Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Biopsja kanału szyjki macicy jest badaniem polegającym na pobraniu wycinka z tarczy pochwowej części szyjki macicy. Biopsję wykonuje się w przypadku otrzymania nieprawidłowego wyniku cytologii lub kolposkopii, w sytuacji nieprawidłowego rozrostu nabłonka gruczołowego w kanale szyjki macicy lub w przypadku podejrzenia polipa. Badanie trwa zaledwie kilkanaście minut i przeprowadza się je w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, lub bez jego stosowania z uwagi na niewielkie dolegliwości bólowe, a po krótkiej obserwacji pacjentka może wrócić do domu tego samego  dnia. Ważne jest aby do badania wyleczyć ewentualny stan zapalny, jak również przeprowadzić je w pierwszej fazie cyklu, czyli po zakończeniu menstruacji.

Podczas badania pobierane są wycinki z szyjki macicy, które trafiają następnie do badania histopatologicznego, na którego wynik czeka się ok. 2 – 3 tygodni. Biopsję wykonuje się zawsze w sposób celowany, czyli pod kontrolą kolposkopu co pozwala na precyzyjnie pobranie tkanek z chorobowo zmienionych miejsc. W niektórych przypadkach pobiera się również biopsję z kanału szyjki macicy, za pomocą specjalnej szczoteczki lub poprzez jego łyżeczkowanie. U kobiet będących po 40 roku życia dodatkowo możliwe jest pobranie biopsji rysowej z endometrium czyli jamy macicy.

Podczas wykonywania zabiegu pacjentka może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha, a po badaniu mogą pojawić się niewielkie plamienia trwające od kilku godzin do kilku dni. Przez okres ok. 2 tygodni po zabiegu należy przestrzegać ogólnych zasad higieny jak również powstrzymać się od  współżycia seksualnego. Dodatkowo przez 7 dni od zabiegu rekomenduje się zaprzestanie stosowania leków przeciwzapalnych takich jak aspiryna, powstrzymanie się od spożywania alkoholu, gorących kąpieli jak również nadmiernej aktywności fizycznej.

Biopsja kanału szyjki macicy jest badaniem diagnostycznym, które pozwala ginekologom na zdiagnozowanie polipów, obecności wirusa HPV, zmian przedrakowych jak również raka szyjki macicy. Nieprawidłowe wyniki biopsji określane są mianem dysplazji wśród, których wyróżnia się:

Ponad połowa zmian określanych jako CIN 1 nie wymaga terapii, a w praktyce zmiany te cofają się samoistnie. Niektóre pacjentki z rozpoznaniem CIN 1 z uwagi na postępujące zmiany wymagają jednak leczenia i stałej opieki ginekologa w postaci regularnych wizyt co pół roku. Jeżeli wynik biopsji wskazał na wynik CIN2 lub CIN3, oznacza to, że pacjentka wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia celem zminimalizowania ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ