Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Histerektomia to zabieg polegający na wycięciu macicy. Istnieje szereg wskazań do wykonania tego typu zabiegu wśród, których najczęściej wymienia się choroby onkologiczne takie jak rak endometrium czy trzonu macicy. Wskazaniem do zabiegu z przyczyn nieonkologicznych jest zazwyczaj występowanie licznych lub bardzo dużych mięśniaków, których usunięcie nie jest możliwe na drodze wyłuszczania lub powodują one bardzo obfite krwawienia miesiączkowe, odbijające się na poważnie na zdrowiu pacjentek.  

Zabieg histerektomii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym na drodze chirurgii klasycznej lub metodami małoinwazyjnymi takimi jak technika laparoskopowa czy z wykorzystaniem robota da Vinci. Wykorzystanie metod małoinwazyjnych niesie szereg korzyści po stronie pacjentek wśród których najczęściej wymienia się mniejszy uraz chirurgicznych, brak szpecącej blizny, mniejsze dolegliwości bólowe, minimalizację ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań jak również szybszy okres rekonwalescencji pacjentek i ich powrót do codziennych aktywności.

Ile dni w szpitalu spędza się po zabiegu histerektomii?

Po zabiegu histerektomii hospitalizacja pacjentek trwa zazwyczaj do pięciu dni. W przypadku wykonania zabiegu technikami małoinwazyjnymi pionizacja chorych odbywa się już w drugiej dobie po operacji, co ma na celu zapobiec tworzeniu się ewentualnych zrostów oraz zakrzepów. W trakcie hospitalizacji oraz po jej skończeniu pacjentki pozostają pod ścisłą kontrolą lekarską, szczególnie pacjentki onkologiczne w przypadku, których przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu może dojść do komplikacji takich jak: krwotok, powikłania zatorowo – zakrzepowe, pojawienie się nietrzymania moczu czy też niedrożności pooperacyjnej jelit.

Zaraz po zabiegu u operowanych pacjentek może pojawić się niewielkie krwawienie, które powinno ustąpić samoistnie po kilku lub kilkunastu tygodniach.

Ile dni zwolnienia z pracy po operacji histerektomii?

Jeżeli stan zdrowia na to pozwala, pacjentki otrzymują wypis ze szpitala, zazwyczaj stosuje się 30 dniowe zwolnienie z pracy. Po tym czasie planowane są wizyty kontrolne, które mają na celu weryfikację postępów gojenia się ran oraz ocenę wyniku badania histopatologicznego. W przypadku pacjentek nieonkologicznych kolejne wizyty kontrole powinny się odbywać raz na rok, a w przypadku pań u których histerektomia wykonywana była z przyczyn onkologicznych wizyty takie powinny odbywać się  przynajmniej 3 razy w roku.

Jeśli operacja usunięcia macicy odbyła się drogą przezpochwową z rozpoczęciem współżycia należy zaczekać około półtora miesiąca i warto pamiętać, że pierwsze zbliżenia mogą ale nie muszą wiązać się z uczuciem dyskomfortu lub niewielkimi dolegliwościami bólowymi.

Do około pół roku po operacji pacjentki nie powinny wykonywać ciężkiej pracy fizycznej jak również podnosić ciężarów większych niż 5 kg, celem uniknięcia powstania przepukliny, pojawienia się krwotoku czy powikłań jelitowych.  Niemniej jednak jak po każdej interwencji chirurgicznej, zalecany jest stopniowy powrót do aktywności fizycznej, który pozwala zapobiec powikłaniom pooperacyjnym. Pełna rekonwalescencja pacjentek po zabiegu histerektomii i powrót do codziennych aktywności sprzed operacji trwa zazwyczaj  ok. 2 miesięcy.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ