Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Chirurgiczne leczenie otyłości przeznaczone jest dla osób pomiędzy 18 a 60 rokiem życia z otyłością II stopnia w przypadku której wskaźnik masy ciała wynosi BMI ≥35 przy jednoczasowym istnieniu chorób współistniejących takich jak nadciśnienie, cukrzyca drugiego stopnia, zaburzenia lipidowe, choroba wieńcowa czy choroby stawów związane z ich przeciążeniem oraz z otyłością III stopnia w przypadku której wskaźnik masy ciała wynosi  BMI ≥40. Leczenie otyłości rozpoczyna się od dwuetapowego programu kwalifikacyjnego na który składają się konsultacje specjalistyczne, jak również badania diagnostyczne i laboratoryjne. Na podstawie wyników badań lekarz bariatra wybiera metodę leczenia: program zachowawczy lub chirurgiczne leczenie otyłości. W przypadku zakwalifikowania pacjenta do operacyjnego leczenia otyłości, każda osoba przed planowanym zabiegiem obejmowana jest kompleksową  opieką, która trwa ok. 4 – 6 miesięcy, a jej celem jest utrata 10 % masy ciała ( ok. 10 kg).

W Szpitalu na Klinach prowadzimy operacyjne leczenie otyłości z wykorzystaniem robota . Operacje prowadzone w asyście robota niosą ze sobą korzyści dla pacjenta takie jak niski wskaźnik powikłań i infekcji oraz wycieków z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie minimalizację ryzyka związanego z koniecznością dalszych operacji. 

Kiedy mówimy o otyłości

O otyłości mówimy w przypadku nieprawidłowego i nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, co jest następstwem spożywania zbyt dużej ilości energii. Przyczynia się do tego również ograniczona aktywność fizyczna i siedzący tryb życia. Otyłość może być wtórna do innych chorób, co jest charakterystyczne dla zespołu Cushinga. Zdarza się, że jest następstwem i skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, w tym przeciwdrgawkowych. Na otyłość składa się jednak wiele czynników, uwzględnić należy nie tylko społeczne i środowiskowe, ale też behawioralne i genetyczne.

Otyłość jest to stan, kiedy wartość BMI wynosi min. 30. BMI jest wskaźnikiem masy ciała, określa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. BMI możesz obliczyć samodzielnie, korzystając z gotowego wzoru:

BMI = masa ciała / wzrost²


Przeczytaj artykuł kiedy mówimy o otyłości.

Jakie są przyczyny otyłości?

Aby dokłaniej zrozumieć czynniki ryzyka wystąpienia otyłości musimy wziąć pod uwagę interakcje, które zachodzą pomiędzy czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i epigenetycznymi. Równolegle konieczne jest uwzględnienie codziennych nawyków i stylu życia. Istotny jest również stres, który bywa stresem przewlekłym. Sporym problemem jest także łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności.

Przyczyną otyłości jest m.in. spożywanie w nadmiarze kalorycznych przekąsek, wśród których największą popularnością cieszą się chipsy. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa też jedzenie fast-food’ów oraz picie napojów z wysoką zawartością cukru.

Są osoby, które zdecydowanie unikają ruchu i aktywności fizycznej. Jako formę odpoczynku i relaksu wybierają oglądanie telewizji i grę na komputerze, rezygnując ze spacerów na świeżym powietrzu. Sprzyja to rozwojowi otyłości, ponieważ kalorie dostarczone do organizmu odkładają się, nie są spalane.  


Przeczytaj artykuł jakie są przyczyny otyłości.

Skutki uboczne otyłości

Otyłość jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na całe spektrum chorób przewlekłych. Liczba skutków ubocznych otyłości jest bardzo pokaźna, jednakże warto skupić się na chorobach, które są szczególnie groźne i występują najczęściej, są to:

Otyłość pozbawia osoby dotknięte tą chorobą kilkunastu lat życia. Eksperci alarmują – osoby otyłe żyją ok 14 do 17 lat krócej.


Przeczytaj artykuł jakie są skutki uboczne otyłości.

Jak zakwalifikować się na operację zmniejszenia żołądka?

Chirurgicznemu leczeniu otyłości mogą poddać się osoby w wieku od 18 do 60 lat spełniające jeden z poniższych warunków:

O tym, czy operacja może zostać wykonana, decyduje specjalista, chirurg bariatra, wykonujący zabiegi bariatryczne. Na podstawie wywiadu i badań ustala, czy pacjent może poddać się operacji. Uwzględnia nie tylko aktualny wskaźnik BMI pacjenta, ale też analizuje parametry z wcześniejszych lat. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie się pacjenta do wizyty. Zastanów się czy Twoja waga w ostatnich latach bardzo się zmieniała? Czy malała czy raczej miała tendencję wzrostową? Takich informacji będzie potrzebował lekarz, aby zakwalifikować Cię do operacji lub też wykluczyć możliwość jej wykonania.


Przeczytaj artykuł jak zakwalifikować się na operację zmniejszenia żołądka.

Jak zmienia się codzienne życie po operacji zmniejszenia żołądka

Operacja bariatryczna ma na celu redukcję masy ciała, jest zalecana w szczególnych przypadkach otyłości. Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej ma być efektem zarówno zmniejszenia żołądka, jak też stosowanej po operacji zbilansowanej, niskoenergetycznej diety. Decydując się na operację bariatryczną, powinieneś być świadomy, że okres pooperacyjny będzie obfitował w zmiany nawyków żywieniowych. Przede wszystkim posiłki będą miały inną konsystencję, a także wielkość. Zostaną zmniejszone ponadto ich porcje.

Dieta pooperacyjna składa się z 5 etapów. Pierwszym z nich jest dieta płynna, po której następuje dieta płynna wzmocniona. Następnie wprowadzane są posiłki łatwostrawne papkowate, po czym zastępowane są dietą łatwostrawną stałą, aż do diety ubogoenergetycznej. Przejścia pomiędzy kolejnymi etapami powinny odbywać się powoli, u każdego proces ten będzie przebiegał inaczej, co jest uwarunkowane rodzajem operacji, poziomem zaawansowania otyłości, a także ewentualnymi nietolerancjami konkretnych grup pokarmów.


Przeczytaj artykuł jak zmienia się codzienne życie po operacji zmniejszenia żołądka.

Co można jeść po resekcji żołądka?

Dieta stosowana po resekcji żołądka jest opracowana w taki sposób, aby go skutecznie odciążała. Jest więc to dieta lekkostrawna, która w znaczącym stopniu bazuje na płynach. Powinno się z niej wykluczyć duże ilości tłuszczów, a także jedno- i dwucukrów. Jest to szczególnie ważne przy gorszym opróżnianiu kikuta żołądka oraz przy występowaniu zaburzenia trawienia i wchłaniania. Dzięki diecie szybciej wrócisz do zdrowia, a rady pooperacyjne zagoją się prawidłowo.

Etapy diety po resekcji żołądka

Dieta jest czteroetapowa. Każdy etap ma inną długość i charakteryzuje się występowaniem konkretnych pokarmów.


Przeczytaj artykuł co można jeść po resekcji żołądka.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ