
Nowotwór prostaty wiąże się z patologicznymi zmianami w obrębie gruczołu krokowego i nie tylko, które to mogą dawać określone objawy bólowe i wpływać na ogólne samopoczucie pacjenta. Co szczególnie powinno zaniepokoić mężczyznę i czy rak prostaty zawsze boli?
Rak prostaty a ból
Dolegliwości bólowe w przypadku zachorowania na raka prostaty, podobnie jak rokowania czy wybór odpowiedniej metody leczenia, są rzeczą osobniczą i zależą od wielu czynników takich jak wielkość guza czy obecność i rodzaj przerzutów, a ich wystąpienie nie jest regułą. Jednak, aby zdać sobie sprawę z tego, skąd w przypadku raka prostaty może pojawić się ból, przypomnijmy o funkcji tego narządu.
Prostata to gruczoł krokowy umiejscowiony w miednicy mniejszej poniżej pęcherza moczowego, swoją tylną częścią przylegający do odbytnicy, odpowiedzialny za potencję, trzymanie moczu czy ruchliwość plemników i wyprowadzanie ich z cewki. Co najistotniejsze – przez gruczoł ten przebiega cewka moczowa, dlatego też, gdy w prostacie na skutek nowotworu pojawi się guz, jej pierwotne funkcje zostają zaburzone, a pacjent może odczuwać określone dolegliwości takie jak:
- ból w odcinku lędźwiowym
- ból w obrębie pęcherza moczowego
- ból podczas oddawania moczu
Powyższym objawom towarzyszyć może krew w moczu czy w spermie, trudności podczas oddawaniu moczu, jak i nietrzymanie go, a w skrajnych przypadkach – całkowite zatrzymanie moczu. Omawiając bolesność raka prostaty, należy przypomnieć również o jego bezobjawowej postaci oraz o tym, że rozwijając się nawet przez kilka do kilkunastu lat, może nie dawać żadnych odczuwalnych dolegliwości bólowych.
Ból związany z przerzutami
Wyżej wymienione dolegliwości są tymi zgłaszanymi najczęściej i zwykle ich przyczyna to guz stercza, który uciska i zwęża światło cewki moczowej, utrudniając oddawanie moczu. Natomiast objawy, które za moment wymienimy, w przypadku zdiagnozowanego nowotworu gruczołu krokowego, świadczyć mogą o pojawieniu się przerzutów, a pacjent, który odczuwa podobny dyskomfort, powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Zaobserwowano, że przerzuty towarzyszące nowotworowi prostaty są najczęściej przerzutami odległymi do kości. Innymi słowy, komórki nowotworowe z guza pierwotnego przemieszczają się między innymi poprzez układ krwionośny czy limfatyczny, trafiając i umiejscawiając się kościach. To z kolei powoduje nadbudowywanie komórek nowotworowych w tkance kostnej, nierzadko też na rdzeniu kręgowym i zwykle objawia się jako:
- osłabienie czucia w nogach
- bóle kostne
- zaburzenia funkcji zwieraczy
Ból kostny spowodowany przerzutami może być stały, czyli towarzyszący pacjentowi niezależnie od wykonywanych czynności, a także incydentalny, wywołany określonymi ruchami chorego. Ponadto zagęszczenie tkanki kostnej poprzez komórki nowotworowe może prowadzić do patologicznych i bolesnych złamań, znacząco wpływając na jakość życia pacjenta i powodując silne dolegliwości bólowe. Pacjent, który zaobserwował wyżej wymienione objawy, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty.