Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Co to jest nowotwór trzonu macicy?

Rak endometrium jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym. Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, u kobiet nowotwory złośliwe trzonu macicy stanowią 7,3% wszystkich zachorowań na nowotwory i dotykają rocznie ok. 6 tys. kobiet. W większości przypadków dotyczą pań po 50. roku życia, a ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Czym jest nowotwór trzonu macicy? Jakie są jego rodzaje?


Przeczytaj artykuł czym jest nowotwór trzonu macicy.

Czy przerost endometrium to zawsze rak?

Przerost endometrium nie musi oznaczać choroby nowotworowej. Co powinno nas zaniepokoić? Endometrium to inaczej błona śluzowa, która od wewnątrz wyściela trzon macicy. Funkcjonowanie śluzówki macicy regulowane jest hormonalnie, a w procesie tym biorą udział dwa hormony: estrogen, który prowadzi do wzrostu endometrium oraz progesteron, który go stabilizuje. W przypadku kiedy dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, estrogeny, który nie są równoważone przez działanie progesteronu zaczynają pobudzać śluzówkę macicy do nadmiernego wzrostu, co w konsekwencji może przyczynić się do powstania nieprawidłowych komórek tej tkanki jak również zmian w ich budowie. Pogrubienie endometrium, nie oznacza jeszcze choroby nowotworowej, niemniej jednak może ono być zalążkiem procesu nowotworowego.


Przeczytaj cały artykuł czy przerost endometrium to zawsze rak.

Objawy i diagnostyka raka trzonu macicy

Na raka trzonu macicy w Polsce każdego roku choruje 6 tys. kobiet, 1,7 tys. z nich umiera. W ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność na nowotwory złośliwe trzonu macicy wzrosła aż 2-krotnie. O wyleczeniu decyduje w znaczącym stopniu wczesna diagnostyka i rozpoznanie choroby. Jakie objawy świadczą o raku trzonu macicy i jak przebiega diagnoza choroby?


Przeczytaj cały artykuł objawy i diagnostyka raka trzonu macicy.

Leczenie raka trzonu macicy (endometrium)

Rodzaj leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania nowotworu wg klasyfikacji FIGO. W przypadku I stopnia nowotworu rak endometrium leczony jest operacyjnie a zabieg polega na wycięciu macicy razem z przydatkami wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Jeżeli w obrazie klinicznym uwidoczniono głębokie naciekanie na okoliczne narządy, dodatkowo wdraża się radioterapię jako formę leczenia uzupełniającego. W II stopniu raka trzonu macicy również przeprowadzany jest zabieg operacyjny, podczas, którego usuwa się macicę z przydatkami oraz dodatkowo węzły chłonne: biodrowe oraz paraaortalne (wzdłuż aorty i dużej żyły dolnej). W leczeniu stosuje się również adjuwantową radioterapię. Leczenie III oraz IV stopnia nowotworu endometrium uzależnione jest do stadium zaawansowania choroby. W większości przypadków stosuje się leczenie skojarzone polegające na połączeniu paru metod najczęściej chemio i radioterapii. Radioterapia jest metodą polegającą na napromieniowaniu okolicy w której znajdował się nowotwór celem zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych. Chemioterapia ma natomiast za zadanie zabić szybko dzielące się komórki nowotworowe. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z rakiem z przerzutami najczęściej stosuje się terapię hormonalną w której wykorzystywane są progestageny. Terapię tą stosuje się również u pacjentek, które planują mieć dzieci i w ich przypadku leczenie polega na wielomiesięcznym stosowaniu preparatów z progesteronem (dosutnie lub domięśniowo). W przypadku pacjentek w wieku rozrodczym pół roku po rozpoznaniu i wdrożeniu leczenia farmakologicznego hormonalnego dodatkowo wykonywane są diagnostyczne łyżeczkowania macicy mające na celu ocenę histopatologiczną pobranego materiału. Powtarza się je w odstępach co 6 miesięcy, aż do momentu uzyskania trzech kolejnych prawidłowych wyników badań.


Przeczytaj cały artykuł leczenie raka trzonu macicy.

Jakie są przyczyny raka trzonu macicy?

O wystąpieniu raka trzonu macicy w dużym stopniu decyduje nadmierne pobudzenie organizmu przez estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. To jednak nie jest jedyny czynnik podwyższonego ryzyka. Rak endometrium rozwija się na skutek też innych czynników zarówno zewnętrznych, jak też wewnętrznych.


Przeczytaj cały artykuł przyczyny raka trzonu macicy.

Profilaktyka raka endometrium

Rak trzonu macicy występuje w 90% u kobiet po 50. roku życia. W młodszym wieku ryzyko zachorowania jest niższe. Główny wpływ na wystąpienie raka endometrium ma jednak nasz styl życia dlatego też kobietom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka zaleca się wykonywanie badań profilaktycznych , aby zapobiec wystąpieniu i rozwojowi choroby.


Przeczytaj cały artykuł profilaktyka raka trzonu macicy.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ