Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Przypomnijmy, że rak prostaty należy do najczęściej wykrywanych wśród mężczyzn chorób nowotworowych, powodujących, tuż po raku płuc, największą liczbę zgonów. Aby z czasem statystyki uległy zmianie i stały się mniej pesymistyczne, pacjenci powinni znać nie tylko najczęściej występujące objawy, ale i wiedzieć, że rak prostaty może latami nie dawać o sobie znać, a mimo to sukcesywnie rozwijać się w ciele pacjenta.

Jak szybko rozwija się tak prostaty?

Nowotwór gruczołu krokowego, w przeciwieństwie do innych chorób nowotworowych, może nawet przez kilkanaście lat nie dawać objawów świadczących o rozwoju raka. Mało tego, od wystąpienia początkowych zmian w strukturze prostaty, które zazwyczaj nie są przez pacjenta odczuwane, aż do rozrostu guza o objętości około 1 ml, może minąć nawet kilkanaście lat. Oczywiście wspomnianych danych nie można potraktować jako powszechnej i zawsze sprawdzalnej reguły, ponieważ rozwój nowotworu zależy od wielu czynników takich jak ogólny stan zdrowia pacjenta.

Ponadto nieświadomy rozwoju raka prostaty pacjent może z czasem dostrzec z pozoru niegroźne objawy charakterystyczne dla łagodnego rozrostu stercza i nie zareagować na nie lub do nich przywyknąć. Tymczasem profilaktyka nowotworu gruczołu krokowego oraz baczne obserwowanie zmian zachodzących w ciele może uchronić mężczyznę od dalszego rozwoju choroby nowotworowej, dając praktycznie 100% szans na całkowite wyzdrowienie.   

Bezobjawowy rozwój nowotworu stercza

Rozwój raka prostaty może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo lub niegroźnymi objawami przypominać łagodny rozrost stercza. Wtedy najczęściej pacjenci zauważają, że częściej korzystają z toalety, a potrzeba ta jest szczególnie nasilona w nocy, czy, że czas wyczekiwania na mikcję wydłużył się. Symptomy te są często lekceważone przez mężczyzn, którzy przyzwyczajają się do drobnego dyskomfortu, nie wiedząc o tym, że w ich organizmie rozwija się rak. Dlatego też po skończonym 50 roku życia lub wcześniej, gdy w rodzinie pojawiły się przypadki zachorowania na nowotwór stercza, mężczyźni powinni przynajmniej raz w roku zapisać się na wizytę urologiczną. Badanie swoistego antygenu PSA i bezbolesne badanie w gabinecie urologicznym, będące wśród pacjentów często i zupełnie niesłusznie wstydliwym tabu, mogą uchronić ich od poważnych, nierzadko nieodwracalnych konsekwencji w postaci zaawansowanego raka prostaty z naciekami i przerzutami. Warto po raz kolejny powtórzyć, że im wcześniejsze wykrycie raka, tym większe szanse na powrót do zdrowia oraz do pełnej sprawności porównywalnej do tej sprzed choroby.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ