Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego to między innymi wiek, narodowość, nawyki żywieniowe prowadzące do otyłości czy niedostateczna aktywność fizyczna. Jednak wśród powodów zapadania na chorobę nowotworową stercza wymienia się również uwarunkowania genetyczne. Czy faktycznie rak prostaty jest dziedziczny i kto narażony jest na usłyszenie diagnozy?

Kto znajduje się w grupie największego ryzyka?

Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz badań stwierdzić można, że na raka prostaty najczęściej zapadają mężczyźni po 50 roku życia oraz młodsi, u których wcześniej w najbliższej rodzinie wykryto nowotwór gruczołu krokowego, ale i inne choroby nowotworowe jak rak piersi, jajnika czy jelita grubego. Oznacza to tyle, że rak prostaty jest dziedziczny, a pacjent, którego brat, ojciec czy dziadek chorowali na nowotwór stercza, powinien przywiązać szczególną wagę do profilaktyki i regularne wizyty u specjalisty rozpocząć już w 40-45 roku życia. Ponadto ryzyko zwiększa się wraz z liczbą zachorowań wśród krewnych – mężczyzna, u którego w rodzinie zdiagnozowano przypadek raka prostaty, nie jest tak narażony na nowotwór, co ten, u którego w rodzinie zdiagnozowano trzy przypadki nowotworu.

Pocieszający natomiast jest fakt, że uwarunkowaniom genetycznym przypisuje się zaledwie 5 do 10% ogółu zachorowań, który w porównaniu do wysokiej liczby pacjentów borykających się z nowotworem stercza, nie jest wysoki. Oczywiście informacja ta nie powinna być powodem do bagatelizowania choroby, ponieważ przypominamy o tym, że rak prostaty może przebiegać bezobjawowo, a jego wczesne wykrycie i podjęcie dopasowanego leczenia to często szansa na całkowity powrót do zdrowia i sprawności sprzed choroby.

Dziedziczenie raka prostaty

Warto zaznaczyć, że owszem, rak prostaty jest dziedziczny, ale nie jest to regułą i nie każdy, u którego w rodzinie zdiagnozowano chorobę nowotworową, jest na nią narażony. Pacjenci, którzy chcieliby sprawdzić, czy znajdują się w grupie ryzyka, mogą skorzystać z badań genetycznych, pozwalających na przewidzenie zagrożenia nawet na kilkanaście lat przed pojawieniem się choroby. Uzyskanie takich informacji to dla pacjenta możliwość wczesnego wykrycia nowotworu, a co się z tym wiąże – duże szanse na zwalczenie go w początkowym stadium rozwoju.  

Podczas badań genetycznych sprawdza się takie geny jak BRCA1, CHEK2, NBS1, HOXB13 odpowiedzialne w dużej mierze za dziedziczenie raka prostaty, ale i innych chorób nowotworowych – skóry, piersi czy jelita grubego. 

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ