Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Statystyki wskazują, że ok. 40 procent mężczyzn w wieku od 40 – 60 lat ma problemy z prostatą. Do najczęstszych schorzeń gruczołu krokowego należą zarówno łagodny przerost prostaty jak również nowotwór tego narządu. Regularne badania stanowią profilaktykę nowotworu stercza, które dają pacjentowi szanse na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego gruczołu, w tym również choroby nowotworowej.

Wizyta u urologa

Wszystkich mężczyzn zachęcamy do porzucenia uprzedzeń i wstydu i zapisania się na wizytę do specjalisty urologa. Regularne konsultacje urologiczne tj. raz w roku powinni odbywać wszyscy mężczyźni, którzy ukończyli 40 rok życia jak również ci, u których wśród członków najbliższej rodziny stwierdzono raka prostaty.

Badanie prostaty per rectum

Choć badanie palpacyjne owiane zostało nie najlepszą sławą, nie stoi za tym żaden racjonalny argument – badanie trwa 5 minut i jest zupełnie bezbolesne dla pacjenta. Badanie per rectum w dosłownym tłumaczeniu, jest badaniem prostaty przez odbyt. Przebiega ono w następujący sposób: urolog zakłada jednorazową rękawiczkę, na którą nakłada żel, zmniejszający dyskomfort, a następnie umieszcza palec w odbytnicy pacjenta. Badanie to oprócz podstawowej higieny osobistej nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania się. Dzięki temu badaniu urolog może stwierdzić, czy gruczoł krokowy jest prawidłowej wielkości lub czy uległ powiększeniu. Wielu mężczyzn rezygnuje z regularnych wizyt urologicznych przez strach i poczucie wstydu przed badaniem palpacyjnym. Tymczasem nie istnieje żaden racjonalny argument, dla którego mężczyzna powinien rezygnować z rutynowego badania wykonywanego  w obecności specjalisty, które tak naprawdę może uratować mu życie.

Badanie poziomu PSA

Jednym z popularniejszych badań kontrolnych prostaty jest badanie PSA czyli swoistego antygenu stercza. Badanie polega na oznaczeniu z krwi poziomu białka produkowanego przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Podniesiona wartość poziomu PSA może świadczyć zarówno o rozwoju nowotworu prostaty, jak również  o łagodnym przeroście stercza, jego stanie zapalnym czy infekcji układu moczowego.  Wysoki poziom PSA może być także efektem wzmożonego wysiłku fizycznego, czy zażywania niektórych farmaceutyków dlatego też mężczyźni zaniepokojeni wynikiem PSA nie powinni dokonywać autorskiej diagnozy, lecz każdorazowo skonsultować wyniki z lekarzem urologiem. Ten po badaniu palpacyjnym w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wielkości gruczołu krokowego, może zlecić kolejne badania diagnostyczne w postaci rezonansu magnetycznego, biopsji płynnej prostaty Select MDx, czy biopsji fuzyjnej.  

 

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ