Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Przygotowanie do zabiegu

Pacjentkami w okresie przed, około i pooperacyjnym zajmuje się inetrdyscyplinarny zespół złożony z:  chirurga/operatora systemu robotycznego, anestezjologa, psychoonkologa, rehabilitanta i dietetyka oraz lekarzy innych specjalności w zależności od ogólnego stanu zdrowia. Konieczna jest ocena morfologii krwi z rozmazem, funkcji nerek i wykonanie próby krzyżowej.

Szczególnej ocenie anestezjologicznej i lekarzy specjalistów poddane zostają osoby z chorobami układu oddechowego i krążenia oraz chorzy na zastoinową niewydolność serca i niedomykalność zastawek, ze względu na zwiększone w ich przypadkach ryzyko powikłań.

Lekarz anestezjolog  wdraża okołooperacyjną profilaktykę przeciwzakrzepową. W zależności od stanu ogólnego  pacjenta korzysta również z pomocy innych specjalistów, wdrażając optymalne postępowanie farmakologiczne.

Psychoonkolog wspiera osoby chorujące na nowotwory oraz ich bliskich w trakcie całej drogi przez chorobę. Może pomóc w pracy nad minimalizacją negatywnych skutków psychicznych, jakie niesie ze sobą choroba dla pacjenta i jego rodziny oraz w budowaniu systemu wsparcia dla chorego zarówno wewnętrznego  (poczucie wartości, optymizm, kreatywność, poczucie humoru), -jak i zewnętrznego –(rodzina, bliscy, przyjaciele, współpracownicy.). Uczy także jak zmieniać postawę i myśli osłabiające chorego otaz technik redukujących, jak: wizualizacje, relaksacja lub nauka oddychania.

Fizjoterapeuta zajmuje się terapią i oceną funkcjonalną dna miednicy oraz ogólnej kondycji pacjenta. Fizjoterapia stosowana przed i po ingerencji chirurgicznej umożliwia odpowiednie przygotowanie do zabiegu i utrzymanie jego efektów. Odpowiednia fizjoterapia w dobie zabiegu operacyjnego zapobiega powikłaniom w postaci zapalenia płuc i zatorowości żylnej.

Duże znaczenie w powrocie do zdrowia w przypadku chorób nowotworowych czy po rozległych zabiegach operacyjnych ma prawidłowo zbilansowane odżywianie. W zespole terapeutycznym pracuje również dietetyk.

Przebieg zabiegu

 

Histerektomia metodą robotyczną jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym a długość trwania zabiegu uzależniona jest od wielkości macicy i wynosi średnio około 90 minut. W okolicy ramienia lub nadgarstka operowanej pacjentki zakładany jest dostęp do żyły. Tą drogą podawane są leki i płyny infuzyjne. W pęcherzu moczowym umieszczany jest sterylny cewnik po czym pęcherz jest opróżniany z moczu. Następnie chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na brzuchu pacjentki (w okolicy pępka), przez które, po wypełnieniu jamy brzusznej gazem dwutlenkiem węgla wprowadza się kamerę. Pod kontrolą wzroku przez niewielkie nacięcia skóry w dolnej części brzucha są wprowadzane jeszcze 2 lub 3 cienkie instrumenty. Operator stopniowo odcina macicę instrumentem chirurgicznym oraz koaguluje naczynia krwionośne aby zminimalizować utratę krwi. Odciętą macicę rozcinana się na mniejsze części i usuwa z jamy brzusznej laparoskopowo lub drogą przezpochwową. Niekiedy konieczne jest założenie niewielkiego drenażu w miejscu operacji, który usuwa się średnio po 2-3 dniach od przeprowadzenia zabiegu.

Robot pozwala na wykonywanie histerektomii przy minimalnym dostępie z większą sprawnością, zręcznością i kontrolą niż przy dostępie klasycznym. Przewaga operacji wspomaganych przez robota nad konwencjonalnymi zabiegami laparoskopowymi wynika ze stosowania wizualizacji trójwymiarowej w wysoce zaawansowanej technologii 3D z 20- krotnym powiększeniem. Umożliwia to chirurgowi uzyskanie dokładniejszego trójwymiarowego obrazu przestrzennego operowanego obszaru, przez co pozwala lepiej ocenić warunki anatomiczne oraz umożliwia dokładniejsze preparowanie tkanek i zminimalizowanie powikłań.

Korzyści dla pacjentek

System robotyczny stanowi lepsze narzędzie, w porównaniu z dostępem klasycznym czy laparoskopowym, dla wypreparowania i usunięcia węzłów chłonnych oraz ochrony nerwów autonomicznych podczas operacji onkologicznych. Chirurgia wspomagana pracą robota daje ginekologom onkologom możliwość przeprowadzenia operacji minimalnie inwazyjnych, precyzyjnych i kompletnych, o wysokiej czystości onkologicznej.

W porównaniu do operacji wykonywanych metodami klasycznymi oraz częściowo laparoskopowymi zastosowanie robota pozwala na:

  • pobranie przynajmniej o kilkadziesiąt procent większej liczby węzłów chłonnych
  • mniejszą liczbę powikłań
  • wykonywanie histerektomii w sposób minimalnie inwazyjny w przypadku macicy o dużych wymiarach
  • dostęp małoinwazyjny u otyłych pacjentów
  • zmniejszenie bólu pooperacyjnego
  • mniejszą utratę krwi
  • lepszy efekt kosmetyczny
  • krótszy pobyt w szpitalu
  • szybszy powrót do sprawności
  • możliwość operowania pacjentek z obciążonym wywiadem

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ