Patient Concierge

Ewelina Fuk

mail +48 785 284 656 mail Wyślij wiadoość

O wystąpieniu raka trzonu macicy w dużym stopniu decyduje nadmierne pobudzenie organizmu przez estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. To jednak nie jest jedyny czynnik podwyższonego ryzyka. Rak endometrium rozwija się na skutek też innych czynników zarówno zewnętrznych, jak też wewnętrznych.

Jak rozwija się rak trzony macicy?

Rozwój raka endometrium jest uwarunkowany niekontrolowanym rozrostem komórek nowotworowych. Aby doszło do rozwoju raka endometrium musi ono zostać pobudzone przez estrogeny do nadmiernej produkcji komórek tworzących śluzówkę macicy, co w efekcie prowadzi do powstania rozrostu endometrium. Następnie szybko dzielące się szybko komórki endometrium zaczynają przechodzić transformację nowotworową i formować guz.   Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania choroby, zwiększa się ryzyko rozsiewania na inne narządy w formie przerzutów, do czego dochodzi poprzez naczynia chłonne. 

Wyróżnia się dwa typu nieprawidłowego rozrostu śluzówki macicy: z atypią lub bez niej. Pomimo, że oba rodzaje mogą powodować takie same objawy, do których najczęściej zalicza się nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, to tylko rozrost endometrium z atypią prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej.

Rozrost komórek błony śluzowej trzonu macicy występuje na skutek pobudzenia estrogenów. Z tego powodu rak endometrium jest nazywany nowotworem hormonozależnym. Jego wystąpienie zależy od gospodarki estrogenowej kobiety, a także od wieku, wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachowania.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowalności na raka endometrium

U kobiet przed menopauzą rak błony śluzowej trzonu macicy występuje w 25%. 90% zachorowań na raka trzonu macicy dotyczy kobiet po 50. roku życia. Zatem nowotwór w znaczącym stopniu jest determinowany przez wiek. Ponadto wpływ na jego rozwój ma długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny. Jest on większy, jeżeli jednocześnie pacjentka zmaga się z niedoborem progestagenów. Do czynników ryzyka zaliczamy:

Napisz do nas..

Indywidualny Opiekun Pacjenta Ewelina Fuk

Ewelina Fuk

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
ZADZWOŃ
+48 785 284 656
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Ewelina Fuk
NAPISZ WIADOMOŚĆ