Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Rak endometrium jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym. Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, u kobiet nowotwory złośliwe trzonu macicy stanowią 7,3% wszystkich zachorowań na nowotowry i dotykają rocznie ok. 6 tys. kobiet. W większości przypadków dotyczą pań po 50. roku życia, a ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem. Czym jest nowotwór trzonu macicy? Jakie są jego rodzaje?

Rak trzonu macicy, czyli nowotwór endometrium

Nowotworem trzonu macicy nazywamy nieprawidłowy i ciągły wzrost komórek nowotworowych, które pochodzą ze śluzówki macicy, wyścielającej trzon macicy. Nazywamy go też rakiem endometrium, dotyczy najczęściej kobiet w okresie okołomenopauzalnym, pojawia się więc pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. Zdarzają się również przypadki zapadania na tę chorobę w późniejszym wieku. Po menopauzie ryzyko wystąpienia nowotworu endometrium wzrasta. Do jego rozwoju w znaczącym stopniu przyczyniają się zmiany hormonalne – rak endometrium powstaje wskutek działania estrogenów, ale istotne znaczenie ma również prowadzony styl życia. Jednym z czynników, przyczyniających się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka endometrium jest otyłość, gdyż nadmierna ilość tkanki tłuszczowej podnosi poziom estrogenów, które wypływają na nadmierny rozrost śluzówki macicy co w konsekwencji może przyczyniać się do powstania procesu nowotworowego. Do chorób współistniejących z otyłością zaliczamy również insulinooporność, cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze, które również zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy z uwagi na fakt podnoszenia poziomu estrogenów.  Wśród pozostałych czynników ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu wymienia się również bezdzietność oraz wczesny wiek wystąpienia wczesnej miesiączki oraz późny wiek wystąpienia menopauzy, albowiem  wiek w którym one nastąpiły wiąże się  aktywnością jajników, a co za tym idzie z wydłużeniem produkcji estrogenów.

Jak zapobiegać rakowi trzonu macicy?

Duże znaczenie dla obniżenia ryzyka zachorowania ma zmiana stylu życia i obniżenie masy ciała. Niestety, utrzymanie przez dłuższy czas szczuplejszej sylwetki okazuje się zbyt trudne dla ponad 90 proc. osób. Wówczas rozwiązaniem może być leczenie zabiegowe (zabieg bariatryczny). Zwykle bowiem mniej inwazyjnymi metodami (dietą i zmianą stylu życia) udaje się zrzucić najwyżej 10 proc. masy ciała, podczas gdy resekcja jelita i żołądka pozwala schudnąć do 30 proc. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i z Moores Cancer Center dzięki zabiegowi można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka endometrium o nawet 71 do 81 %, jeśli waga pacjentki utrzymuje się w normie.

Zmniejszone ryzyko zachorowania dotyczy również kobiet stosujących doustną antykoncepcję w postaci dwuskładnikowych tabletek (czyli estrogenowo-gestagenowych) albowiem wykazują działanie ochronne przed rozwojem tego nowotworu. Posiadanie potomstwa jest również czynnikiem ochronnym przed tym typem nowotworu.

Tak jak w przypadku większości nowotworów skuteczność leczenia jest największa w pierwszym stadium zaawansowania nowotworu, dlatego tak ważne jest jego wczesne rozpoznanie albowiem wtedy istnieje szansa nawet na całkowite wyleczenie.

Typy nowotworu trzonu macicy

Występują dwa typy raka endometrium:

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ