Histerektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięcia macicy. Decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu podejmuje się np. w przypadku wykrycia nowotworu złośliwego w obrębie: trzonu macicy, endometrium czy szyjki macicy. Wskazaniami nieonkologicznym do przeprowadzenia zabiegu histerektomii są głównie bardzo silne krwawienia z dróg rodnych z powodu mięśniaków lub niemożliwość ich usunięcia w inny sposób.
Warto pamiętać, że operacja wycięcia macicy w większości przypadków jest zabiegiem ratującym kobiece życie, niemniej jednak u wielu pań oznacza ona utratę kobiecości i pojawienie się obawy o spadek jakości życia seksualnego. W przypadku kiedy strach i dyskomfort psychiczny przed wznowieniem życia seksualnego po operacji są bardzo duże, warto skorzystać z pomocy specjalistycznej czyli konsultacji u psychologa lub seksuologa, którzy pomogą wytłumaczyć pacjentkom po zabiegu histerektomii, że narządy rodne lub ich brak tak naprawdę nie wpływają na atrakcyjność samej kobiety.
Jak wygląda seks po zabiegu histerektomii?
Jednym z zagadnień nurtujących kobiety, które są po zabiegu histerektomii jest fakt zależności pomiędzy nim, a współżyciem seksualnym. Wiele pacjentek boi się, że utrata narządów rodnych wpłynie na ich odczucia i zadowolenie z życia intymnego. Niewątpliwie w tych trudnych chwilach bardzo ważne jest wsparcie partnera i poczucie, że nadal można czerpać przyjemność z seksu. Warto pamiętać, że za koniecznością usunięcia macicy przemawiają w głównej mierze dolegliwości, które towarzyszyły danemu schorzeniu takie jak częste, nawracające krwawienia czy bóle podbrzusza, które po zabiegu znikają. Tak więc ich zniwelowanie często przekłada się tak naprawdę na polepszenie relacji intymnych. Dodatkowo specjaliści podkreślają, że za odczuwanie bodźców seksualnych odpowiadają przecież czynniki psychiczne a nie narządy wewnętrzne takie jak macica.
Pomimo wszystko po operacji histerektomii pacjentki może zaskoczyć parę kwestii takich jak:
- brak charakterystycznych skurczów podczas orgazmu, za które odpowiadała właśnie usunięta macica
- spadek libido, który dotyczy głównie pań u których razem z macicą usunięte zostały jajniki odpowiedzialne za produkcję hormonów płciowych. Spadek hormonów może może znacząco zmniejszyć potrzebę aktywności seksualnej, dlatego w tego typu sytuacjach rekomendowane jest przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej
- suchość pochwy, która nie znika pomimo zastosowania hormonalnej terapii zastępczej i w wielu przypadkach stanowi źródło dolegliwości bólowych jak również jest przyczyną otarć czy dyskomfortu. W przypadku tej dolegliwości można stosować żele intymne lub nawilżające, które oprócz nawilżenia pochwy pomagają również w odbudowie błony śluzowej
- mniejsze odczuwanie bodźców seksualnych w łechtaczce oraz wargach sromowych, które są konsekwencją usunięcia macicy odpowiadającej za splot licznych sieci nerwowych
- jeżeli operacja usunięcia macicy wiązała się z koniecznością skrócenia pochwy, to może ona wpłynąć na zmniejszenie przyjemności odczuwanej z seksu. W tym przypadku decydującą rolę pełni technika sztuki miłosnej i przyjmowanie odpowiednich pozycji, z których przeważnie najlepsza jest ta, w której kobieta znajduje się na górze. Nie bez znaczenia pozostaje również delikatność samego partnera oraz stymulacja miejsc erogennych takich jak łechtaczka.
- jeżeli macica usuwana była drogą przezpochwową konieczna może okazać się wielotygodniowa wstrzemięźliwość seksualna, jak również warto pamiętać, że pierwsze zbliżenia mogą być przyczyną niewielkiego bólu lub dyskomfortu.
Najważniejszym jest, że niezależnie od skutków jakie niesie ze sobą zabieg histerektomii w większości przypadków likwiduje on chorobę lub ratuje kobiece życie, a nie jej kobiecość, dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z konsekwencjami operacji wspólnie z lekarzem oraz zapewnienie w tym czasie wsparcia ze strony najbliżej rodziny.