
Wybór optymalnej metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników takich jak stopień zaawansowania choroby, charakterystyka patomorfologiczna guza, ocena ryzyka, której dokonuje się najczęściej na podstawie stężenia PSA oraz wartości skali Gleasona, a także od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia jak i spodziewanego czasu przeżycia.
Aktywna obserwacja
Ta metoda stosowana jest w przypadku nowotworu o niskim ryzyku czyli w mało zaawansowanym stadium choroby. W przypadku tej metody podstawę leczenia stanowią regularne wizyty u urologa oraz cykliczne oznaczanie poziomu PSA. O podjęciu bardziej radykalnego leczenia lekarz decyduje dopiero w sytuacji kiedy dochodzi do progresji choroby głównie poprzez wzrost PSA.
Leczenie chirurgiczne raka prostaty
Chirurgiczne leczenie prostaty polega na wycięciu zajętego nowotworem narządu stercza, a także, jeżeli okaże się to konieczne, również pobliskich węzłów chłonnych. Operacyjne leczenie raka prostaty stosuje się wyłącznie u pacjentów, u których choroba ograniczona jest do narządu, a więc guz nie przekroczył granic anatomicznych prostaty. Wśród chirurgicznych metod leczenia raka stercza wymienia się: zabiegi otwarte, w których zachodzi konieczność otwarcia powłok brzusznych pacjenta, laparoskopowe oraz te z wykorzystaniem robota da Vinci. Ostatnie dwie techniki wykonywane są za pomocą niewielkich narzędzi endoskopowych, wprowadzanych do ciała pacjenta za pomocą małych nacięć. Zarówno metodę laparoskopową jak i tą z użyciem robota da Vinci zalicza się do technik minimalnie inwazyjnych, które niosą ze sobą szereg korzyści po stronie pacjenta. Nie tylko minimalizują one uraz po stronie operowanej osoby, ale również odsetek wystąpienia powikłań śród i pooperacyjnych. Z uwagi na mniejszą rozległość zabiegu jak i mniejszą utratę krwi, obie techniki znacząco wpływają na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji pacjentów poddawanych zabiegom prostatektomii.
Radioterapia jako metoda leczenia raka prostaty
Leczenie napromieniowaniem (teleradioterapię lub brachyterapię) stosuje się pacjentów z bardziej zaawansowanym nowotworem prostaty, ale bez przerzutów odległych. Brachyterapia jest jednorazowym zabiegiem polegającym na bezpośrednim wprowadzeniu do zmiany nowotworowej lub jej sąsiedztwa źródła promieniotwórczego, lub pierwiastka promieniotwórczego. Teleradioterapia jest natomiast procesem naświetlania zmiany nowotworowej wiązkami promieniowania jonizującego.
Hormonoterapia w raku prostaty
Tą metodą leczenia stosuje się u pacjentów w przypadku zaawansowanego raka gruczołu krokowego, niekwalifikujących się do leczenia radykalnego takiego jak operacja lub radioterapia. Hormonoterapia ma za zadanie opóźnić progres choroby, załagodzić jej skutki, zmniejszyć wielkość guza jak również zapobiec ewentualnym powikłaniom.