Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Choć zabieg radykalnej prostatektomii z użyciem robota da Vinci lub laparoskopowy jest dużo mniej inwazyjny niż tradycyjne operacje otwarte, to tak jak każda interwencja chirurgiczna wymaga hospitalizacji. Długość pobytu w szpitalu uzależniona jest od rozległości zabiegu jak również od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Operacja raka prostaty – hospitalizacja

Operacje nowotworu prostaty przeprowadzane są w narkozie czyli w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje się najczęściej techniką laparoskopową lub z wykorzystaniem robota da Vinci. Procedura polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta za pomocą niewielkich nacięć (ok.1 cm) zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej. Podczas operacji usuwany jest rak gruczołu krokowego wraz z prostatą oraz z pęcherzykami nasiennymi. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie okolicznych węzłów chłonnych. Aby móc wypreparować zaatakowane tkanki konieczne jest odcięcie prostaty od cewki moczowej i szyi pęcherza moczowego. W związku z tym w fazie końcowej zabiegu chirurg specjalnym szwem zespala ze sobą cewkę moczową i pęcherz. Aby sprawdzić szczelność zespolenia przeprowadzany jest specjalny test polegający na wypełnieniu pęcherza moczowego roztworem soli fizjologicznej.  Po zabiegu pacjentowi założony zostaje dren, który pozostawiany jest na 1-2 dni w celu dalszej kontroli szczelności zespolenia. Dodatkowo przez cewkę moczową do pęcherza wprowadzany jest cewnik, który zazwyczaj usuwany jest w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu. Zaraz po operacji pacjent pozostaje pod obserwacją specjalistów na sali nadzoru pooperacyjnego, po czym zostaje przewieziony na oddział szpitalny.

Hospitalizacja mężczyzn po zabiegu radykalnej prostatektomii trwa ok. 4 -5 dni, ale oczywiście długość okresu  hospitalizacji uzależniona jest  od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i może ona zostać odpowiednio wydłużona. 

Rehabilitacja po zabiegu prostatektomii

Ok. 8-10 tygodni po operacji radykalnego usunięcia prostaty pacjent powinien powstrzymać się od obciążającej i nadmiernej aktywności ruchowej. W tym okresie niewskazane są przede wszystkim  sauna oraz jazda na rowerze. Radykalna prostatektomia może wiązać się z problemami nietrzymania moczu, a w przypadku operacji w których dochodzi do usunięcia pęczków naczyniowo-nerwowych również z poprawnym powrotem funkcji wzwodu. Odpowiednia rehabilitacja urologiczna, obejmująca ćwiczenie mięśni dna miednicy, ćwiczenia typu biofeedback, a gdy to konieczne, także terapia farmaceutykami, w niektórych przypadkach mogą skutecznie pomóc w przywróceniu sprawności seksualnej jak również w rozwiązaniu problemów z trzymaniem moczu.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ