Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta
Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.
Rak trzonu macicy, inaczej nowotwór endometrium to choroba, która według statystyk dotyka najczęściej kobiety między 50 a 70 rokiem życia. Powstaje z tkanki, która wyściela macicę, dlatego najczęściej diagnozowane w przypadku nowotworu endometrium są gruczolakoraki (powstające z komórek, które produkują śluz lub inne płyny). Jest drugim po raku szyjki macicy najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym kobiecych narządów rodnych. Wg statystyk światowych stanowi 4,8 % nowotworów rozpoznawanych u kobiet, co czyni go szóstym najczęstszym nowotworem występującym w żeńskiej populacji na świecie.
2 na 100 kobiet w Europie choruje na raka trzonu macicy. 25% z nich jest wciąż w młodym wieku i miesiączkuje. Niemniej jednak najczęściej rozpoznaje się go u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, a więc pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, jak również u kobiet po 70 roku życia.
Wyodrębniono dwa rodzaje raka trzonu macicy, które różnią się od siebie wiekiem w którym zachodzi do zachorowania oraz agresywnością są to:
- nowotwór typu I – najczęściej występujący głównie w okresie menopauzy. Występuje z powodu rozrostu endometrium stymulowanego przez estrogeny.
- nowotwór typu II – to rzadszy rodzaj raka trzonu macicy, występujący u kobiet po sześćdziesiątym i siedemdziesiątym roku życia. Jego rozwój nie ma żadnego związku ze stymulacją hormonalną, jest to rak surowiczy, który niestety ma gorsze rokowania w zakresie możliwości wyleczenia.
Przyczyny zachorowań nie są do końca znane, natomiast specjaliści określili pewne czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo występowania nowotworu endometrium u kobiet.
Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta
Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
na raka endometrium:
- wiek – ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet wraz z wiekiem
- geny – chodzi o zespół Lyncha, a raczej tendencję związaną z rakiem okrężnicy i jego dziedziczenia. 5% kobiet choruje na raka trzonu macicy, który wynika z zespołu Lyncha. Dodatkowo występowanie raka endometrium, raka jajnika lub raka sutka w rodzinie potęguje wystąpienie choroby u pacjentek.
- problemy ginekologiczne – schorzenia takie jak zespół policystycznych jajników, hiperplazja endometrium czy stosowanie estrogenu
- cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nadwaga
- brak ciąży
- czynniki geograficzne – kobiety zamieszkujące tereny Ameryki Północnej oraz Europy mają zwiększone ryzyko zachorowania.
Nowotwór endometrium zwykle już we wczesnym stadium daje wyraźne objawy, co pozwala na szybką diagnozę i skuteczne leczenie. Uwagę powinny zwrócić krwawienia między miesiączkowe lub krwawienia z dróg rodnych w okresie pomenopauzalnym a także obfite krwiste lub ropno-krwiste upławy. Mogą występować również dolegliwości bólowe: bóle w podbrzuszu, bóle w odcinku krzyżowym, odczuwanie pełności w miednicy.
Diagnozowanie raka trzonu macicy
Rozpoznanie raka trzonu macicy obejmuje wyniki trzech podstawowych badań, tj.:
- przedmiotowego – badanie ginekologiczne, lokalizujące guza i określające jego wielkość
- obrazowego – USG lub dodatkowe, np. RTG klatki piersiowej w celu wykluczenia ewentualnych przerzutów
- histopatologicznego – polega na ocenie materiału biologicznego i sprawdzenia komórek nowotworowych.
Leczenie raka trzonu macicy
Leczenie nowotworu trzonu macicy zależy przede wszystkim od wieku pacjentki i wyników histopatologicznych oraz od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania. Specjaliści rozważają zarówno leczenie hormonalne, jak i operacyjne. Zaawansowane stadium raka endometrium kwalifikuje pacjentkę do zabiegu histerektomii, czyli całkowitego usunięcia macicy, które w naszym szpitalu wykonujemy laparoskopowo lub w asyście robota.
Stosuje się następujące metody leczenia raka endometrium:
Histerektomia
Jest zabiegiem operacyjnym polegającym na wycięciu macicy wraz z obustronnym usunięciem przydatków. W wybranych sytuacjach klinicznych konieczne może być usunięcie węzłów chłonnych miednicznych oraz okołoaortalnych. W bardziej zaawansowanych przypadkach zabieg ma na celu usunięcie całej tkanki nowotworowej z jamy brzusznej, czyli tzw. maksymalną cytoredukcję. Zabieg może być wykonany techniką otwartą, przezpochwowo lub drogą laparoskopową.
Histerektomia z wykorzystaniem robota
Jest metodą stosowaną w usuwaniu zmian łagodnych i nowotworów narządu rodnego. Jest to technika chirurgiczna z wykorzystaniem robota służąca do usuwania macicy, jajników i węzłów chłonnych przy jednoczesnej ochronie nerwów autonomicznych we wczesnych stadiach zaawansowania nowotworu. Robot pozwala na wykonywanie histerektomii przy minimalnym dostępie z większą sprawnością, zręcznością i kontrolą niż przy dostępie klasycznym.
Radioterapia
Polega na skierowaniu na nowotwór i otaczające go tkanki wiązki promieniowania, które ma właściwości niszczące komórki rakowe. Napromienianie składa się przeważnie z dwóch etapów – napromieniania guza „od zewnątrz” oraz „od wewnątrz”, poprzez umieszczenie w jamie macicy pierwiastka promieniotwórczego, który nie uszkadza zdrowych tkanek wokół guza.
Chemioterapia
Polega na dożylnym podania silnie działającego leku niszczącego komórki rakowe. Terapia wiąże się z działaniami ubocznym, którymi są nudności, osłabienie szpiku kostnego (odporności) czy wypadanie włosów ustępujące przeważnie niedługo po zakończeniu leczenia.
Hormonoterapia
Doustne lub domięśniowe podawanie hormonów z grupy gestagenów, które skutecznie hamują rozwój raka trzonu macicy. Metoda jest przeważnie dobrze tolerowana przez pacjentki niemniej jednak wiąże się z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy żylnej i często prowadzi do zwiększenia masy ciała.