Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość
Bezpłatne konsultacje z zakresu raka prostaty

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, rokowania przy przerzutach raka prostaty są rzeczą ściśle indywidualną i zależą nie tylko od stopnia zaawansowania choroby, ale i od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Dlatego spekulując na temat rokowań i szans pacjentów na dalsze życie, skupiamy się na danych statystycznych, które nie stanowią jednoznacznych prognoz.

Przerzuty raka prostaty – rokowania

Ryzyko wystąpienia przerzutów raka prostaty zwiększa się wraz z jego stopniem zaawansowania oraz jest bezpośrednio zależne od jego złośliwości. Innymi słowy, pacjent, u którego wykryto niewielki guz stercza w jego początkowym stadium wzrostu, nie powinien być tak narażony na zdiagnozowanie przerzutów, co mężczyzna, u którego wykryto guz znacznych rozmiarów o dużej złośliwości. Jednak, gdy specjalista postawi już diagnozę opartą o szereg badań, jakie są rokowania pacjenta i jego szanse na dalsze życie? Na to pytanie również nie powinno się udzielać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ rokowania przy przerzutach raka prostaty zależne są od czynników ściśle osobniczych, czyli między innymi od wieku, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego tolerancji na zastosowanie metody leczenia. Tu ponownie możemy wspomnieć o istocie profilaktyki raka prostaty i co się z tym wiąże – regularnych badaniach gruczołu krokowego, które mają realny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. 

Co jeszcze ma wpływ na rokowania?

Oprócz wspomnianych czynników takich jak wiek, zdrowie pacjenta czy reakcja organizmu na zastosowane leczenie, rokowania zależą także od rodzaju przerzutów, co w zasadzie tożsame jest ze wspomnianym wcześniej stopniem zaawansowania choroby. Istnieją 3 rodzaje przerzutów:

W przypadku przerzutów miejscowych rokowania powinny być dużo bardziej optymistyczne, niż gdy dojdzie do rozprzestrzenienia i wzrostu komórek nowotworowych w tkankach kostnych, z czasem mogących powodować patologiczne złamania kości. 

Rokowania a przerzuty do kości

Komórki nowotworowe, dostając się między innymi do układu krążenia czy układu limfatycznego, mogą rozprzestrzenić się i umiejscawiać w kościach, płucach czy wątrobie. Najczęściej diagnozowane przerzuty są te w układzie kostnym, a ściślej, w kościach najbardziej obciążonych jak trzony kręgów lędźwiowych, kości miednicy czy nasady kości udowych. Zaawansowane stadium rozwoju przerzutów kostnych może doprowadzić do patologicznych złamań oraz do ucisku wiązek nerwowych i rdzenia kręgowego, co niestety nie ma korzystnego wpływu na prognozy dotyczące przeżywalności pacjentów dotkniętych chorobą.

Podsumowując, rokowania przy przerzutach raka prostaty są tym lepsze, im lepszy jest ogólny stan zdrowia pacjenta, a przede wszystkim, im mniejsza jest złośliwość nowotworu i jego przerzuty. Choć zaznaczamy, że w przypadku choroby nowotworowej nie można mówić o sprawdzalnych u wszystkich chorych regułach.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ