Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Wczesne wykrycie nowotworu gruczołu krokowego to często szansa na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest regularne uczęszczanie na badanie prostaty oraz szybkie reagowanie, w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. Jak wykryć raka prostaty oraz jakie badania należy wykonać, aby rozpoznać nowotwór stercza?

Objawy raka prostaty

Tak naprawdę nowotwór stercza może nawet do kilkunastu lat rozwijać się bezobjawowo, często też, gdy po czasie pojawią się symptomy choroby, jest już za późno na efektywne leczenie. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do profilaktyki raka stercza – regularne badania zwiększają szansę na powrót do zdrowia oraz na całkowite wyleczenie pacjenta.

Jeśli jednak rak prostaty przebiega objawowo, to, co powinno zaniepokoić mężczyznę to obecność krwi w moczu, a nawet w spermie, trudności z mikcją, ból w okolicy lędźwiowej, problemy z erekcją czy osłabiony i przerywany strumień moczu. Po zaobserwowaniu powyższych symptomów należy niezwłocznie zapisać się do specjalisty urologa, który zleci mężczyźnie odpowiednie badania.   

Jak wykryć raka prostaty?

Pierwszym krokiem do wykrycia raka prostaty jest właśnie zapisanie się do specjalisty urologa. Ten powinien wykonać podstawowe badanie przezodbytnicze per rectum, USG prostaty, a także skierować na kontrolę swoistego antygenu gruczołu krokowego, zwanego również PSA. W sytuacji gdy którekolwiek z tych badań wzbudzi podejrzenie powinna zostać wykonana biopsja prostaty. Przed wykonaniem biopsji lekarz może poszerzyć diagnostykę o wykonanie rezonansu prostaty i nastepnie wykonać tzw. Biopsję fuzyjną czyli nałożyć obraz rezonansu magnetycznego na obraz USG. Pomimo coraz lepiej rozpowszechnionej profilaktyki raka stercza, mężczyźni wciąż zwlekają z wizytą u specjalisty, wstydząc się badania przezodbytniczego, które tak naprawdę trwa zaledwie kilka chwil i jest bezbolesne, a które może uratować im życie.  

Czym jest oraz na czym polega badanie PSA?

Kolejnym nieinwazyjnym i praktycznie bezbolesnym badaniem mogącym uratować życie pacjenta jest skontrolowanie poziomu PSA w surowicy krwi, czyli swoistego antygenu gruczołu krokowego, którego poziom wynosi zazwyczaj od 1 do 4 ng/ml. Antygen ten wytwarzany jest przez prostatę, dlatego może informować zarówno o zapaleniu stercza, podrażnieniu po przebytych zabiegach, jak i o nowotworze gruczołu krokowego, a jego podwyższona wartość nie zawsze oznaczać nowotwór. Jeżeli jednak wartość antygenu z każdym kolejnym badaniem rośnie, prawdopodobnie to sygnał o obecności komórek nowotworowych. Co ważne – kontrolowanie wartości PSA we krwi pozwala na wykrycie nowotworu przebiegającego bezobjawowo, a to kolejny argument za tym, aby sumiennie uczęszczać do lekarza urologa – zwłaszcza po 50 roku życia.  

Jednym z przełomowych badań diagnostycznych jest tzw. biopsja płynna prostaty SelectMDx. Jest to badanie mRNA mające na celu procentową ocenę prawdopodobieństwa wykrycia raka prostaty podczas biopsji.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ