Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego, podobnie jak inne choroby nowotworowe, może przez wiele miesięcy, a nawet lat nie dawać żadnych objawów. Jak zatem rozwija się rak prostaty, na czym polega, jakie są jego objawy oraz czy łagodny rozrost stercza równoznaczny jest z nowotworem?

Łagodny przerost gruczołu krokowego

Do chorób nowotworowych nie zalicza się łagodnego przerostu prostaty, będącego niemal naturalnym zjawiskiem dotyczącym praktycznie połowy mężczyzn po 50 roku życia, a po 80 roku życia dotykającym nawet do 80% mężczyzn. Przerost gruczołu krokowego odpowiedzialnego za trzymanie moczu czy wyprowadzania spermy z cewki moczowej najczęściej nie wymaga zastosowania radykalnych metod chirurgicznych, a jedynie leczenia farmakologicznego. Natomiast rak prostaty, mogący rozwinąć się z łagodnego przerostu stercza, to nowotwór złośliwy często rozwijający się bezobjawowo.

Bezobjawowy rozwój raka prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego najczęściej nie daje zauważalnych objawów pozwalających na niezwłocznie podjęcie leczenia, a jego rozwój jest stosunkowo powolny. Pacjent może być nieświadomy swojej choroby nawet przez kilkanaście lat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka prostaty mężczyzn po 50 roku życia lub młodszych, u których w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowań na nowotwór lub pojawiły się objawy charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej, polegająca na regularnych, przynajmniej corocznych badaniach urologicznych. Wczesne wykrycie raka prostaty oraz podjęcie odpowiedniego leczenia znacząco zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia przez pacjenta.

Objawy mogące sugerować rozwój nowotworu prostaty

Rak prostaty może rozwijać się objawowo, a pacjent zauważać takie dolegliwości jak:

  1. ból w podbrzuszu czy lędźwiach

  2. krwiomocz

  3. obecność krwi w spermie

  4. nietrzymanie moczu

  5. trudność z oddaniem moczu

  6. zatrzymanie moczu

  7. zaburzenia wzwodu

  8. słaby lub przerywany strumień

Po zaobserwowaniu powyższych symptomów, pacjent powinien zgłosić się do lekarza urologa, który zleci szereg badań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby nowotworowej.

Komórki nowotworowe z czasem mogą zacząć się rozprzestrzeniać, zajmując najbliższe węzły chłonne czy dając przerzuty do kości bądź płuc.. Stąd też tak istotne jest wczesne wykrycie raka prostaty, zanim komórki rakowe wpłyną na dalszy jego rozwój. W sytuacji wczesnego wykrycia choroby leczenie operacyjne w postaci prostatektomii radyklanej daje mozliwość pełnego wyleczenia z choroby nowotworowej.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ