Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Histerektomia to zabieg polegający na usunięciu macicy, stosowany najczęściej w leczeniu chorób nowotworowych, ale także przy wypadaniu macicy i mięśniakach tego narządu, których z uwagi na ich rozmiary nie można wyłuszczyć lub powodują one bardzo silne krwawienia, które odbijają się na zdrowiu pacjentki. Istnieje parę typów histerektomii:

Zabieg histerektomii przeprowadza się zawsze w znieczuleniu ogólnym na drodze chirurgii klasycznej (otwartej) lub metodami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia czy z wykorzystaniem robota da Vinci. Dwie ostatnie metody cechuje nie tylko mniejsza interwencja chirurgiczna, ale przede wszystkim mniejsze dolegliwości bólowe, minimalizacja ewentualnych powikłań jak również szybszy okres rekonwalescencji pacjentek.

Zabieg histerektomii to radykalna ingerencja w kobiecość dlatego też jego przeprowadzenie wiąże się z dużym stresem po stronie pacjentek, który nie rzadko wymaga zapewnienia odpowiedniego wsparcia ze strony członków rodziny jak również tego specjalistycznego w postaci psychiatry lub psychologa.

Warto pamiętać, że w przypadku histerektomii ograniczającej się wyłącznie do usunięcia macicy z zaoszczędzeniem jajników, nadal produkowane są żeńskie hormony płciowe, a więc pacjentki wymagają jedynie odpowiedniego czasu potrzebnego do rekonwalescencji. W przypadku kiedy podczas zabiegu usuwane są jajniki, a pacjentki są w wieku rozrodczym, zabieg taki wiąże się z wejściem w wcześniejszą menopauzę z uwagi na spadek poziomu estrogenów. W tym przypadku konieczne jest podjęcie zastępczej terapii hormonalnej. Suplementacja  hormonów ma za zadanie spowolnić procesy osteoporozy, chronić organizm kobiety przez rozwojem choroby niedokrwiennej serca jak również zniwelować przykre dolegliwości towarzyszące menopauzie takie jak nocne poty, suchość pochwy, starcze zapalenie pochwy i pęcherza moczowego, jak również opóźnić procesy starzenia się skóry.

Zdarza się, że u pacjentek po zabiegu histerektomii dochodzi zaraz po zabiegu do niewielkiego krwawienia, które powinno ustąpić samoistnie w przeciągu kilku tygodni. U pacjentek u których zabieg histerktomii wiązał się z koniecznością usunięcia macicy nie występuje już krwawienie menstruacyjne, kobiety nie mają więc już możliwości zajścia w ciążę, jak również nie muszą przyjmować środków antykoncepcyjnych.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ