Patient Concierge

Elżbieta Kiszka

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Jakie są rodzaje raka nerki?

W Polsce każdego roku diagnozuje się ponad 5 tys. nowych przypadków raka nerki, co stanowi ok. 3-4% ogólnej liczby nowotworów. Rak nerki może rozwinąć się z:

  1. Nabłonka kanalików nerkowych lub innych składników nefronu
  2. Podścieliska
  3. Nabłonka przejściowego dróg moczowych
  4. Niezróżnicowanej tkanki płodowej nerki
  5. Nabłonka przejściowego dróg moczowych

Przeczytaj artykuł jakie są rodzaje raka prostaty.

Jakie są przyczyny powstawania raka nerki?

Wśród czynników predysponujących do wystąpienia nowotworów nerki zaliczamy czynniki środowiskowe, hormonalne oraz genetyczne. Dodatkowo rak nerki często dotyka osoby dializowane z nabytą torbielowatością nerek, a na ryzyko zachorowania zwiększają również otyłość i towarzyszące jej nadciśnienie tętnicze.


Przeczytaj artykuł przyczyny powstawania raka nerki.

Objawy raka nerki

Rak nerki przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, rzadko daje objawy kliniczne. Dolegliwości takie, jak krwiomocz, ból i wyczuwalny guz dotyczą zaledwie 7-15% przypadków, co powoduje, że najczęściej choroba ta jest rozpoznawana dość późno. Guz nerki najczęściej wykrywany jest przypadkowo w trakcie badania USG.

Dolegliwości bólowe okolic lędźwiowych pojawiają się wtedy, gdy guz osiągnie znaczne rozmiary. Mogą wystąpić bóle w okolicy lędźwiowej lub podbrzuszu o charakterze kolki, bóle wynikające z niedrożności moczowodów, bóle powodowane skrzepami lub zatorami z martwych komórek nowotworowych oraz uciskowe bóle w nadbrzuszu i obrzęki kończyn dolnych.


Przeczytaj artykuł jakie są objawy raka nerki.

Jak rozpoznać raka nerki? Diagnostyka nowotworu

Podstawowym badaniem obrazowym w przypadku podejrzenia raka nerki jest USG (ultrasonografia). W trakcie badania następuje ocena wielkości, położenia nerek, występowania zmian guzowatych, bądź zastoju moczu, naciekania mięśni lędźwiowych i węzłów chłonnych oraz ewentualnych czopów nowotworowych znajdujących się w naczyniach żylnych nerki i żyle głównej. W przypadkach uwidocznienia czopów nowotworowych podczas badania USG dodatkowo ocenia się przepływy krwi, stosując tzw. USG Doppler.


Przeczytaj artykuł diagnostyka raka nerki – jak wykryć nowotwór.

Leczenie raka nerki – metody operacyjne i zachowawcze

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka nerki jest chirurgiczne usunięcie guza, niemniej jednak zakres zabiegu operacyjnego oraz technika przeprowadzenia operacji każdorazowo uzależnione są od stopnia zaawansowania nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Operacje wykonywane przy pomocy robota charakteryzują się zdecydowanie krótszym okresem powrotu do zdrowia, uraz tkanek jest znacząco mniejszy, śródoperacyjna utrata krwi jest na poziomie minimalnym, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia pacjenta po operacji.


Przeczytaj artykuł leczenie raka nerki.

Rak nerki – rokowania

Rokowanie w przypadku raka nerki jest zależne od stopnia zaawansowania klinicznego zdiagnozowanego nowotworu oraz od jego budowy histologicznej. Do oceny używa się każdorazowo wskaźnika pięcioletnich przeżyć, który oznacza odsetek pacjentów, którzy przeżyją min. 5 lat od momentu postawienia rozpoznania choroby nowotworowej.


Przeczytaj artykuł rak nerki – rokowania.

Gdzie rak nerki daje przerzuty?

Rak nerki ma tendencję do tworzenia przerzutów do innych narządów jak również okolicznych węzłów chłonnych. Zgodnie z szacunkami u ok. 30% chorych w momencie postawienia diagnozy nowotworu złośliwego stwierdza się również obecność przerzutów najczęściej do:


Przeczytaj artykuł gdzie rak nerki daje przerzuty.

Profilaktyka raka nerki, jak zapobiegać chorobie nowotworowej?

Najważniejsze metody prewencji raka nerki to zdrowy styl życia, w tym unikanie palenia papierosów, unikanie nadużywania alkoholu oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność ruchowa. W przypadku osób, u których występuje jeden z dziedzicznych zespołów związanych z większym ryzykiem tego nowotworu warto wykonywać badania USG jamy brzusznej, najlepiej u doświadczonych w tej dziedzinie lekarzy.


Przeczytaj artykuł rak nerki – jak zapobiegać.

Klasyfikacja raka nerki

Leczenia raka nerki wymaga postawienia ścisłej diagnozy, a najskuteczniejszą metodą jest chirurgiczne usunięcie guza. Aby móc zaplanować właściwy rodzaj i zakres leczenia konieczne jest ustalenie stopnia zaawansowania nowotworu oraz jego budowy mikroskopowej.


Przeczytaj artykuł klasyfikacja raka nerki.

Napisz do nas...

Indywidualny Opiekun Pacjenta Elżbieta Kiszka

Elżbieta Kiszka

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
NAPISZ WIADOMOŚĆ