Patient Concierge

Elżbieta Kiszka

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Przygotowanie do zabiegu usunięcia jajnika

Pacjentem w okresie przed, około i pooperacyjnym zajmuje się inetrdyscyplinarny zespół złożony z:  chirurga/operatora systemu robotycznego, anestezjologa, psychoonkologa, rehabilitanta i dietetyka oraz lekarzy innych specjalności w zależności od ogólnego stanu zdrowia. Konieczna jest ocena morfologii krwi z rozmazem, funkcji nerek i wykonanie próby krzyżowej.

Szczególnej ocenie anestezjologicznej i lekarzy specjalistów poddane zostają osoby z chorobami układu oddechowego i krążenia oraz chorzy na zastoinową niewydolność serca i niedomykalność zastawek, ze względu na zwiększone w ich przypadkach ryzyko powikłań.

Lekarz anestezjolog  wdraża okołooperacyjną profilaktykę przeciwzakrzepową. W zależności od stanu ogólnego  pacjenta korzysta również z pomocy innych specjalistów, wdrażając optymalne postępowanie farmakologiczne.

Psychoonkolog wspiera osoby chorujące na nowotwory oraz ich bliskich w trakcie całej drogi przez chorobę. Może pomóc w pracy nad minimalizacją negatywnych skutków psychicznych, jakie niesie ze sobą choroba dla pacjenta i jego rodziny oraz w budowaniu systemu wsparcia dla chorego zarówno wewnętrznego  (poczucie wartości, optymizm, kreatywność, poczucie humoru), -jak i zewnętrznego –(rodzina, bliscy, przyjaciele, współpracownicy.). Uczy także jak zmieniać postawę i myśli osłabiające chorego otaz technik redukujących, jak: wizualizacje, relaksacja lub nauka oddychania.

Fizjoterapeuta zajmuje się terapią i oceną funkcjonalną dna miednicy oraz ogólnej kondycji pacjenta. Fizjoterapia stosowana przed i po ingerencji chirurgicznej umożliwia odpowiednie przygotowanie do zabiegu i utrzymanie jego efektów. Pacjenci rehabilitowani szybciej wracają do sprawności seksualnej oraz szybciej odzyskują funkcję trzymania moczu. Odpowiednia fizjoterapia w dobie zabiegu operacyjnego zapobiega powikłaniom w postaci zapalenia płuc i zatorowości żylnej.

Duże znaczenie w powrocie do zdrowia w przypadku chorób nowotworowych czy po rozległych zabiegach operacyjnych ma prawidłowo zbilansowane odżywianie. W zespole terapeutycznym pracuje również dietetyk.

Przebieg zabiegu usunięcia jajnika

Zabieg z użyciem robota przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po znieczuleniu następuje pozycjonowanie  pacjentki na stole operacyjnym tak, aby nie doszło do uszkodzeń, w czasie operacji. Podczas zabiegu pacjentka znajduje się w tzw. pozycji Trendelenburga, czyli z głową ułożoną nieco niżej niż nogi. Następuje cewnikowanie pacjentki. Cewnik może pozostać w pęcherzu na czas operacji bądź dłużej. Dodatkowo może być konieczne użycie manipulatora domacicznego, aby uzyskać lepszą widoczność na Zatokę Douglasa.

Każdy zabieg rozpoczyna się od wytworzenia tzw. odmy otrzewnowej czyli napełnienia jamy brzucha dwutlenkiem węgla, w taki sposób, aby poprzez uniesienie powłok brzucha od wewnątrz i rozepchnięcie jelit uzyskać przestrzeń w której będzie można sprawnie operować narzędziami.  Następnie chirurg wykonuje kilka małych nacięć na powłokach brzusznych celem wprowadzenia optyki robota do jamy brzusznej umożliwiającej oglądanie narządów jamy brzusznej oraz niewielkich rozmiarów narzędzi chirurgicznych. Na monitorze konsoli chirurg uzyskuje kolorowy obraz w znacznym powiększeniu, o bardzo wysokiej rozdzielczości. Przy pomocy mikronarzędzi operator usuwa jajnik w całości. Usunięte zmiany umieszcza się we wprowadzonym do jamy brzusznej woreczku (tzw. endobagu) i usuwa z jamy brzusznej przez jedno z wykonanych uprzednio nacięć. Dodatkowo chirurg wykonuje biopsje tkanki do dalszych badań. Po zakończeniu zabiegu narzędzia z jamy brzusznej usuwa się i wypuszcza wprowadzony uprzednio dwutlenek węgla. Na rany po wprowadzonych narzędziach zakłada się szwy kosmetyczne. Podczas  operacji, należy co pewien czas przeprowadzać płukania jamy brzusznej, aby uzyskać dobry obraz pola operacyjnego.

Po zabiegu może być wprowadzony do jamy brzusznej drenaż. Pacjentka po ok. 6 godzin od zabiegu jest już pionizowana. Kilka godzin po zabiegu pacjentka może pić płyny, a po pojawieniu się perystaltyki jelit, może zacząć spożywać lekkostrawne pokarmy. Pacjentka wypisywana jest domu po ok. 2 – 3 dniach od przeprowadzenia operacji. Po zabiegu można powrócić do codziennych zajęć po ok. 5  dniach, a do pełnej aktywności po około dwóch tygodniach.

Metoda robotyczna pozwala na wykonywanie zabiegów bez konieczności klasycznego otwierania jamy brzusznej, ogranicza pooperacyjne dolegliwości bólowe, powoduje szybszy powrót do zdrowia,  powoduje mniej powikłań infekcyjnych rany pooperacyjnej oraz gwarantuje lepszy efekt kosmetyczny.

Korzyści dla pacjentek

System robotyczny stanowi lepsze narzędzie, w porównaniu z dostępem klasycznym czy laparoskopowym. Chirurgia wspomagana pracą robota daje chirurgom  możliwość przeprowadzenia operacji minimalnie inwazyjnych, precyzyjnych i kompletnych, o wysokiej czystości onkologicznej.

W porównaniu do operacji wykonywanych metodami klasycznymi oraz częściowo laparoskopowymi zastosowanie robota pozwala na:

  • pobranie przynajmniej o kilkadziesiąt procent większej liczby węzłów chłonnych
  • mniejszą liczbę powikłań
  • wykonywanie zabiegu w sposób minimalnie inwazyjny
  • zmniejszenie bólu pooperacyjnego
  • mniejszą utratę krwi
  • lepszy efekt kosmetyczny
  • krótszy pobyt w szpitalu
  • szybszy powrót do sprawności
  • możliwość operowania pacjentek z obciążonym wywiadem
  • lepszy efekt kosmetyczny w porównaniu z technikami klasycznymi

Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta

Patient Concierge

Angelika Kollar

Zadzwoń do nas +48 785 061 223 Wyślij wiadomość [email protected] Wyślij wiadomość

Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.

Napisz do nas...

Indywidualny Opiekun Pacjenta Elżbieta Kiszka

Elżbieta Kiszka

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
NAPISZ WIADOMOŚĆ