Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Czym jest  przepuklina w bliźnie pooperacyjnej?

Przepuklina pooperacyjna to przepuklina lokalizująca się najczęściej w  obrębie jamy brzusznej jako powikłanie po przebytych wcześniej zabiegach chirurgicznych. Na ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej ma wpływ duża wielkość rany po zabiegu jak również jej infekcje.  Przepuklina pooperacyjna to w praktyce patologiczne przemieszczenie się narządów wewnętrznych lub ich części ( fragmentów jelita, otrzewnej) poza ich prawidłowe położenie.

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – przyczyny powstawania

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej powstaje po zabiegu chirurgicznym w miejscu zaopatrzenia i zszycia tkanek. Tkanki te np. na wskutek kichania, kaszlu, zaparć, czy w trakcie ciąży mają gorszą wytrzymałość na zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Wśród czynników powodujących pojawienie się przepukliny w bliźnie pooperacyjnej wymienia się dużą rozległość zabiegu a co za tym idzie znaczą wielkość rany pooperacyjnej, jej infekcje, zbyt wczesną pionizację pacjenta, otyłość i nadwagę, jak również zbyt szybkie wczesne rozpoczęcie intensywnego wysiłku fizycznego zabiegu chirurgicznym. Dodatkowo wśród czynników ryzyka wymienia się palenie papierosów i cukrzyce, które wpływają na gorsze gojenie się rany pooperacyjnej, wiek oraz ciążę.

przepuklina w bliznie pooperacyjnej

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – objawy

Wyczuwalny guzek, zgrubienie pod skórą w miejscu blizny po operacji to charakterystyczny objaw przepukliny pooperacyjnej. Uwypukleniu towarzyszą również uczucie ciągnięcia lub dyskomfortu oraz dolegliwości bólowe podczas zwiększonej aktywności fizycznej. Nudności, wymioty, gorączka oraz zatrzymanie gazów i stolca to objawy, które mogą sugerować uwięźnięcie przepukliny, co jest stanem, który należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą.

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – diagnozowanie

Przepuklinę brzuszną diagnozuje się w trakcie badania palpacyjnego. Specjalista wyczuwa w miejscu blizny pooperacyjnej charakterystyczny podskórny guzek lub uwypuklenie. Uwypukleniu towarzyszą również uczucie ciągnięcia lub dyskomfortu oraz dolegliwości bólowe podczas zwiększonej aktywności fizycznej, kaszlu, kichania, oddawania stolca. Jeżeli zdiagnozowana zostanie przepuklina pooperacyjna, tym bardziej jeżeli ma ona tendencję do powiększania się, konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Operacje robotem da Vinci
Operacje robotem da Vinci

Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – leczenie

 

Przepuklina pooperacyjna nie znika samoistnie a dodatkowo maja tendencję do powiększania się w miarę upływu czasu dlatego podstawę leczenia stanowi zabieg chirurgiczny. Operację przepukliny pooperacyjnej można przeprowadzić techniką klasyczną, laparoskopową lub z użyciem robota chirurgicznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 30 minut do 1,5 godziny – w zależności od wielkości przepukliny.

Operacja przepukliny pooperacyjnej – laparoskopia i robot chirurgiczny

Laparoskopia i robot chirurgiczny to techniki małoinwazyjne, które umożliwiają przeprowadzenie zabiegu bez konieczności rozległego nacinania powłok skórnych pacjenta. Naprawę przepukliny chirurg przeprowadza przez 3-5 jednocentymetrowe nacięcia. Przez te nacięcia operator wprowadza do ciała pacjenta kamerę endoskopową oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Kolejnym etapem operacji jest wypreparowanie przepukliny i zaopatrzenie ubytku i wzmocnienia powłok jamy brzusznej poprzez umieszczenie specjalnej siatki pod przepukliną. W niektórych przypadkach np. ze względu na wcześniejszy zabieg, utrudniony dostęp do pola operacyjnego czy nietypowe położenie przepukliny, wykonanie zabiegu laparoskopowego nie jest możliwe. Wtedy z pomocą chirurgowi przychodzi robot chirurgiczny. Do korzyści z przeprowadzenia robotycznej naprawy przepukliny pooperacyjnej zalicza się mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji oraz powikłań. Pacjenci mogą liczyć na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, a dodatkowo robot pozwala na przeprowadzenie zabiegu małoinwazyjnego u pacjentów z obciążonym wywiadem lub z otyłością.

Rekonwalescencja po zabiegu przepukliny pooperacyjnej 

Hospitalizacja po zabiegu naprawy przepukliny pooperacyjnetrwa ok. 1 – 3 dni. Jej długość uzależniona jest od rozległości zabiegu oraz metody, którą została wykonana. Okres rekonwalescencji po chirurgicznej naprawie przepukliny pooperacyjnej uzależniony jest od rozległości zabiegu i wynosi ok. 4 – 6  tygodni. W tym czasie pacjentom nie wolno dźwigać ciężarów, powinni oni także ograniczyć aktywność ruchową oraz warto też unikać zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej.

Przepuklina pooperacyjna – cena zabiegu

Cena komercyjnej naprawy przepukliny w bliźnie pooperacyjnej zależy od techniki, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, robotyczna), rozległości przepukliny i stopnia jej zaawansowania jak również od rodzaju zastosowanych siatek wzmacniających. Szczegóły operacji oraz możliwe techniki jej przeprowadzenia omawiane są z pacjentem podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ