Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Leczenie chirurgiczne raka szyjki macicy polega na usunięciu macicy, obu jajników i jajowodów wraz z guzem nowotworowym, a operację taką nazywa się histerektomią. W sytuacji kiedy zabieg operacyjny staje się koniecznością współczesna medycyna oferuje pacjentkom wiele metod małoinwazyjnego leczenia zabiegowego. Wśród nich wymienia się technikę laparoskopową oraz tą bardziej zaawansowaną z użyciem robota chirurgicznego da Vinci.  Zabiegi małoinwazyjne to przede wszystkim wiele korzyści po stronie pacjentek, wśród, których najczęściej wymienia się minimalny uraz  chirurgiczny (ograniczający się do 4 – 5 nacięć o średnicy 1 cm), wysoką precyzję przeprowadzenia operacji, minimalizację bólu  pooperacyjnego oraz ryzyka infekcji, jak również szybszą rekonwalescencję oraz powrót do codziennych i zawodowych aktywności. Jak wygląda zabieg histerektomii da Vinci? Jakie są korzyści dla pacjentek wynikające z przeprowadzenia operacji tą metodą?  tego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Przebieg histerektomii da Vinci

Rozległość zabiegu uzależniona jest od stadium zaawansowania raka szyjki macicy, który określa się na podstawie klasyfikacji FIGO. Podczas zabiegu usuwana jest radykalnie macica z przymaciczami, jajniki (które czasami udaje się oszczędzić w przypadku pacjentek w wieku przedmenopauzalnym i  z niskim zaawansowaniem choroby), górna część pochy (ok.  1/3 jej długości), węzły chłonne biodrowe, a w niektórych przypadkach konieczne okazuje się również usunięcie  węzłów  paraaortalnych (wzdłuż aorty i dużej żyły dolnej).  Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i w przeciwieństwie do innych technik operacyjnych chirurg nie operuje z poziomu stołu operacyjnego. W histerektomii da Vinci ginekolog z poziomu specjalnej konsoli steruje ramionami robota, które wyposażone w mikronarzędzia naśladują ruchu jego dłoni w ciele pacjentki. Operacja przeprowadzana jest przy minimalnym nacięciu powłok brzusznych pacjentek i ogranicza się do 5 otworów, o średnicy nie przekraczającej 1 cm. Wykorzystanie robota da Vinci pozwala chirurgowi na przeprowadzenie operacji z bardzo wysoką precyzją, w wyższej czystości onkologicznej oraz na dokładniejsze preparowanie tkanek i ograniczone ryzyko uszkodzenia nerwów. Podczas operacji robotycznej nie ma konieczności radykalnego preparowania pęcherza moczowego, które standardowo niesie ze sobą ryzyka uszkodzenia jego unerwienia podczas operacji, co w efekcie może skutkować zaburzeniami pęcherza takimi jak nietrzymanie moczu.

Szczególnie ważna jest możliwość zastosowanie robota da Vinci w operacyjnym leczeniu raka szyjki macicy w przypadku pacjentek ze znacznym stopniem otyłości. W Szpitalu na Klinach pacjentki te mogą liczyć na zabieg minimalnie inwazyjny z wykorzystaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Sposób wykonania zabiegu przy użyciu ramion robota pozwala pacjentkom z wysokim wskaźnikiem BMI  uniknąć typowych powikłań wśród, których najczęściej wymienia zaburzenia w gojeniu się ran (20-40%), powstanie nieprawidłowej tkanki bliznowatej jak również rozejście się brzegów rany.

Korzyści dla pacjentek z zabiegu histerektomii wykonanego przy użyciu robota da Vinci?

 

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ