Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce wynosi ok. 2,5 tys. kobiet rocznie, z czego umiera z nich ok. 1,6 tys. Obecnie rak szyjki macicy stanowi siódmą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w naszym kraju, a choroba ta dotyka najczęściej kobiet młodych, aktywnych zawodowo.

Warto pamiętać, że u kobiet dbających o regularne badania profilaktyczne takie jak cytologia dość rzadko dochodzi do rozwoju raka inwazyjnego albowiem wczesna diagnostyka pozwala na ogół rozpoznać chorobę w stadium przedrakowym. Jeżeli dojdzie już  do inwazji nowotworowej, to w przypadku pacjentek z pierwszym stopniem zaawansowania, rozpoznanie to daje to ponad 90% szans na wyleczenie. 

Czynnikami rozwoju tego typu nowotworu są przede wszystkim wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową jak również wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych, palenie papierosów czy stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Dodatkowo rozwojowi raka szyjki macicy sprzyjają częste infekcje narządów rodnych takie jak chlamydioza, rzeżączka, wirus cytomegalii czy opryszczki jak również czynniki genetyczne czyli występowanie tego nowotworu u członków najbliższej rodziny.

Jak rozwija się rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to nowotwór, którego rozwój wynosi od 3 do nawet 13 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo, powodując niekontrolowany rozrost komórek szyjki macicy.

Na samym początku choroby zmiany przedrakowe powodują powstanie komórek, które w badaniu cytologicznym określa się jako „komórki atypowe”. W praktyce oznacza to, że komórki nabłonka szyjki macicy wyglądają odmiennie niż te prawidłowe. Warto pamiętać, że pojawienie się „komórek atypowych” może być oznaką stanu  przedrakowego jak również może świadczyć  o infekcji lub podrażnieniu nabłonka szyjki.

W miarę upływu czasu nieleczone komórki atypowe mogą zacząć przybierać coraz bardziej nieprawidłowy wygląd, co zwiększa ryzyko rozwoju zmiany nowotworowej. W opisie  cytologii zmiany te określa się jako  zmiany dysplastyczne małego lub dużego stopnia. To właśnie na podłożu zmian dysplastycznych zaczyna rozwijać się nowotwór, który w początkowym stopniu zaawansowania choroby jest ograniczony wyłącznie do nabłonka szyjki lub gruczołów produkujących śluz szyjkowy, w tym przypadku mówimy o tzw. raku in situ.

Rak in situ to inaczej rak przedinwazyjny, czyli  o zerowym stopniu zaawansowania klinicznego, co oznacza postać nowotworu ograniczoną wyłącznie do tkanki szyjki macicy, nie przekraczającą jej granicy.

Nieleczony rak szyjki macicy w miarę upływu może przybrać postać inwazyjną, co oznacza, że komórki nowotworowe zaczynają naciekać inne tkanki szyjki macicy jak również mogą dawać przerzuty do innych narządów. Najczęściej dochodzi do naciekania pozostałej części macicy, odbytnicy, ścian jamy brzusznej i pęcherza moczowego, a  przerzuty lokalizują się głównie w obrębie okolicznych węzłów chłonnych i narządów odległych takich jak wątroba, płuca, kości i mózg. Warto pamiętać, że 80-90%  nowotworów szyjki macicy to raki wywodzące się z komórek nabłonka płaskiego, pokrywającego zewnętrzną część szyjki tzw. raki płaskonabłonkowe.

Pozostałą formę złośliwych nowotworów szyjki macicy stanowią najczęściej gruczolakoraki, czyli nowotwory, które rozwijają się z komórek położonych są w kanale szyjki a dokładnie z gruczołów odpowiadających za  produkcję śluzu szyjkowego. Nieliczną grupę raka szyjki macicy stanowią nowotwory rozwijające się z obu typów wspomnianych wcześniej komórek. 

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ