Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych chorób u mężczyzn po 50 roku życia, a niewykrycie go lub zbyt późne podjęcie leczenia to z kolei jeden z najczęstszych powodów śmierci. Jakie są przyczyny raka prostaty oraz kto jest narażony na zachorowanie na raka stercza?

Przyczyny raka prostaty

Coraz więcej mężczyzn po 50 roku życia, a nawet młodszych, co roku słyszy diagnozę nowotworu stercza. Wpływ na powiększającą się liczbę zdiagnozowanych zachorowań ma profilaktyka raka prostaty, zwiększenie świadomości istnienia antygenu PSA oraz fakt, że mężczyźni uczęszczają na badania gruczołu krokowego coraz chętniej.

Czynniki mające wpływ na zachorowalność

Choć przyczyny raka prostaty są dla lekarzy wciąż niejasne, znane są czynniki sprzyjające zachorowaniu na tę jednostkę chorobową. Wśród nich zalicza się przede wszystkim wiek pacjenta – szacuje się, że największa wykrywalność raka gruczołu krokowego jest wśród mężczyzn mających 65 do 80 lat. Pośród czynników znajdują się również rodzinne predyspozycje do zachorowania na nowotwór – obecność mutacji genu BRCA u członków rodziny znacznie zwiększa ryzyko choroby nawet 10 krotnie. Dlatego mężczyźni u których w rodzinie stwierdzono nowotwór prostaty powinni przejść pierwsze badanie urologiczne w tym kierunku już w wieku 40 lat.. Poza tym do czynników zachorowania na raka prostaty należy zaliczyć prowadzenie niezdrowego trybu życiu – niedostateczną aktywność fizyczną, otyłość, uzależnienie od tytoniu czy dietę bogatą w tłuszcze nasycone. 

Profilaktyka raka prostaty

Poprzez codzienne podejmowanie podstawowych aktywności fizycznych, zrezygnowanie z tytoniu czy wzbogacenie swojej diety w wartościowe składniki da się zmniejszyć niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Pacjentom po 50 roku życia oraz młodszym, u których w rodzinie zdiagnozowano raka, zaleca się regularne, coroczne uczęszczanie na badania profilaktyczne. Warto pamiętać także o tym, że choroba nowotworowa może przebiegać bezobjawowo, a wczesne jej wykrycie, między innymi dzięki badaniom antygenu PSA, daje niemal stuprocentowe szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ