Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Czym jest przepuklina sportowa?

Przepuklina sportowa znana także pod nazwą pubalgii sportowej to uszkodzenie tkanki miękkiej, któremu towarzyszy ból w okolicy pachwiny lub kości łonowej. W praktyce przepuklina sportowa to nie jest przepukliną sensu stricte lecz tylko rodzajem urazu powstałym na skutek nadwyrężenia lub przerwania  mięśnia, ścięgna, czy więzadła. Jak sama nazwa wskazuje przepuklina sportowa dotyczy właśnie sportowców, którzy wykonują gwałtowne skręty, nagłe zmian kierunku ruchu lub tempa jak również wielokrotne powtórzenia.

Przepuklina sportowa – przyczyny powstawania

Jednym z głównych czynników ryzyka pojawienia się przepukliny sportowej jest uprawianie określonej dyscypliny sportu. Do urazów dochodzi najczęściej u osób uprawiających piłkę nożną, zapasy, hokej, czy football amerykański. Dodatkowo wśród czynników ryzyka wymienia się także przebyty wcześniej uraz w okolicy łonowej lub pachwiny, niewystarczającą rozgrzewkę przed wysiłkiem fizycznym czy brak odpowiedniej kondycji fizycznej do uprawiania sportu.

przepuklina sportowa

Przepuklina sportowa – objawy

Ból pojawiający się najczęściej w pachwinie lub  w okolicy łonowej to charakterystyczny objawe przepukliny sportowej. Dolegliwości bólowe pojawiają się głównie  w momencie w którym doszło do powstania urazu oraz w momencie chęci wznowienia aktywności sportowej, a ulegają mniejszej intensyfikacji  po odpoczynku. Warto pamiętać, że przepuklina sportowa może przyczyniać się do wystąpienia przepukliny pachwinowej w postaci miękkiego guzka w obrębie pachwiny.

Przepuklina sportowa – diagnozowanie

Przepuklinę sportową diagnozuje się w trakcie badania palpacyjnego i fizykalnego.  Podczas konsultacji specjalistycznej pacjent jest proszony o wykonanie skłonu tułowia lub zgięcie tułowia z oporem. Występowanie przepukliny sportowej potwierdza się w sytuacji wystąpienia bólu w pachwinie udowej lub ponad kością łonową podczas wykonywania powyższych czynności. Diagnostyce przepukliny sportowej służą również badania obrazowe takie jak RTG czy rezonans magnetyczny.

Operacje robotem da Vinci
Operacje robotem da Vinci

Przepuklina sportowa – leczenie

 

Stan zaawansowania choroby oraz nasilenie dolegliwości bólowych determinują formę leczenia przepukliny. Leczenie zachowawcze polega na rezygnacji z wysiłku fizycznego (w pierwszych 7-10 dniach od wystąpienia urazu), podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych jak również wykonywaniu ćwiczeń mających na celu wzmocnienie siły mięśniowej i rozciągnięcie mięśni brzucha i wewnętrznej strony ud (ćwiczenia sią możliwe po upływie dwóch tygodni od wystąpienia urazu). Jeżeli dolegliwości bólowe nie mijają uprawianiu sportu dalej towarzyszy ból konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznemu.

Operacje przepukliny sportowej metodą klasyczną, laparoskopową lub z wykorzystaniem robota chirurgicznego

Zabieg naprawy przepukliny sportowej może być wykonany metodą klasyczną, laparoskopową  lub z użyciem robota chirurgicznego. Zabieg z użyciem robota chirurgicznego oraz laparoskopowy wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przez kilka małych nacięć (o średnicy ok. 1 cm) w powłokach skórnych pacjenta. Przez te nacięcia operator wprowadza do ciała pacjenta kamerę endoskopową oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Techniki małoinwazyjne pozwalają na lepszą wizualizację pola operacyjnego co jest szczególnie przydatne w zabiegach neurektomii pachwinowej, których wykonanie wiąże się z koniecznością przecięcia niewielkiego nerwu w obrębie pachwiny. Do korzyści z przeprowadzenia  naprawy przepukliny sportowej technikami małoiwazyjnymi zalicza się mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji oraz powikłań. Pacjenci mogą liczyć na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, co jest szczególnie ważne w przypadku sportowców.

Przepuklina sportowa – rekonwalescencja po zabiegu

Zastosowanie leczenia zachowawczego, a następnie operacyjnego pozwala  na całkowity powrót do aktywności sportowej u ponad 90% pacjentów z przepukliną sportową.  Ok. 6 -12 tygodni trwa rehabilitacja zabiegu operacyjnym. Po upływie tego okresu  można wrócić do aktywności  fizycznej ale warto pamiętać, że zbyt intensywne uprawiania sportu może przyczyniać się do wystąpienia ponownego urazu, który może zakończyć się powtórną rekonstrukcją chirurgiczną.

Przepuklina sportowa – cena zabiegu

Cena komercyjnego zabiegu naprawy przepukliny sportowej uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota chirurgicznego). Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ