Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Przepuklina rozworu przełykowego jest jednym ze schorzeń przewodu pokarmowego. Wynika ona z nieprawidłowego funkcjonowania przepony czyli przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. W wyniku osłabienia przepony dochodzi do przemieszczenia się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy. Przepuklina rozworu przełykowego może być wślizgowa, okołoprzełykowa i mieszana. Schorzenie to może mieć również formę wrodzoną i wynikać z wrodzonych wad przełyku, bądź nabytą wynikającą przede wszystkim ze wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Przepuklina rozworu przełykowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn a do jej powstania dochodzi najczęściej po czwartej dekadzie życia. Do jej powstania przyczyniają się również:

  • Ciąża
  • Otyłość
  • Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, przewlekłego kaszlu czy wymiotów jak również nadmiernego napinania mięśni w trakcie oddawania stolca
  • Palenie papierosów
  • Nieprawidłowa dieta polegająca na spożywaniu jednoczasowo obfitych posiłków
objawy przepukliny rozworu przełykowego

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego może przebiegać bezobjawowo. Do najczęściej występujących objawów należą:

  • Zgaga
  • Puste odbijanie się lub odbijanie się treścią żołądkową
  • Wymioty
  • Kłopoty z połykaniem lub uczucie zatrzymywania się pokarmu
  • Bóle w nadbrzuszu i pod sercem (często utożsamiane z chorobą wieńcową)
  • Poranna chrypka wynikająca z drażnienia strun głosowych przez treść żołądkową
  • Suchy kaszel i świszczący oddech
  • Pocenie się

Charakterystyczny dla tego schorzenia jest fakt, że nasilenie się objawów występuje w większości przypadków po obfitych posiłkach i w pozycji leżącej a symptomy często przypominają inne dolegliwości w tym te występujące w chorobie wieńcowej.

Diagnostyka przepukliny rozworu przełykowego

Głównego rozpoznania przepukliny rozworu przełykowego dokonuje się poprzez wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej w pozycji tzw. Trendelenburga (pacjent leży na plecach z uniesionymi nogami tak aby  głowa oraz górna część klatki piersiowej  znalazły się poniżej poziomu kończyn).

Badanie wykonuje się  po uprzednim doustnym podaniu kontrastu (siarczanu baru). Lekarz może zlecić również badania dodatkowe takie jak: gastroskopia, tomografia komputerowa klatki piersiowej, manometria czyli badanie ciśnienia w przełyku czy badanie EKG z próbą wysiłkową. 

Chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego
Chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Chirurgiczne leczenie przepukliny rozworu przełykowego

 

W zaawansowanych przypadkach tego schorzenia jako metodę leczenia stosuje się zabieg operacyjny. Operacja przepukliny rozworu przełykowego może być przeprowadzona zarówno metodą tradycyjną,  laparoskopowo oraz z wykorzystaniem systemu robotycznego. Zabieg ma głównie na celu złagodzenie objawów towarzyszących chorobie oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Operacja polega na stabilizacji żołądka w jamie brzusznej lub na wzmocnieniu pierścienia okalającego rozwór przełykowy przepony. Operacja polecana jest w szczególności u osób z refluksem żołądkowym nie poddającym się leczeniu zachowawczemu, potwierdzonym badaniem gastroskopowym, manometrią i pH metrią.

Przepuklina rozworu przełykowego – cena zabiegu

Cena komercyjnej naprawy przepukliny rozworu przełykowego zależy od techniki, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, robotyczna), rozległości przepukliny i stopnia jej zaawansowania jak również od rodzaju zastosowanych siatek wzmacniających jamę brzuszną. Szczegóły operacji oraz możliwe techniki  jej przeprowadzenia omawiane są z pacjentem podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ