Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Jakie są objawy raka szyjki macicy?

We wczesnym stadium rak szyjki macicy może się rozwijać bezobjawowo, co utrudnia jego zdiagnozowanie. Z tego powodu zaleca się regularne badania cytologiczne – czyli wykonywane raz w roku, aby wykryć problem odpowiednio wcześniej i nie doprowadzić do zaawansowania choroby. Jakie są objawy charakterystyczne dla raka szyjki macicy?


Przeczytaj artykuł objawy raka szyjki macicy.

Przyczyny raka szyjki macicy

Na wystąpienie raka szyjki macicy wpływ ma wiele czynników. Niektóre na zmiany wpływają bezpośrednio, a inne tylko zwiększają ryzyko zachorowania na tą chorobę. Jakie są przyczyny raka szyjki macicy? W jakich przypadkach ryzyko zachorowania jest podwyższone?


Przeczytaj artykuł przyczyny raka szyjki macicy.

Dostępne metody leczenia raka szyjki macicy

Wyboru odpowiedniej metody leczenia raka szyjki macicy dokonuje się w oparciu o stadium zaawansowania choroby nowotworowej na podstawie naciekania szyjki macicy, bądź okolicznych narządów oraz faktu pojawienia się przerzutów. Pod uwagę bierze się  również wielkość i lokalizację. Na podstawie tych danych lekarz podejmuje decyzję o wyborze formy leczenia raka szyjki macicy.


Przeczytaj artykuł metody leczenia raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy a wiek kobiety

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na ten nowotwór w Europie, a rocznie raka szyjki macicy w naszym kraju diagnozuje się u 2,5 tys. kobiet z czego umiera z nich 1,6 tys. Zachorowania na ten typ nowotworu notuje się głównie w 6. dekadzie życie, a ok. 60% z nich przypada u pań pomiędzy 45 a 64 rokiem życia. Niestety w ostatnich latach rośnie liczba przypadków raka szyjki macicy diagnozowanego u młodych, aktywnych kobiet pomiędzy 35 a 44. rokiem życia.


Przeczytaj artykuł rak szyjki macicy a wiek kobiety.

Rak szyjki macicy – diagnozowanie

Nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy są wykrywane głównie podczas badania cytologicznego, które powinno być wykonywane przez kobiety profilaktycznie 1-2 razy w ciągu roku. W przypadku, kiedy wynik cytologii budzi niepokój lekarza konieczne okazuje się pogłębienie i rozszerzenie diagnostyki aby wykluczyć lub potwierdzić raka szyjki macicy. Jakie badania są wykonywane w celu wykrycia raka szyjki macicy?


Przeczytaj artykuł diagnozowanie raka szyjki macicy.

Jak szybko rozwija się rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to nowotwór, którego rozwój  wynosi od 3 do nawet 13 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo, powodując niekontrolowany rozrost komórek szyjki macicy. Na samym początku choroby zmiany przedrakowe powodują powstanie komórek, które w badaniu cytologicznym określa się jako „komórki atypowe”. W praktyce oznacza to, że komórki nabłonka szyjki macicy wyglądają odmiennie niż te prawidłowe.


Przeczytaj artykuł jak szybko rozwija się rak szyjki macicy.

Cytologia – na czym polega badanie?

Cytologia należy do podstawowych badań ginekologicznych stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Cytologię powinno się wykonywać raz w roku od momentu rozpoczęcia aktywności seksualnej lub po ukończeniu 18. roku życia, a tym bardziej powinny o niej pamiętać panie z grupy podwyższonego ryzyka.Wykonanie cytologii nie tylko zabezpiecza kobiety przed pojawieniem się tego nowotworu ale przede wszystkim pozwala na stwierdzenie zmian we wczesnych stadiach, zanim doprowadzą one do powstania dysplazji wysokiego stopnia czy raka. Jak wygląda badanie cytologiczne?


Przeczytaj artykuł na czym polega badanie cytologiczne.

Histerektomia da Vinci – korzyści dla pacjentek

Leczenie chirurgiczne raka szyjki macicy polega na usunięciu macicy, obu jajników i jajowodów wraz z guzem nowotworowym, a operację taką nazywa się histerektomią. W sytuacji kiedy zabieg operacyjny staje się koniecznością współczesna medycyna oferuje pacjentkom wiele metod małoinwazyjnego leczenia zabiegowego. Wśród nich wymienia się technikę laparoskopową oraz tą bardziej zaawansowaną z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Zabiegi małoinwazyjne to przede wszystkim wiele korzyści po stronie pacjentek, wśród, których najczęściej wymienia się minimalny uraz chirurgiczny (ograniczający się do 4 – 5 nacięć o średnicy 1 cm), wysoką precyzję przeprowadzenia operacji, minimalizację bólu pooperacyjnego oraz ryzyka infekcji, jak również szybszą rekonwalescencję oraz powrót do codziennych i zawodowych aktywności. Jak wygląda zabieg histerektomii da Vinci? Jakie są korzyści dla pacjentek wynikające z przeprowadzenia operacji tą metodą? tego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.


Przeczytaj artykuł jakie korzyści dla pacjentek daje histerektomia da Vinci.

Seks po zabiegu histerektomi – jak wygląda współżycie?

Jednym z zagadnień nurtujących kobiety, które są po zabiegu histerektomii jest fakt zależności pomiędzy nim, a współżyciem seksualnym. Wiele pacjentek boi się, że utrata narządów rodnych wpłynie na ich odczucia i zadowolenie z życia intymnego. Niewątpliwie w tych trudnych chwilach bardzo ważne jest wsparcie partnera i poczucie, że nadal można czerpać przyjemność z seksu. Warto pamiętać, że za koniecznością usunięcia macicy przemawiają w głównej mierze dolegliwości, które towarzyszyły danemu schorzeniu takie jak częste, nawracające krwawienia czy bóle podbrzusza, które po zabiegu znikają. Tak więc ich zniwelowanie często przekłada się tak naprawdę na polepszenie relacji intymnych. Dodatkowo specjaliści podkreślają, że za odczuwanie bodźców seksualnych odpowiadają przecież czynniki psychiczne a nie narządy wewnętrzne takie jak macica.


Przeczytaj artykuł seks po zabiegu histerektomii.

Rekonwalescencja po zabiegu histerektomii, ile dni spędza się w szpitalu?

Po zabiegu histerektomii hospitalizacja pacjentek trwa zazwyczaj do pięciu dni. W przypadku wykonania zabiegu technikami małoinwazyjnymi pionizacja chorych odbywa się już w drugiej dobie po operacji, co ma na celu zapobiec tworzeniu się ewentualnych zrostów oraz zakrzepów. W trakcie hospitalizacji oraz po jej skończeniu pacjentki pozostają pod ścisłą kontrolą lekarską, szczególnie pacjentki onkologiczne w przypadku, których przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu może dojść do komplikacji takich jak: krwotok, powikłania zatorowo – zakrzepowe, pojawienie się nietrzymania moczu czy też niedrożności pooperacyjnej jelit.


Przeczytaj artykuł rekonwalescencja po zabiegu histerektomii.

Histerektomia – jakich skutków ubocznych spodziewać się po zabiegu?

Zabieg histerektomii to radykalna ingerencja w kobiecość dlatego też jego przeprowadzenie wiąże się z dużym stresem po stronie pacjentek, który nie rzadko wymaga zapewnienia odpowiedniego wsparcia ze strony członków rodziny jak również tego specjalistycznego w postaci psychiatry lub psychologa.

W przypadku histerektomii ograniczającej się wyłącznie do usunięcia macicy z zaoszczędzeniem jajników, nadal produkowane są żeńskie hormony płciowe, a więc pacjentki wymagają jedynie odpowiedniego czasu potrzebnego do rekonwalescencji. W przypadku kiedy podczas zabiegu usuwane są jajniki, a pacjentki są w wieku rozrodczym, zabieg taki wiąże się z wejściem w wcześniejszą menopauzę z uwagi na spadek poziomu estrogenów. W tym przypadku konieczne jest podjęcie zastępczej terapii hormonalnej.


Przeczytaj artykuł histerektomia – jakich skutków ubocznych spodziewać się po zabiegu.

Biopsja kanału szyjki macicy

Biopsja kanału szyjki macicy jest badaniem polegającym na pobraniu wycinka z tarczy pochwowej części szyjki macicy. Biopsję wykonuje się w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku cytologii lub kolposkopii, w sytuacji nieprawidłowego rozrostu nabłonka gruczołowego w kanale szyjki macicy lub w przypadku podejrzenia polipa.


Przeczytaj artykuł biopsja kanału szyjki macicy.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ