Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Nowotwór prostaty wiąże się z patologicznymi zmianami w obrębie gruczołu krokowego i nie tylko, które to mogą dawać określone objawy bólowe i wpływać na ogólne samopoczucie pacjenta. Co szczególnie powinno zaniepokoić mężczyznę i czy rak prostaty zawsze boli?

Rak prostaty a ból

Dolegliwości bólowe w przypadku zachorowania na raka prostaty, podobnie jak rokowania czy wybór odpowiedniej metody leczenia, są rzeczą osobniczą i zależą od wielu czynników takich jak wielkość guza czy obecność i rodzaj przerzutów, a ich wystąpienie nie jest regułą. Jednak, aby zdać sobie sprawę z tego, skąd w przypadku raka prostaty może pojawić się ból, przypomnijmy o funkcji tego narządu.

Prostata to gruczoł krokowy umiejscowiony w miednicy mniejszej poniżej pęcherza moczowego, swoją tylną częścią przylegający do odbytnicy, odpowiedzialny za potencję, trzymanie moczu czy ruchliwość plemników i wyprowadzanie ich z cewki. Co najistotniejsze – przez gruczoł ten przebiega cewka moczowa, dlatego też, gdy w prostacie na skutek nowotworu pojawi się guz, jej pierwotne funkcje zostają zaburzone, a pacjent może odczuwać określone dolegliwości takie jak:

Powyższym objawom towarzyszyć może krew w moczu czy w spermie, trudności podczas oddawaniu moczu, jak i nietrzymanie go, a w skrajnych przypadkach – całkowite zatrzymanie moczu. Omawiając bolesność raka prostaty, należy przypomnieć również o jego bezobjawowej postaci oraz o tym, że rozwijając się nawet przez kilka do kilkunastu lat, może nie dawać żadnych odczuwalnych dolegliwości bólowych. 

Ból związany z przerzutami

Wyżej wymienione dolegliwości są tymi zgłaszanymi najczęściej i zwykle ich przyczyna to guz stercza, który uciska i zwęża światło cewki moczowej, utrudniając oddawanie moczu. Natomiast objawy, które za moment wymienimy, w przypadku zdiagnozowanego nowotworu gruczołu krokowego, świadczyć mogą o pojawieniu się przerzutów, a pacjent, który odczuwa podobny dyskomfort, powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Zaobserwowano, że przerzuty towarzyszące nowotworowi prostaty są najczęściej przerzutami odległymi do kości. Innymi słowy, komórki nowotworowe z guza pierwotnego przemieszczają się między innymi poprzez układ krwionośny czy limfatyczny, trafiając i umiejscawiając się kościach. To z kolei powoduje nadbudowywanie komórek nowotworowych w tkance kostnej, nierzadko też na rdzeniu kręgowym i zwykle objawia się jako:

Ból kostny spowodowany przerzutami może być stały, czyli towarzyszący pacjentowi niezależnie od wykonywanych czynności, a także incydentalny, wywołany określonymi ruchami chorego. Ponadto zagęszczenie tkanki kostnej poprzez komórki nowotworowe może prowadzić do patologicznych i bolesnych złamań, znacząco wpływając na jakość życia pacjenta i powodując silne dolegliwości bólowe. Pacjent, który zaobserwował wyżej wymienione objawy, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty.   

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ