierają chirurgów w wykonywaniu skomplikowanych procedur w sposób bardzo elastyczny i z wysoką precyzją. Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 5,5 tys. robotów da Vinci, a co 26 sekund odbywa się operacja z wykorzystaniem systemu. Na świecie przeprowadzono już ponad 7,2 mln operacji z jego wykorzystaniem. Nowoczesne robotyczne ramiona chirurgiczne zapewniają przeprowadzającemu operację dużą kontrolę nad przebiegiem zabiegu, co przyczynia się do wzrostu ich popularności wśród lekarzy. System da Vinci jest obecnie najpopularniejszym robotem do przeprowadzania minimalnie inwazyjnych operacji. Obecnie w USA trwają testy kliniczne najnowszej wersji system Single Port. Europa zaś oczekuje na jego premierę.

Nowoczesne szpitale, które już używają modeli Xi lub X, będą mogły łączyć te systemy z Single Port i instrumentami. Może to rozpocząć praktykę budowania rodziny kompatybilnych robotów, które można skonfigurować dla różnych procedur i podejść.” – mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu Grupy NEo Hospital.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ