Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

Przerost endometrium nie musi oznaczać choroby nowotworowej. Co powinno nas zaniepokoić? Jakie są objawy wskazujące na raka endometrium (czyli trzonu macicy)?

Diagnostyka raka trzonu macicy

Endometrium to inaczej błona śluzowa, która od wewnątrz wyściela trzon macicy. Funkcjonowanie śluzówki macicy regulowane jest hormonalnie, a w procesie tym biorą udział dwa hormony: estrogen, który prowadzi do wzrostu endometrium oraz progesteron, który go stabilizuje. W przypadku kiedy dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, estrogeny, który nie są równoważone przez działanie progesteronu zaczynają pobudzać śluzówkę macicy do nadmiernego wzrostu, co w konsekwencji może przyczynić się do powstania nieprawidłowych komórek tej tkanki jak również zmian w ich budowie. Pogrubienie endometrium, nie oznacza jeszcze choroby nowotworowej, niemniej jednak może ono być zalążkiem procesu nowotworowego.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka endometrium znajdują się zwłaszcza kobiety z nadwagą oraz otyłe, o podwyższonym BMI oraz zażywające leki z estrogenami. Kobiety posiadające nadmiar tkanki tłuszczowej mają zazwyczaj podwyższony poziom estrogenów, albowiem  tkanka tłuszczowa zamienia hormony steroidowe w rodzaj estrogenów.

W celu przeprowadzenia diagnostyki pod kątem zachorowania na raka endometrium badaniem pierwszego rzutu jest badanie ginekologiczne, albowiem w niektórych przypadkach lekarz już podczas jego trwania może wyczuć guz umiejscowiony w  podbrzuszu pacjentki. Kolejnym badaniem diagnostycznym jest USG przezpochwowe, które pozwala na zmierzenie grubości endometrium jak również na uwidocznienie ewentualnych zmian w jego strukturze. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz zleca ocenę histopatologiczną podejrzanej tkanki, a materiał do tego badania można pobrać na dwa sposoby: podczas łyżeczkowania jamy macicy lub z wykorzystaniem biopsji. Jeżeli badanie histopatologiczne nie wykaże komórek atypowych istnieje tylko niewielkie ryzyko wystąpienia raka. W takich przypadkach lekarz zaleca najczęściej leczenie hormonalne. Są jednak takie pacjentki, u których zmiany ustępują bez żadnej ingerencji. W każdym przypadku należy proces terapeutyczny skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Klasyfikacja  raka trzonu macicy

Do oceny stopnia zaawansowania raka endometrium używa się międzynarodowej klasyfikacji FIGO, według, której coraz wyższe stopnie, a co za tym idzie  stadia choroby, oznaczają gorsze rokowanie, mniejszą szansę na pomyślne rokowania oraz konieczność wyboru bardziej agresywnych form leczenia.

Stopnie zaawansowania raka endometrium wg klasyfikacja FIGO:

Dodatkową klasyfikacją, którą posługują się ginekologdzy opisujący stopień zaawansowania choroby nowotworowej endometrium, jest skala TNM, wg której w opisie choroby należy uwzględnić:

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ