Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Prostata to gruczoł krokowy, który posiada każdy mężczyzna. Na skutek wieku oraz innych czynników narząd ten może zmienić swój pierwotny rozmiar, powiększając się i dając charakterystyczne objawy. Symptomy mogą niepokoić i przypominać objawy nowotworu prostaty. Jednak czy powiększona prostata musi oznaczać raka?

Czym jest powiększona prostata?

Prostata jest narządem męskiego układu moczowo-płciowego, odpowiedzialnym między innymi za trzymanie moczu czy wyprowadzanie spermy z cewki moczowej. Jej powiększenie nazywane jest łagodnym rozrostem stercza i dotyczy znacznej części mężczyzn, którzy ukończyli 50 rok życia, co z kolei związane jest ze starzeniem organizmu i zmianami hormonalnymi. 

Objawy łagodnego rozrostu stercza

W związku z tym, że prostata zlokalizowana jest pod pęcherzem i otacza cewkę moczową, powiększenie tego gruczołu może zawężać światło cewki, dając takie objawy, jak:

Dowiedz się więcej o najczęstszych objawach raka prostaty w naszej bazie wiedzy: Jakie są najczęstsze objawy raka prostaty?

Warto zaznaczyć, że łagodny rozrost stercza rozwija się powoli i przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub nie dawać wszystkich wyżej wymienionych symptomów. Natomiast zaawansowane stadium może doprowadzić nawet do bolesnego częściowego lub całkowitego zatrzymania moczu. Stąd tak ważne regularne uczęszczanie na badania gruczołu krokowego oraz swoistego antygenu PSA – zwłaszcza przez mężczyzn, którzy ukończyli 50 rok życia lub wcześniej, gdy w najbliższej rodzinie ojciec, brat czy dziadek borykali się z rakiem prostaty.  

Czy powiększona prostata to rak?

Czy łagodny rozrost stercza tożsamy jest z nowotworem prostaty? Choć profilaktyka raka stercza jest z roku na rok coraz lepsza, obawa przed usłyszeniem diagnozy często powoduje, że mężczyźni unikają wizyt urologicznych. Tymczasem powiększona prostata to rozrost zdrowych komórek gruczołu krokowego i nie oznacza raka, a leczenie jej łagodnej postaci może ograniczyć się do metod nieinwazyjnych. Również sama diagnostyka nie powinna przerażać pacjenta, ponieważ opiera się na bezbolesnym badaniu per rectum i badaniu antygenu PSA pobieranego z krwi. Urolog, aby wykluczyć ryzyko nowotworu, wykonać może także badania genetyczne rezonans magnetyczny lub biopsję. 

Jak dbać o prostatę?

Choć medycyna nie zna jeszcze metod na to, jak uniknąć przerostu gruczołu krokowego, podjąć można działania, które mają pozytywny wpływ zarówno na prostatę, jak i na cały organizm. Są to przede wszystkim zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, ograniczająca spożywanie tłuszczów nasyconych, aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek jak alkohol i tytoń, a przede wszystkim – regularne uczęszczanie na wizyty urologiczne. Jak potwierdzają badania – od złych nawyków żywieniowych i otyłości w dużej mierze zależy to, czy mężczyzna zachoruje, czy cieszyć się będzie zdrowiem. 

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ