Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Jakie są objawy raka szyjki macicy?

We wczesnym stadium rak szyjki macicy może się rozwijać bezobjawowo, co utrudnia jego zdiagnozowanie. Z tego powodu zaleca się regularne badania cytologiczne – czyli wykonywane raz w roku, aby wykryć problem odpowiednio wcześniej i nie doprowadzić do zaawansowania choroby. Jakie są objawy charakterystyczne dla raka szyjki macicy?


Przeczytaj artykuł objawy raka szyjki macicy.

Przyczyny raka szyjki macicy

Na wystąpienie raka szyjki macicy wpływ ma wiele czynników. Niektóre na zmiany wpływają bezpośrednio, a inne tylko zwiększają ryzyko zachorowania na tą chorobę. Jakie są przyczyny raka szyjki macicy? W jakich przypadkach ryzyko zachorowania jest podwyższone?


Przeczytaj artykuł przyczyny raka szyjki macicy.

Dostępne metody leczenia raka szyjki macicy

Wyboru odpowiedniej metody leczenia raka szyjki macicy dokonuje się w oparciu o stadium zaawansowania choroby nowotworowej na podstawie naciekania szyjki macicy, bądź okolicznych narządów oraz faktu pojawienia się przerzutów. Pod uwagę bierze się  również wielkość i lokalizację. Na podstawie tych danych lekarz podejmuje decyzję o wyborze formy leczenia raka szyjki macicy.


Przeczytaj artykuł metody leczenia raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy – diagnozowanie

Nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy są wykrywane głównie podczas badania cytologicznego, które powinno być wykonywane przez kobiety profilaktycznie 1-2 razy w ciągu roku. W przypadku, kiedy wynik cytologii budzi niepokój lekarza konieczne okazuje się pogłębienie i rozszerzenie diagnostyki aby wykluczyć lub potwierdzić raka szyjki macicy. Jakie badania są wykonywane w celu wykrycia raka szyjki macicy?


Przeczytaj artykuł diagnozowanie raka szyjki macicy.

Cytologia – na czym polega badanie?

Cytologia należy do podstawowych badań ginekologicznych stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Cytologię powinno się wykonywać raz w roku od momentu rozpoczęcia aktywności seksualnej lub po ukończeniu 18. roku życia, a tym bardziej powinny o niej pamiętać panie z grupy podwyższonego ryzyka.Wykonanie cytologii nie tylko zabezpiecza kobiety przed pojawieniem się tego nowotworu ale przede wszystkim pozwala na stwierdzenie zmian we wczesnych stadiach, zanim doprowadzą one do powstania dysplazji wysokiego stopnia czy raka. Jak wygląda badanie cytologiczne?


Przeczytaj artykuł na czym polega badanie cytologiczne.

Histerektomia da Vinci – korzyści dla pacjentek

Leczenie chirurgiczne raka szyjki macicy polega na usunięciu macicy, obu jajników i jajowodów wraz z guzem nowotworowym, a operację taką nazywa się histerektomią. W sytuacji kiedy zabieg operacyjny staje się koniecznością współczesna medycyna oferuje pacjentkom wiele metod małoinwazyjnego leczenia zabiegowego. Wśród nich wymienia się technikę laparoskopową oraz tą bardziej zaawansowaną z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Zabiegi małoinwazyjne to przede wszystkim wiele korzyści po stronie pacjentek, wśród, których najczęściej wymienia się minimalny uraz chirurgiczny (ograniczający się do 4 – 5 nacięć o średnicy 1 cm), wysoką precyzję przeprowadzenia operacji, minimalizację bólu pooperacyjnego oraz ryzyka infekcji, jak również szybszą rekonwalescencję oraz powrót do codziennych i zawodowych aktywności. Jak wygląda zabieg histerektomii da Vinci? Jakie są korzyści dla pacjentek wynikające z przeprowadzenia operacji tą metodą? tego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.


Przeczytaj artykuł jakie korzyści dla pacjentek daje histerektomia da Vinci.

Napisz do nas..

Ewelina Fuk

Patient Concierge

phone
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
mail
NAPISZ WIADOMOŚĆ