Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Pacjent podejrzewający raka prostaty może z wielu powodów zrezygnować z wizyty u specjalisty. Najczęściej powodowane jest to lękiem przed usłyszeniem diagnozy, wstydem przed wykonaniem badania palpacyjnego, a nawet niewiedzą, do kogo udać się z zaobserwowanym problemem zdrowotnym. Wszystko to może spotęgować poczucie zagubienia, a także wspomnianą rezygnację z podjęcia dalszych kroków w walce o swoje nie tylko zdrowie, ale i życie. Zatem do kogo mężczyzna powinien udać się, gdy podejrzewa raka prostaty i czy jego obawy są uzasadnione?

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu

Pierwszym krokiem będącym reakcją na pogarszający się stan zdrowia najczęściej jest zapisanie się na wizytę do lekarza rodzinnego. Ten z kolei po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, podczas którego pacjent mógł, ale oczywiście nie jest to regułą, zgłosić takie symptomy jak problemy z mikcją, częsta potrzeba oddawania moczu, zwłaszcza w nocy, czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza powinien skierować pacjenta do specjalisty urologa. Oprócz symptomów mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej do skierowania na wizytę urologiczną powinny skłonić lekarza takie czynniki jak wiek pacjenta czy wystąpienie raka prostaty u najbliższej rodziny.

Znaczenie profilaktyki raka prostaty

Warto pamiętać, że nowotwór gruczołu krokowego może przez wiele lat nie dawać o sobie znać, a gdy wystąpią objawy, nie muszą być charakterystyczne i jednoznacznie wskazywać na raka prostaty. Dlatego tak wielki nacisk kładzie się na profilaktykę nowotworu stercza i zachęca pacjentów, szczególnie tych, którzy ukończyli 50 rok życia lub tych, u których w najbliższej rodzinie zdiagnozowano nowotwór gruczołu krokowego, do regularnego odwiedzania specjalisty – nawet gdy nie zaobserwowano objawów choroby, lub gdy nie przypominają one tych wymienianych najczęściej. 

Urolog – lekarz wykonujący badanie prostaty

Lekarz wykonujący badania prostaty to urolog. Do jego kompetencji zalicza się leczenie takich schorzeń jak:

I choć przyjęło się, że do specjalisty urologa powinni zgłosić się wyłącznie mężczyźni, kobiety również mogą zapisać się na wizytę urologiczną – lekarz ten specjalizuje się w diagnostyce i badaniu układu moczowo-płciowego u obydwu płci.
Wielu mężczyzn przed udaniem się do specjalisty urologa powstrzymuje lęk przed badaniem palpacyjnym. Tymczasem badanie per rectum to dla lekarza badanie rutynowe pozwalające na wykrycie zmian w obrębie gruczołu krokowego, co z kolei stanowi dla pacjenta szansę na wczesną diagnozę, podjęcie właściwego leczenia i możliwie szybki powrót do zdrowia.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ