Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość
Konsultacje Rak Jelita Grubego

Rak jelita grubego pod kątem ilości zachorowań jest trzecim nowotworem złośliwym który dotyka mężczyzn i drugim dotykający kobiet. W Polsce diagnozę raka jelita grubego słyszy ok. 18.000 pacjentów w ciągu roku. Niestety statystyki te w ostatnich latach mówią o tym, że zarówno umieralność i zachorowalność na ten typ nowotworu stale wzrasta. Aby leczenie raka jelita grubego było skuteczne, niezbędna jest wiedza dotycząca objawów nowotworu jelita grubego oraz przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Jeżeli badania diagnostyczne zostaną przeprowadzone wcześnie to również szanse na powrót do zdrowia są znacznie wyższe.

Rak jelita grubego występuje głównie u osób po 50 roku życia (94% przypadków). Objawy raka jelita grubego we wczesnych etapach rozwoju choroby nie są jednoznaczne. Zdarza się, że we wczesnym stadium, rak jelita grubego rozwija się bezobjawowo. Do symptomów, które powinny wzmocnić naszą czujność  należą przede wszystkim: zamiana rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu, problem z oddawaniem stolca (zaparcia), bóle brzucha czy krwawienia z odbytnicy.

Rak jelita grubego – ogólnie o chorobie

Ok 18 tysięcy osób w Polsce co roku słyszy diagnozę raka jelita grubego. Statystyki mówią o tym, że ok 11 tysięcy poniesie śmierć, a liczby te z roku na rok mają być coraz większe.

Tak pesymistyczne rokowania biorą się głównie z tego, że rak jelita grubego jest chorobą, która często w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Powoduje to, że chorzy mogą nie zauważyć objawów lub je zignorować w obawie przez wizytą u specjalisty.


Przeczytaj artykuł rak jelita grubego – ogólnie o chorobie.

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest niezmiernie podstępną chorobą, ponieważ często w początkowej fazie rozwoju przebiega bezobjawowo. Kiedy jednak pojawiają się symptomy, to co powinno zaniepokoić pacjenta i skłonić do wizyty i specjalisty to:


Przeczytaj artykuł objawy raka jelita grubego.

Przerzuty raka jelita grubego

Statystyki mówią o tym, że u około 30-40% pacjentów występują przerzuty po raku jelita grubego. W większości przypadków miejscem gdzie rak jelita daje przerzuty jest wątroba ale pojawiają się także w węzłach chłonnych jelita. W tego typu sytuacjach zaleca się operację, podczas której wycięty zostanie odcinek jelita dotknięty nowotworem oraz miejsce układu chłonnego zagrożonego przerzutami. Taką czynność wykonuje się z uwagi na minimalizację ew. występowania przerzutów. Niestety istnieje jednak możliwość, że przerzuty pojawią się w innych narządach takich jak np. mózg, płuca czy kości.


Przeczytaj artykuł powikłania i przerzuty raka jelita grubego. Jakie jest ryzyko ich wystąpienia.

Czy rak jelita grubego jest dziedziczny?

Aby wykryć ewentualne uwarunkowania i zmiany w genach wykonywane są badania genetyczne, pozwalające potwierdzić iż w ciele pacjenta zachodzą mutacje genów. Pozytywne wyniki takich badań nie oznaczają jednak tego, że pacjent zachoruje na raka jelita grubego a jedynie, że jest on obarczony zwiększonym ryzykiem zachorowania.

Uwarunkowania genetyczne to także informacja o stanie przednowotworowym, nazywanym zespołem rodzinnej polipowatości gruczolakowatej. Z badań wynika, że rak jelita grubego występuje u 75-95% pacjentów z tą chorobą. Zmiany w genach mogą świadczyć także o chorobie zapalnej jelit np. o wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, które z kolei zwiększa ryzyko nowotworu aż 20-krotne.


Przeczytaj artykuł czy rak jelita grubego jest dziedziczny.

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Duża część społeczeństwa nie jest świadoma tego, iż prowadząc niezdrowy tryb życia – paląc paierosy, nie podejmując aktywności fizycznej czy nadużywając alkoholu – narażają się na wystąpienie nowotworów. Zmiana negatywnych nawyków oraz wpływ na czynniki środowiskowe oraz cywilizacyjne może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka choroby raka jelita grubego aż o 40%.

Ok 30% zgonów w krajach rozwiniętych spowodowane jest paleniem tytoniu. Ta statystyka jest spowodowana substancja znajdująca się w dymie papierosowym – benzopiren, która upośledza gen53, uszkadza DNA i wywołuje błędy w kodzie genetycznym palacza, co bezpośrednio umożliwia rozwój komórek nowotworowych.

Spożywanie alkoholu obniża zdolności obronne organizmu przez co zdolność do walki z komórkami nowotworowymi jest zdecydowanie niższa. Istnieją alkohole, w składzie których znaleźć możemy substancje rakotwórcze. Dodać należy także, że alkohol wzmacnia działanie dymu papierosowego zwiększając drastycznie ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, w tym także raka jelita grubego.


Przeczytaj artykuł jakie są czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Jakie badania mogą wykryć raka jelita grubego?

Jednoznaczne zdiagnozowanie raka jelita grubego jest możliwe tylko podczas badania histopatologicznego. Wykonuje się go przy udziale wycinków, które zostały pobrane ze zmian, są to zmienione błony śluzowe, polipy i guzy. Wyniki badań dostarczają zarówno szczegółowych informacji o typie nowotworu, jak też pozwalają wybrać właściwą metodę leczenia.

Do najważniejszych badań w kierunku raka jelita grubego zaliczamy:


Przeczytaj artykuł diagnostyka raka jelita. Jakie badania pomogą go wykryć.

Czym jest badanie per rectum?

Badanie per rectum (przez odbytnicę) polega na badaniu odbytu pacjeta za pomocą palca i jest podstawową profilaktyki raka jelita grubego.

Pozwala na wstępne zdiagnozowanie nowotworu końcowego odcinka jelita grubego, a co się z tym wiąże – umożliwia szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia i nierzadko uratowanie życia pacjenta.

Podczas badania pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji kolanowo-łokciowej lub o położenie się na kozetce i podciągnięcie i zgięcie nóg. Lekarz podczas badania wykorzystuje rękawiczkę pokrytą substancją zmniejszającą dyskomfort pacjenta (maść o działaniu znieczulającym lub wazeliną o temperaturze pokojowej). Badanie trwa kilka minut a korzyści jakie za sobą niesie zdecydowanie przewyższają niechęć oraz ew. dyskomfort.


Przeczytaj artykuł czym jest badanie per rectum.

Czy krew w kale to objaw raka jelita grubego?

Tak, krew w kale może być jednym z objawów raka jelita grubego, ale nie jest to symptom jednoznaczny. Może ona oznaczać, że w organizmie zaszły inne niekorzystne zmiany. W celu rozpoznania i postawienia ostatecznej diagnozy zawsze należy wykonać zlecone przez lekarza badania. Schorzenia o jakich może świadczyć krew w kale należą:


Przeczytaj artykuł czy krew w kale to objaw raka jelita grubego.

Profilaktyka raka jelita grubego

Profilaktyka opiera się przede wszystkim na badaniach przesiewowych, podczas których możliwe jest wykrycie łagodnych zmian w postaci gruczolaków oraz nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania.

Istnieją dwie strategie postępowania profilaktycznego. Pierwsza to wykonywanie u osób po 50 roku życia raz w roku testu na krew utajoną w kale – wynik pozytywny jest wskazaniem do wykonywania kolonoskopii.

Druga strategia to endoskopia, a dokładnie sigmoidoskopia wykonywana raz na 5 lat, a także kolonoskopia raz na 10 lat. Kolonoskopia dodatkowo pełni funkcje terapeutyczne ponieważ w trakcie badania można usuwać polipy, które w przyszłości mogły przekształcić się w nowotwór – dzięki temu pozwala zapobiec rozwojowi raka jelita grubego nawet w 90 procentach.


Przeczytaj artykuł profilaktyka raka jelita grubego.

Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego

Wśród głównych czynników mających wpływ na zachorowanie na nowotwór jelita grubego znajdują się czynniki genetyczne, a także predyspozycje do chorób zapalnych jelit. Poza genetycznymi przyczynami zachorowań na raka jelita grubego wymienia się również czynniki środowiskowe. Należą do nich:


Przeczytaj artykuł przyczyny zachorowań na raka jelita grubego.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ