Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Choć pytanie to jest całkowicie zasadne, niestety nie istnieje na nie uniwersalna odpowiedź. Przeżywalność po zdiagnozowaniu raka prostaty zależy od wielu czynników takich jak wiek pacjenta, wybór metody leczenia, reakcja organizmu na zastosowaną kurację, a przede wszystkim – od tego, czy rak prostaty został wykryty w początkowej fazie rozwoju, czy jako zaawansowany guz dający przerzuty odległe.  

Wczesne rozpoznanie raka prostaty

Mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia, lub u których w rodzinie zdiagnozowano chorobę nowotworową gruczołu krokowego, powinni minimum raz do roku zapisać się na wizytę urologiczną. Nierzadko niewiedza, strach, a nawet brak objawów wskazujących na rozwój choroby powoduje, że pacjenci nie przywiązują szczególnej wagi do profilaktyki raka prostaty lub przyzwyczajają się do drobnych dysfunkcji ze strony układu moczowo-płciowego. Tymczasem nowotwór stercza może nawet przez kilkanaście lat rozwijać się bezobjawowo, aby po czasie zasygnalizować swoją obecność odległymi przerzutami do kości. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że wczesne rozpoznanie raka prostaty to niemal 100% szans na całkowite wyleczenie.

Rak prostaty – jak długo można żyć?

Jak wykryć nowotwór gruczołu krokowego, który nie daje żadnych objawów? Regularną profilaktyką w postaci corocznych wizyt u specjalisty urologa oraz dzięki kontrolowaniu swoistego antygenu PSA. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie i dłuższe życie, a także pozwala na podjęcie mniej inwazyjnej kuracji, niż zdiagnozowanie raka w jego zaawansowanym stadium. Szacuje się, że wykrycie nowotworu złośliwego, który ograniczył się do narządu prostaty – nie nacieka na okoliczne organy, ani nie daje przerzutów – to szansa wydłużenia życia pacjenta o kilka do kilkunastu lat. Należy pamiętać o tym, że każdy organizm inaczej reaguje nie tylko na pojawienie się nowotworu, ale i na podjęte leczenie, którego efekty mogą zależeć od wielu złożonych aspektów, jak wcześniej przebyte choroby, wiek, stan zdrowia i inne.

Sytuacja niestety komplikuje się, gdy komórki nowotworowe z guza pierwotnego przedostały się przez układ limfatyczny czy krwionośny do organizmu, zajmując tkanki kostne czy płucne. 

Zaawansowany rak prostaty – przeżywalność

Wykrycie raka prostaty w jego zaawansowanym stadium, dającego przerzuty odległe do kości czy płuc nie pozwala na postawienie tak optymistycznej diagnozy, jak w przypadku wczesnego wykrycia guza ograniczającego się do gruczołu krokowego. Szacuje się, że szanse na przeżycie kolejnych 5 lat od postawionej diagnozy ma mniej niż 30% chorych. Jednak ponownie warto zaznaczyć, że kwestie te są bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ