Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego, podobnie jak inne choroby nowotworowe, może naciekać na pobliskie narządy wewnętrzne, a także dawać przerzuty miejscowe, węzłowe i odległe. Jak je wykryć, czy zawsze o sobie sygnalizują, czy mogą przebiegać bezobjawowo, wreszcie – jak zdiagnozować przerzuty raka prostaty?  

Czym są przerzuty raka prostaty

Przerzut to inaczej rozsiew nowotworu w organizmie powstały na skutek przemieszczania się komórek nowotworowych z guza pierwotnego. Komórki te mogą wędrować między innymi poprzez układ krwionośny czy limfatyczny, początkowo nie dając żadnych niepokojących objawów. Według ogólnej klasyfikacji TNM wyróżnia się trzy rodzaje przerzutów:

Rak prostaty jest całkowicie wyleczalny, pod warunkiem, że został wcześnie zdiagnozowany, a przerzuty, w tym przypadku najczęściej przerzuty do układu kostnego (do kręgosłupa, miednicy, kości udowych, żeber) czy płuc, nie wystąpiły.

Objawy przerzutów raka prostaty

Zaznaczmy na początku, że podobnie jak w przypadku symptomów raka prostaty, objawy sygnalizujące o przerzutach kostnych nie muszą stanowić reguły i są rzeczą osobniczą. Dlatego wśród najczęstszych, lecz niestanowiących powszechnej zasady, objawów przerzutów raka prostaty do układu kostnego wymienia się tępy, niełatwy do zlokalizowania ból. Dyskomfort może być spowodowany uciskiem guza na wiązki nerwów czy rdzeń kręgowy, a w zaawansowanym stadium nowotworu, doprowadzić do mikrozłamań w obrębie przerzutu, a nawet do złamań kości.

Jak zdiagnozować przerzuty nowotworu prostaty?

Co istotne – pacjent chorujący na raka prostaty, może nie dostrzec symptomów sygnalizujących o pojawieniu się przerzutów kostnych – rozsiane po organizmie komórki nowotworowe w początkowej fazie nie dają widocznych objawów. Jak zatem je zdiagnozować? O możliwości rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych z guza pierwotnego do organizmu we wstępnej diagnostyce informować mogą wyniki badań swoistego antygenu PSA. Jednak do najczulszych sposobów wykrywania przerzutów kostnych należy precyzyjna i małoinwazyjna scyntygrafia. Badanie izotopowe polega na podaniu pacjentowi bezpiecznej dawki radioznaczników, umożliwiających dokładne uwidocznienie narządów wewnętrznych. Zdiagnozowanie przerzutów jest tak samo istotne, jak wykrycie złośliwego guza stercza, ponieważ pozwala na dopasowanie odpowiedniej metody leczenia.  

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ