Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Badanie PSA (Prostate Specific Antigen), czyli antygenu gruczołu krokowego jest badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce nowotworu prostaty. Czym jest badanie PSA, jak przebiega, kiedy należy je wykonać i czy podwyższony wynik zawsze oznacza nowotwór?

Czym jest badanie PSA?

Antygen prostaty jest białkiem produkowanym przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. Oznaczenie jego poziomu jest więc oznaczeniem markera przerostu prostaty, a jego podwyższony wynik może sygnalizować zarówno łagodny przerost stercza, nowotwór, a także inne schorzenia ze strony układu moczowo-płciowego. Z uwagi na fakt, że białko to obecne jest w surowicy krwi jego stężenie można oznaczyć podczas zwykłego badania krwi. Wykonanie badania nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, skierowania od specjalisty,  ani bycia na czczo. W przypadku pacjentów po przebytej chorobie nowotworowej obserwacja poziomu swoistego antygenu prostaty, pozwala kontrolować ich stan zdrowia.

Normy wskaźnika PSA

Przyjmuje się, że prawidłowy poziom PSA u mężczyzn nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml. Niemniej jednak stężenie poziomu PSA w krwi rośnie wraz z wiekiem mężczyzny, dlatego zakresy referencyjne oznacza się w większości przypadków biorąc pod uwagę przedział wiekowy pacjenta, dla których prawidłowe wartości wyglądają następująco:

Czy podwyższony wynik PSA to rak?

Podwyższony wynik poziomu PSA nie jest zawsze równoznaczny z nowotworem prostaty, zakłada się, że dopiero wartości powyżej 10.0 ng/ml mogą wskazywać na zwiększone ryzyko wystąpienia raka prostaty. Poziom PSA pomiędzy 4.0 ng/ml, a 10.0 ng/ml może sugerować  zarówno nowotwór prostaty jak występowanie innych schorzeń takich jak: łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego czy zakażenie dróg moczowych. Należy pamiętać, że wynik PSA w zakresie 4-10 ng/ml często stwarza trudności interpretacyjne i rzadko kiedy stosuje się go jako samodzielny test w diagnozowaniu raka prostaty. W przypadku otrzymania takiego wyniku pacjentowi zleca się wówczas wykonanie dodatkowego badania z krwi – stężenia PSA wolnego. Wolne PSA stanowi ok. 5-40% PSA całkowitego, w związku z tym jego wynik wyrażany jest jako procentowy odsetek, a interpretacja wyników wygląda następująco:

Co może spowodować fałszywe podwyższenie wyniku PSA?

Warto pamiętać, że wzrost stężenia PSA może być tymczasowy i spowodowany:

Kiedy należy wykonać badanie PSA?

Przypominamy, że badać nie należy się wyłącznie wtedy, gdy zaobserwuje się symptomy choroby, lecz regularnie dbać o swoje zdrowie. Nowotwór gruczołu krokowego może nawet przez kilka lat rozwijać się w ciele mężczyzny, nie dając żadnych objawów. Dlatego też zalecane jest wykonywanie badanie PSA u mężczyzn minimum raz w roku, szczególnie po ukończeniu przez nich 40 roku życia lub wcześniej, gdy u członków rodziny zdiagnozowano raka prostaty. Badanie antygenu prostaty  stosowane jest więc w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu raka gruczołu krokowego jak również informuje  lekarza o innych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tego organu, nawet gdy pacjent nie zaobserwował u siebie żadnych objawów. Oczywiście badanie PSA to nie jedyna podstawa do postawienia odpowiedniej diagnozy, a w przypadku podejrzenia nowotworu prostaty lekarz urolog powinien rozszerzyć diagnostykę o badanie palpacyjne oraz transrektalne badanie ultrasonograficzne, a następnie zlecić ewentualnie wykonanie dalszych badań takich jak rezonans magnetyczny czy biopsja fuzyjna.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ