Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Czym jest przepuklina brzuszna?

Mianem przepukliny brzusznej określamy patologiczne przemieszczenie się narządów jamy brzusznej np. fragmentów jelit, otrzewnej, czy nawet żołądka poza ich prawidłowe położenie. Przepukliny brzuszne można podzielić na wrodzone, czyli te w których nie doszło do zamknięcia naturalnych otworów w lokalizacjach anatomicznych (w okresie życia płodowego) lub nabyte, czyli powstające w wyniku osłabienia powłok jamy brzusznej lub mięśni.

Rodzaje przepuklin brzusznych

Wśród przepuklin brzusznych znajdują się:

  • przepuklina pachwinowa– najczęstsza przepuklina brzuszna, w której dochodzi do patologicznego przemieszczeniu się np. fragmentów jelit, otrzewnej do pachwiny. Schorzenie to najczęściej dotyka mężczyzn.
  • przepuklina udowa – najczęściej dotyka kobiety i w jej przebiegu patologicznie przemieszczają się  narządy jamy brzusznej w okolice górnej oraz przyśrodkowej powierzchni uda.
  • przepuklina pępkowa– występująca głównie u noworodków oraz u dorosłych jako przepuklina okołopępkowa. Jest to nieprawidłowe przemieszczenie się fragmentów narządów jamy brzusznej pod powłokę jamy brzusznej przez niedomknięty pierścień pępkowy.
  • przepuklina kresy białej– to rozepchnięcie na boki mięśni prostych brzucha przez linię pasma ścięgnistego i patologiczne uwypuklenie się worka otrzewnowego.
  • przepuklina pooperacyjna – to patologiczne przemieszczeniu się narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów w miejscu blizny pooperacyjnej w obrębie jamy brzusznej.
  • przepuklina rozworu przełykowego – to nieprawidłowe przesunięcie się części żołądka do klatki piersiowej, przez otwór przełykowy przepony.

Przepukliny brzuszne – przyczyny powstawania

Wpływ na pojawienie się przepuklin brzusznych płeć (częściej chorują mężczyźni), wiek, otyłość i nadwaga, wielokrotne ciąże czy siedzący tryb życia. Czynnikami ryzyka wystąpienia tego rodzaju przepukliny są również rodzaj wykonywanej pracy np.. wiążący się z dźwiganiem ciężarów, fakt uprawiania sportów wyczynowych, przebyte urazy, wypadki w obrębie jamy brzusznej jak również wykonane wcześniej operacje w obrębie jamy brzusznej, w szczególności te, które wiązały się z zakażeniem rany pooperacyjnej. Przepuklinom brzusznym sprzyjają również choroby osłabiające ciągłość tkanki łącznej oraz te w trakcie, których dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej na skutek kichania, kaszlu, zaparć, czy częstego oddawania moczu. Wśród czynników ryzyka wymienia się także osłabienie powięzi poprzecznej, terapie sterydami oraz wodobrzusze.

Przepuklina brzuszna – diagnozowanie

Przepuklinę brzuszną diagnozuje się w trakcie badania palpacyjnego. Specjalista wyczuwa w okolicach brzucha, pachwiny czy uda charakterystyczny podskórny guzek lub uwypuklenie. Uwypukleniu towarzyszą również uczucie ciągnięcia lub dyskomfortu oraz dolegliwości bólowe podczas zwiększonej aktywności fizycznej, kaszlu, kichania, oddawania stolca. Dodatkowo w diagnostyce przepukliny brzusznej wykorzystuje się również USG jamy brzusznej, tomografię komputerową lub badanie rezonansem magnetycznym miednicy mniejszej.

Operacje robotem da Vinci
Operacje robotem da Vinci

Przepuklina brzuszna – leczenie

 

Zabieg operacyjny stanowi podstawę leczenia przepuklin brzusznych, za wyjątkiem tych  u dzieci, które w większości przypadków znikają samoistnie przed ukończeniem 3 roku życia. Operację przepukliny brzusznej  można przeprowadzić techniką klasyczną, laparoskopową lub z użyciem robota chirurgicznego. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa ok. 30 minut do 2 godzin, a długość jej trwania uzależniona jest od  wielkości przepukliny i jej lokalizacji.

Przepuklina brzuszna – laparoskopia i operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego

Laparoskopia i robot chirurgiczny to techniki małoinwazyjne, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu naprawy przepukliny brzusznej bez konieczności rozległego nacinania powłok skórnych pacjenta. Naprawę przepukliny chirurg przeprowadza przez 3-5 jednocentymetrowe nacięcia. Przez te nacięcia operator wprowadza do ciała pacjenta kamerę endoskopową oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Kolejnym etapem operacji jest wypreparowanie przepukliny i umieszczenia specjalnej siatki pod przepukliną celem zaopatrzenia ubytku i wzmocnienia powłok jamy brzusznej, w sytuacji kiedy założenie siatki jest koniecznością.  Do korzyści z przeprowadzenia robotycznej naprawy przepukliny brzusznej zalicza się mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji oraz powikłań. Pacjenci mogą liczyć na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, a dodatkowo robot pozwala na przeprowadzenie zabiegu małoinwazyjnego u pacjentów z obciążonym wywiadem lub z otyłością.

Przepuklina brzuszna – cena zabiegu

Cena komercyjnej naprawy przepukliny brzusznej zależy od techniki, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, robotyczna), rozległości przepukliny i stopnia jej zaawansowania jak również od rodzaju zastosowanych siatek wzmacniających. Szczegóły operacji oraz możliwe techniki  jej przeprowadzenia omawiane są z pacjentem podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ