Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
dr n.med. Krzysztof Mawlichanów

Rak trzonu macicy, inaczej nowotwór endometrium to choroba, która według statystyk dotyka najczęściej kobiety między 50 a 70 rokiem życia. Powstaje z tkanki, która wyściela macicę, dlatego najczęściej diagnozowane w przypadku nowotworu endometrium są gruczolakoraki (powstające z komórek, które produkują śluz lub inne płyny). Jest drugim po raku szyjki macicy najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym kobiecych narządów rodnych. Wg statystyk światowych stanowi 4,8 % nowotworów rozpoznawanych u kobiet, co czyni go szóstym najczęstszym nowotworem występującym w żeńskiej populacji na świecie.

2 na 100 kobiet w Europie choruje na raka trzonu macicy. 25% z nich jest wciąż w młodym wieku i miesiączkuje. Niemniej jednak najczęściej rozpoznaje się go u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, a więc pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, jak również u kobiet po 70 roku życia.

Wyodrębniono dwa rodzaje raka trzonu macicy, które różnią się od siebie wiekiem w którym zachodzi do zachorowania oraz  agresywnością są to:

 • nowotwór typu I – najczęściej występujący głównie w okresie menopauzy. Występuje z powodu rozrostu endometrium stymulowanego przez estrogeny.
 • nowotwór typu II – to rzadszy rodzaj raka trzonu macicy, występujący u kobiet po sześćdziesiątym i siedemdziesiątym roku życia. Jego rozwój nie ma żadnego związku ze stymulacją hormonalną, jest to rak surowiczy, który niestety ma gorsze rokowania w zakresie możliwości wyleczenia.

Przyczyny zachorowań nie są do końca znane, natomiast specjaliści określili pewne czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo występowania nowotworu endometrium u kobiet.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
na raka endometrium:

 • wiek – ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet wraz z wiekiem
 • geny – chodzi o zespół Lyncha, a raczej tendencję związaną z rakiem okrężnicy i jego dziedziczenia. 5% kobiet choruje na raka trzonu macicy, który wynika z zespołu Lyncha. Dodatkowo występowanie raka endometrium, raka jajnika lub raka sutka w rodzinie potęguje wystąpienie choroby u pacjentek.
 • problemy ginekologiczne – schorzenia takie jak zespół policystycznych jajników, hiperplazja endometrium czy stosowanie estrogenu
 • cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nadwaga
 • brak ciąży
 • czynniki geograficzne – kobiety zamieszkujące tereny Ameryki Północnej oraz Europy mają zwiększone ryzyko zachorowania.

Nowotwór endometrium zwykle już we wczesnym stadium daje wyraźne objawy, co pozwala na szybką diagnozę i skuteczne leczenie. Uwagę powinny zwrócić krwawienia między miesiączkowe lub krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym a także obfite krwiste lub ropno-krwiste upławy. Mogą występować również dolegliwości bólowe: bóle w podbrzuszu, bóle w odcinku krzyżowym, odczuwanie pełności w miednicy.

Diagnozowanie raka trzonu macicy

Rozpoznanie raka trzonu macicy obejmuje wyniki trzech podstawowych badań, tj.:

 • przedmiotowego – badanie ginekologiczne, lokalizujące guza i określające jego wielkość
 • obrazowego – USG lub dodatkowe, np. RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia ewentualnych przerzutów
 • histopatologicznego – polega na ocenie materiału biologicznego i sprawdzenia komórek nowotworowych.

Leczenie raka trzonu macicy

Leczenie nowotworu trzonu macicy zależy przede wszystkim od wieku pacjentki i wyników histopatologicznych  oraz od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania. Specjaliści rozważają zarówno leczenie hormonalne, jak i operacyjne. Zaawansowane stadium raka endometrium kwalifikuje pacjentkę do zabiegu histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy, które w naszym szpitalu wykonujemy laparoskopowo lub w asyście robota.

Stosuje się następujące metody leczenia raka endometrium:

Histerektomia

Jest zabiegiem operacyjnym polegającym na wycięciu macicy wraz z obustronnym usunięciem przydatków. W wybranych sytuacjach klinicznych konieczne może być usunięcie węzłów chłonnych miednicznych oraz okołoaortalnych. W bardziej zaawansowanych przypadkach zabieg ma na celu usunięcie całej tkanki nowotworowej z jamy brzusznej, czyli tzw. maksymalną cytoredukcję. Zabieg może być wykonany techniką otwartą, przezpochwowo lub drogą laparoskopową.

Histerektomia z wykorzystaniem robota

Jest metodą stosowaną w usuwaniu zmian łagodnych i nowotworów narządu rodnego. Jest to  technika chirurgiczna z wykorzystaniem robota służąca do usuwania macicy, jajników i węzłów chłonnych przy jednoczesnej ochronie nerwów autonomicznych we wczesnych stadiach zaawansowania nowotworu. Robot pozwala na wykonywanie histerektomii przy minimalnym dostępie z większą sprawnością, zręcznością i kontrolą niż przy dostępie klasycznym.

Radioterapia

Polega na skierowaniu na nowotwór i otaczające go tkanki wiązki promieniowania, które ma właściwości niszczące komórki rakowe. Napromienianie składa się przeważnie z dwóch etapów – napromieniania guza „od zewnątrz” oraz „od wewnątrz”, poprzez umieszczenie w jamie macicy pierwiastka promieniotwórczego, który nie uszkadza zdrowych tkanek wokół guza.

Chemioterapia

Polega na dożylnym podania silnie działającego leku niszczącego komórki rakowe. Terapia wiąże się z działaniami ubocznym, którymi są nudności, osłabienie szpiku kostnego (odporności) czy wypadanie włosów ustępujące przeważnie niedługo po zakończeniu leczenia.

Hormonoterapia

Doustne lub domięśniowe podawanie hormonów z grupy gestagenów, które skutecznie hamują rozwój raka trzonu macicy. Metoda jest przeważnie dobrze tolerowana przez pacjentki niemniej jednak wiąże się z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej i często prowadzi do zwiększenia masy ciała.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ