Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Chirurgiczne leczenie raka prostaty tzw. prostatektomia to zabieg polegający na wycięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, a w niektórych przypadkach również węzłów chłonnych. Warto zaznaczyć, że takie radykalne  leczenie możliwe jest wyłącznie u pacjentów z nowotworem ograniczonym  do prostaty i bez przerzutów. Operację można przeprowadzić metodą klasyczną (tzw. otwartą) lub technikami minimalnie inwazyjnymi takimi jak laparoskopia lub z wykorzystaniem robota da Vinci. Dwie ostatnie metody pozwalają nie tylko na wysoką precyzję zabiegu, minimalizację utraty krwi, skrócenie okresu hospitalizacji ale przede wszystkim na zachowanie bardzo dobrych wyników onkologicznych. Niezależnie od wyboru techniki operacyjnej pacjent przygotowywany do zabiegu, powinien zostać poinformowany przez operatora o możliwych skutkach takiego zabiegu.

Prostatektomia da Vinci – korzyści dla pacjenta

Wybór metody leczenia raka prostaty w postaci radykalnej prostatektomii wspartej innowacyjnym robotem da Vinci to długa lista korzyści dla pacjenta. Wśród nich znajdują się między innymi: minimalizacja utraty krwi podczas zabiegu, skrócony pobyt w szpitalu oraz okres rekonwalescencji, niewielkie blizny pooperacyjne, zmniejszony ból pooperacyjny czy niższy odsetek powikłań śród- i pooperacyjnych. Jednak pomimo wielu zalet, mężczyzna powinien być przygotowany na skutki operacji prostaty takie jak zaburzenia trzymania moczu czy problemy z erekcją.  Warto jednak dodać, że dzięki operacjom z wykorzystaniem robota da Vinci chirurg jest w stanie zminimalizować zarówno ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, jak również zaoszczędzić pęczki naczyniowo-nerwowe, odpowiadające za erekcję pod warunkiem, że stopień zaawansowania nowotworu pozwala na ich pozostawienie.

Zaburzenia trzymania moczu po prostatektomii

W przypadku zabiegów polegających na radykalnym usunięciu prostaty u pacjentów mogą pojawić się problemy z trzymaniem moczu. Warto dodać, że ten dyskomfort nie dotyczy wszystkich operowanych mężczyzn, a w większości przypadków problemy z prawidłowym oddawaniem mikcji mają charakter przejściowy oraz odwracalny. Najlepsze efekty w zakresie prawidłowego, pooperacyjnego trzymania moczu osiąga się w operacjach prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci albowiem ok. 80% pacjentów operowanych tą metoda trzyma mocz już do miesiąca po operacji, a po roku wynik ten wynosi ok. 96%. Podczas zabiegu usunięcia prostaty może dojść również do powikłania w postaci mechanicznego uszkodzenia zwieracza cewki moczowej podczas wykonywania zabiegu. Niestety w tym przypadku dochodzi do całkowitego i nieodwracalnego nietrzymania moczu, które można leczyć poprzez implementację sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Zaburzenia wzwodu prącia po prostatektomii

Strukturą odpowiadającą za wzwód prącia są pęczki naczyniowo-nerwowe. Jeżeli jest możliwość ich zaoszczędzenia podczas zabiegu prostatektomii, najlepszą techniką operacyjną, która minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń wzwodu po zabiegu jest ta z wykorzystaniem robota da Vinci. Dzięki wizualizacji pola operacyjnego w 10 krotnym powiększeniu chirurg może bardzo precyzyjnie podczas  zabiegu oddzielić pęczki od prostaty, zaoszczędzając włókna nerwowe, jak i naczynia krwionośne. U mężczyzn będących po zabiegach z zaoszczędzeniem pęczków,  rehabilitacja seksualna rozpoczyna się od  leczenia farmakologicznego.  Jeżeli ta forma terapii nie przynosi oczekiwanych efektów to kolejnym etapem są iniekcje do ciał jamistych. Ostateczną formą leczenia zaburzeń wzwodu po prostatektomii jest protezowanie prącia.

Czy można zostać tatą po prostatektomii

W trakcie zabiegu prostatektomii usuwane są również pęcherzyki nasienne oraz przecinany jest nasieniowód. Dlatego niestety pacjenci po tej operacji nie mają już nasienia, czyli również możliwości na posiadanie dzieci. Dlatego warto pamiętać, aby mężczyźni, którzy pragną jeszcze mieć potomstwo zwrócili uwagę na ten fakt i odpowiednio wcześniej zdeponowali nasienie w banku spermy.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ