Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy są wykrywane głównie podczas badania cytologicznego, które powinno być wykonywane przez kobiety profilaktycznie 1-2 razy w ciągu roku. W przypadku, kiedy wynik cytologii budzi niepokój lekarza konieczne okazuje się pogłębienie i rozszerzenie diagnostyki aby wykluczyć lub potwierdzić raka szyjki macicy. Jakie badania są wykonywane w celu wykrycia raka szyjki macicy?

Cytologia

Cytologia jest badaniem pierwszego rzutu służącym diagnozowaniu raka szyjki macicy podczas, którego ginekolog pobiera materiał z tarczy i szyjki macicy, za pomocą specjalnej szczoteczki. Po pobraniu materiału trafia on na szkiełko i zostaje utrwalony płynem. Tak przygotowany preparat trafia następnie do oceny cytologa. Jeżeli wyniki cytologii wskazują na jakiekolwiek nieprawidłowości wówczas lekarz ginekolog decyduje się na poszerzeniu diagnostyki najczęściej w postaci  kolposkopii, a w dalszej kolejności biopsji.

Wynik cytologii podawany jest zwykle w V-stopniowej skali Papanicolau, którj interpretacja odbywa się w oparciu o pięć grup, gdzie za prawidłowy uznaje się wynik cytologii I i II, wynikiem pośrednim jest III A, natomiast wyniki od III B uznaje się już za nieprawidłowe. Klasyfikacja grup:

Kolposkopia

Jest najczęściej zalecanymy badaniem przy wynikach cytologii wskazujących na większe zmiany w obrębie szyjki macicy. Podczas badania ginekolog zakłada pacjentce wziernik, po czym oświetla szyjkę z wykorzystaniem specjalnego aparatu – kolposkopu. Kolposkop umożliwia przede wszystkim na obejrzenie szyjki macicy i wnętrza pochwy pod dużym powiększeniem jak również pozwala na dokładne  pobranie fragmentu tkanki z szyjki macicy, w którym uwidoczniono podejrzaną zmianę. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Aby lepiej doświetlić miejsce ze zmianą często podczas badania pokrywa się szyjkę specjalnym roztworem, który jednocześnie ułatwia też pobranie próbki do badania histopatologicznego.

Biopsja to badanie celowane pozwalające  na pobranie materiału do badania z kanału szyjki macicy, a następnie na oddaniu wycinka do badania histopatologicznego. Biopsja wykonywana jest w sytuacji kiedy, mamy do czynienia z  nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego lub niesatysfakcjonującym wynikiem kolposkopii. Badanie trwa do kilku minut oraz wiąże się z niewielkimi dolegliwościami bólowymi.  W przypadku kiedy lekarz stwierdzi, że nieprawidłowe komórki znajdują się wewnątrz kanału szyjki macicy, konieczne okazuje się wykonanie zabiegu konizacji, czyli usunięcia stożkowego fragmentu szyjki macicy. Pobrany w ten sposób materiał trafia do  badania mikroskopowego. Taki zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym.

Badania uzupełniające

Po przeprowadzonej diagnostyce, w przypadku wyników wskazujących na proces nowotworowych, wykonuje się inne, dodatkowe badania, umożliwiające dokładniejszą ocenę rozległości choroby, ewentualnie też zajęcia węzłów chłonnych i przerzutów. Wówczas wykonuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową miednicy mniejszej, które mają za zadanie określić rozległości  choroby, jej dokładne umiejscowienie lub zajęcie okolicznych węzłów chłonnych.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ