Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Histerektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięcia macicy. Decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu podejmuje się np. w przypadku wykrycia nowotworu złośliwego w obrębie: trzonu macicy, endometrium czy szyjki macicy. Wskazaniami nieonkologicznym do przeprowadzenia zabiegu histerektomii są głównie bardzo silne krwawienia z dróg rodnych z powodu mięśniaków lub niemożliwość ich usunięcia w inny sposób.

Warto pamiętać, że operacja wycięcia macicy w większości przypadków jest zabiegiem ratującym kobiece życie, niemniej jednak u wielu pań oznacza ona utratę kobiecości i pojawienie się obawy o spadek jakości życia seksualnego. W przypadku kiedy strach i dyskomfort psychiczny przed wznowieniem życia seksualnego po operacji są bardzo duże, warto skorzystać z pomocy specjalistycznej czyli konsultacji u psychologa lub seksuologa, którzy pomogą wytłumaczyć pacjentkom po zabiegu histerektomii, że narządy rodne lub ich brak tak naprawdę nie wpływają na atrakcyjność samej kobiety.

Jak wygląda seks po zabiegu histerektomii?

Jednym z zagadnień nurtujących kobiety, które są po zabiegu histerektomii jest fakt zależności pomiędzy nim, a współżyciem seksualnym. Wiele pacjentek boi się, że utrata narządów rodnych wpłynie na ich odczucia i zadowolenie z życia intymnego. Niewątpliwie w tych trudnych chwilach bardzo ważne jest wsparcie partnera i poczucie, że nadal można czerpać przyjemność z seksu. Warto pamiętać, że za koniecznością usunięcia macicy przemawiają w głównej mierze dolegliwości, które towarzyszyły danemu schorzeniu takie jak częste, nawracające krwawienia czy bóle podbrzusza, które po zabiegu znikają. Tak więc ich zniwelowanie często przekłada się tak naprawdę na polepszenie relacji intymnych. Dodatkowo specjaliści podkreślają, że za odczuwanie bodźców seksualnych odpowiadają przecież czynniki psychiczne a nie narządy wewnętrzne takie jak macica.

Pomimo wszystko po operacji histerektomii pacjentki może zaskoczyć parę kwestii takich jak:

Najważniejszym jest, że niezależnie od skutków jakie niesie ze sobą zabieg histerektomii w większości przypadków likwiduje on chorobę lub ratuje kobiece życie, a nie jej kobiecość, dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z konsekwencjami operacji wspólnie z lekarzem oraz zapewnienie w tym czasie wsparcia ze strony najbliżej rodziny.

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ