Patient Concierge

Elżbieta Kiszka

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa to nieprawidłowe pojawienie się uwypuklenia (miękkiego guza), które lokalizuje się  w obrębie pachwiny. Do powstania przepukliny pachwinowej dochodzi  w wyniku osłabienia się siły mięśni lub powłok brzusznych. Najczęściej fragmenty jelita lub błona wyścielająca jamę brzuszną ulegają przemieszczeniu do pachwiny . Przepuklina pachwinowa może rozwijać się powoli, nie dając charakterystycznych, z tego też powodu schorzenie to diagnozowane jest często w zaawansowanym stadium choroby.

Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta

Patient Concierge

Angelika Kollar

Zadzwoń do nas +48 785 061 223 Wyślij wiadomość [email protected] Wyślij wiadomość

Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.

Rodzaje przepuklin pachwinowych

Wśród przepuklin pachwinowych wymienia się przepukliny nabyte,  powstające na etapie dorosłego życia lub wrodzone, które są efektem  niewłaściwego rozwoju zarodka. Dodatkowo przepukliny pachwinowe można podzielić na skośne (boczne), w których  kanał przepukliny przechodzi przez kanał pachwinowy (odpowiednio u mężczyzn do moszny lub u kobiet do podstawy  wargi sromowej większej) oraz proste (przyśrodkowe), w których kanał przepukliny przechodzi w tzw. trójkącie Hasselbacha.  U kobiet najczęstszym rodzajem przepukliny w okolicy pachwiny jest przepuklina udowa, która lokalizuje się poniżej więzadła pachwinowego w postaci bolesnego guzka. Ten rodzaju przepukliny może częściej ulegać uwięźnięciu niż inne rodzaje przepuklin, co może prowadzić do niedrożności a nawet martwicy jelit.

Przepuklina pachwinowa – przyczyny powstawania

U dzieci do 2 lat  przepuklina pachwinowa powstaje na skutek niezarośnięcia uchyłku otrzewnej, który powinien zamknąć się i zarosnąć w trakcie życia płodowego do  ok. 20. tygodnia ciąży. U dorosłych główną przepuklina pachwinowa powstaje na skutek  zwiotczenia mięśni brzucha, czemu sprzyjają się otyłość, nadwaga, praca polegająca na  podnoszeniu ciężkich przedmiotów, palenie papierosów, uporczywy kaszel, czy zaparcia ale także niektóre choroby takie jak schorzenia gruczołu krokowego u mężczyzn. Przepuklina pachwinowa może być także wynikiem przebytego wcześniej uraz jak również może się do niej przyczynić  zbyt intensywny trening siłowy mięśni brzucha, czy wykonywanie ćwiczeń bez uprzedniej rozgrzewki.

Przepuklina pachwinowa – objawy

Na wczesnym etapie zaawansowania choroby przepuklina pachwinowa ma najczęściej charakter bezobjawowy. Wraz z upływem czasu pacjenci zauważają u siebie miękki guzek pojawiający się w okolicy pachwiny oraz przejściowe dolegliwości bólowe w pachwinie, które występują głównie podczas wysiłku fizycznego, kaszlu lub śmiechu.

Przepuklina pachwinowa – diagnostyka

Podczas konsultacji specjalistycznej, w trakcie badania palpacyjnego u pacjentów lekarz potwierdza się występowanie miękkiego guzka w obrębie: pachwiny, warg sromowych większych lub moszny.

Charakterystycznym objawem przepukliny pachwinowej jest także szeroki pierścień kanału pachwinowego. Dodatkowo w diagnostyce wykorzystuje się również USG jamy brzusznej.

Operacje robotem da Vinci
Operacje robotem da Vinci

Przepuklina pachwinowa – leczenie

 

Podstawę leczenia przepukliny pachwinowej stanowi zabieg operacyjny, który może być wykonany metodą klasyczną, laparoskopową lub z użyciem robota chirurgicznego. Celem chirurgicznej naprawy przepukliny pachwinowej jest odprowadzenie worka przepuklinowego do jamy brzusznej a następnie zszycie mięśnie i więzadła, jak również wykorzystanie specjalnej siatki, co pozwala na zakrycie ubytku przez który przedostała się przepuklina.

Przepuklina pachwinowa – operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego

Chirurgiczną naprawę przepukliny pachwinowej z użyciem robota przeprowadza się przez kilka jednocentymetrowych nacięć w powłokach brzusznych pacjenta. Przez te nacięcia operator wprowadza do ciała pacjenta kamerę endoskopową oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Robot chirurgiczny pozwala chirurgowi na wysokiej rozdzielczości widoczność pola operacyjnego w 10-krotnym powiększeniu, w jakości FullHD , co umożliwia precyzyjne wykonanie operacji. Do korzyści z przeprowadzenia robotycznej naprawy przepukliny pachwinowej zalicza się mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji oraz powikłań. Pacjenci mogą liczyć na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, a dodatkowo robot pozwala na przeprowadzenie zabiegu małoinwazyjnego u pacjentów z obciążonym wywiadem lub z otyłością.

Rekonwalescencja po operacyjnym leczeniu przepukliny pachwinowej

Okres rekonwalescencji po chirurgicznej naprawie przepukliny pachwinowej uzależniony jest od rozległości zabiegu i wynosi ok. 2 tygodnie do miesiąca, podczas których nie wolno dźwigać ciężarów. W okresie 2 tygodni po zabiegu pacjenci powinni ograniczyć aktywność ruchową, warto również unikać zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej, a dodatkowo niewskazana jest jazda na rowerze.

Przepuklina pachwinowa – cena zabiegu

Cena komercyjnej naprawy przepukliny pachwinowej zależy od techniki, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, robotyczna), rozległości przepukliny i stopnia jej zaawansowania jak również od rodzaju zastosowanych siatek wzmacniających. Szczegóły operacji oraz możliwe techniki jej przeprowadzenia omawiane są z pacjentem podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

Napisz do nas...

Indywidualny Opiekun Pacjenta Elżbieta Kiszka

Elżbieta Kiszka

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
NAPISZ WIADOMOŚĆ