Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Charakteryzując choroby nowotworowe, nie można wyróżnić konkretnych objawów, ponieważ zależą one od wielu czynników. Podobnie w przypadku raka prostaty – u mężczyzn oznaki choroby mogą występować pod rozmaitą postacią. Nierzadko też nowotwór stercza przebiega bezobjawowo, nie dając żadnych widocznych, ani odczuwalnych symptomów. Dlatego omawiając dolegliwości, jakie niesie ze sobą rak gruczołu krokowego, skupiamy się na tych występujących najczęściej, których jednak pojawienie się nie jest regułą.

Łagodny przerost stercza nie musi oznaczać raka prostaty

Problemy z erekcją czy z oddawaniem moczu takie jak słaby, przerywany strumień, częstomocz czy parcie na pęcherz nie muszą oznaczać raka prostaty, a łagodny przerost gruczołu krokowego. Najczęściej dotyka on mężczyzn po 50 roku życia i, choć nie jest tożsamy z nowotworem, nieleczony i zaniedbany, może z czasem do niego doprowadzić. Dlatego też nie warto bez diagnozy specjalisty, z góry zakładać choroby nowotworowej, a przywiązać szczególną wagę do profilaktyki. Szybkie zareagowanie na łagodny rozrost stercza oraz podjęcie odpowiedniego leczenia to szansa dla mężczyzny na szybki powrót do zdrowia.

Najczęstsze objawy raka prostaty

Tak, jak zaznaczyliśmy wcześniej – nie istnieje zestaw uniwersalnych objawów raka prostaty, ponieważ organizm każdego z pacjentów jest inny, inaczej radzi sobie z chorobą i inaczej o niej informuje. Mimo wszystko wyróżnić można najczęstsze objawy, które moga sugeorwać raka prostaty, jak również moga być spowodowane pojawieniem się tak zwanej przeszkody podpęcherzowej. Są to zazwyczaj:

Do kolejnych objawów które moga współwystępować z  chorobą nowotworową, najczęściej wyróżnia się takie objawy, jak:

Ponadto rak prostaty może nawet do kilkunastu lat przebiegać bezobjawowo, z kolei ten występujący w zaawansowanym stadium i dający przerzuty do kości czy płuc, może powodować ból kostny.

Bezobjawowy rozwój raka prostaty

O nowotworze gruczołu krokowego nie zawsze informują wyżej wymienione objawy, a w wielu przypadkach rak rozwija się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Dlatego tak istotne jest regularne – minimum coroczne – uczęszczanie na wizyty u specjalisty urologa, który początkowo powinien zlecić podstawowe badanie antygenu PSA oraz wykonać badanie przezodbytnicze. Podjęcie kolejnych kroków uzależnione jest od wyników badań kontrolnych.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ