Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Rak gruczołu krokowego to choroba sięgająca mężczyzn po 50 roku życia, która zajmuje czwarte miejsce wśród najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Jakie są kwalifikacje do operacji usunięcia prostaty, czy chirurgiczne metody leczenia raka stercza są konieczne i czy istnieją inne sposoby kuracji?

Łagodny przerost stercza a nowotwór stercza

Łagodny przerost gruczołu krokowego nie jest równoznaczny z nowotworem prostaty i dotyczy większości mężczyzn po 50 roku życia, co przypisywane jest starzeniu organizmu oraz wzrostowi poziomu testosteronu. Nie oznacza to jednak, że regularne badania urologiczne nie są wskazane. Pierwszym krokiem podjętym przez każdego mężczyznę po 50 roku życia u tych, u których w rodzinie zaobserwowano zachorowania na nowotwór stercza bądź wystapiły objawy ze strony dolnych dróg moczowych, powinna być rutynowa wizyta u specjalisty urologa, który zleci szereg badań mających potwierdzić lub zanegować obawy pacjenta. Lekarz na podstawie wyników krwi ( badanie PSA), po badaniu per rectum  bądź  USG prezodbytniczym TRUS oceni, czy mężczyzna kwalifikuje się do poszerzenia diagnostyki w kierunku nowotworu. Jezeli jedno z tych badań wzbudzi podejrzenie nowotworu kolejnym krokiem diagnistycznym jest wykonanie biopsji prostaty która powinna być poprzedzona wykonaniem rezonansu magnetycznego prostaty.

Kwalifikacje do operacji raka prostaty

Jeżeli jednak urolog rozpozna nowotwór prostaty jedną z form leczenia jest zabieg operacyjny usunięcia prostaty (prostatektomia radykalna).

Na etapie kwalifikacji do zabiegu ocenia się także wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia pozwalający, lub nie, na przeprowadzenie zabiegu, a także stadium zaawansowania choroby – między innymi to, jakie rozmiary przybrał guz oraz, czy nowotwór zajął okoliczne węzły chłonne i czy pojawił się przerzuty do innych organów. Specjalista  przed wykonaniem operacji w zależniści od stopnia zaawansowania powininen skierować pacjenta  na dodatkowe badania w tym rezonans magnetyczny, tomografię komputerową bądź scyntygrafię kości.

Operacja usunięcia raka prostaty

Chirurgiczne leczenie nowotworu stercza, czyli radykalna prostatektomia laparoskopowa w Szpitalu na Klinach w Krakowie przeprowadzana jest przy pomocy robota da Vinci amerykańskiej firmy Intuitive Surgical. Operacja usunięcia raka prostaty polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta specjalnych narzędzi chirurgicznych oraz kamery endoskopowej, a następnie usunięciu prostaty z pęcherzykami nasiennymi i w zalezności od stopnia zaawansowania nowotworu także wraz z pęczkami nerwowymi oraz okolicznymi węzłami chłonnymi Metoda laparoskopowa nie przerywa łączności tkanek brzusznych pacjenta, dlatego w porównaniu do tradycyjnego leczenia otwartego, to szansa na szybszy powrót do zdrowia oraz sprawności seksualnej.   

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ