Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby

Do opisu stopnia zaawansowania endometriozy najczęściej używa się klasyfikacji ASRM (Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu) w postaci czterostopniowej skali, która opiera się na liczbie, rodzaju i wielkości ognisk endometriozy. Klasyfikacjia w swoim opisie wyróżnia także stopień nacieku okolicznych tkanek jak również obecność dodatkowych zmian w przebiegu endometriozy takich jak zrosty czy guzy.

Przeczytaj artykuł Endometrioza – stopnie zaawansowania choroby

Endometrioza – diagnostyka

Z uwagi na niespecyficzne objawy jakie daje endometrioza w Polsce zdiagnozowanie tego schorzenia (od momentu wystąpienia jej pierwszych objawów) zajmuje ok. 10 lat. Biorąc pod uwagę różne lokalizacje ognisk endometriozy diagnostyka opiera się głównie na badaniu ginekologicznym wraz z wziernikowowaniem dróg rodnych i USG dopochwowym.

Przeczytaj artykuł Endometrioza – diagnostyka

Endometrioza – leczenie

Ponieważ przyczyny powstawania endometriozy wciąż nie do końca zostały poznane w związku z tym nie ma aktualnie leczenia przyczynowego tej choroby. Czynnikami decydującymi o konieczności podjęcia leczenia są przede wszystkim zgłaszane przez pacjentki objawy, czyli w większości przypadków dolegliwości bólowe o różnym stopniu nasilenia i różnym umiejscowieniu w zależności od lokalizacji ognisk endometriozy oraz problemy z zajściem w ciążę lub niepłodność.

Przeczytaj artykuł Endometrioza – leczenie

Endometrioza – objawy

Objawy endometriozy mogą przybierać rozmaite postaci a w niektórych przypadkach choroba ta przebiega w sposób bezobjawowy i pomimo, że nie powoduje ona żadnych dolegliwości to potrafi ona skutecznie odebrać szansę na macierzyśntwo.

Przeczytaj artykuł Endometrioza – objawy

Endometrioza a ciąża

Zgodnie z szacunkami co piąta kobieta chorująca na endometriozę jest bezpłodna a dzieje się tak ponieważ komórki prawidłowo występujące w jamie macicy, przemieszczają się do jajników gdzie reagując na hormony, krwawią i powodują liczne stany zapalne, a czasem przemieniają się w zrosty lub torbiele.

Przeczytaj artykuł Endometrioza a ciąża

Endometrioza a dieta

Mając na uwadze zapalny charakter choroby jaką jest endometrioza, w jej leczeniu istotną rolę pełni styl życia kobiety, w tym ilość i jakość snu, aktywność fizyczna, stosowane używki a przede wszystkim codzienna dieta i nawyki żywieniowe.

Przeczytaj artykuł Endometrioza a dieta

Endometrioza a rak

Endometrioza nie jest zaliczana do nowotworów złośliwych. Niemniej jednak z uwagi na jej złożoną budowę w skład, której wchodzą komponent zrębowy, nabłonkowy i naczyniowy jak również z uwagi na zmiany materiału genetycznego, budowa komórek endometriozy jest zbliżona do tych obserwowanych w nowotworach złośliwych.

Przeczytaj artykuł Endometrioza a rak

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ