Patient Concierge

Magdalena Okarmus

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Rak prostaty nie musi brzmieć jak wyrok. Tym bardziej że efekty po zabiegu prostatektomii laparoskopowej wykonywanej przy użyciu robota da Vinci przekonują o tym pacjentów praktycznie każdego dnia, pozwalając im na szybki powrót do pełnej sprawności. Zabieg małoinwazyjnej zrobotyzowanej prostatektomii wykonywany jest w sześciu miastach Polski, w tym w Krakowie – w Szpitalu na Klinach. Czym jest ta nowoczesna metoda leczenia raka stercza i jak działa robot da Vinci?

Na czym polega zabieg prostatektomii?

Zabieg radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem robota da Vinci polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta niezwykle precyzyjnych narzędzi laparoskopowych oraz kamery wizyjnej, a następnie usunięcie zajętego chorobą gruczołu stercza, a gdy są takie wskazania, także węzłów chłonnych. Operacja w tak trudno dostępnym miejscu, jak okolica załonowa, która dodatkowo jest silnie unaczynniona, wymaga chirurgicznej dokładności możliwej dzięki wykorzystaniu robota da Vinci. Robot sterowany przez doświadczonych chirurgów redukuje trzęsienie dłoni człowieka, a co najważniejsze – pozwala na precyzyjne usunięcie zajętych nowotworem tkanek przy jednoczesnym zmniejszeniu obszaru ich nacięcia. Efektem jest minimalizacja możliwych powikłań, a także szybki powrót do sprawności zarówno fizycznej, jak i seksualnej przez pacjenta.

O robocie da Vinci

robot chirurgiczny da vinciMaszyna nazwą nawiązująca do renesansowego malarza, anatoma i wynalazcy została wprowadzona na rynek w 1999 roku przez amerykańską firmę Intuitive Surgical. Swoje zastosowanie znaleźć miała podczas zabiegów laparoskopowych przeprowadzanych w trudno dostępnych oraz silnie ukrwionych miejscach jak dolna część jamy brzusznej czy okolice narządów płciowych. Do jej głównych zadań należało małoinwazyjne oraz precyzyjne usuwanie zajętych nowotworem tkanek, a dzięki trójwymiarowej kamerze z nawet dwudziestokrotnym powiększeniem, stało się to możliwe. Oprócz kamery wprowadzanej do ciała pacjenta robot da Vinci składa się także z czterech ramion, będących przedłużeniem rąk chirurga oraz konsoli wyposażonej w manetki, pozwalającej na dokładne sterowanie narzędziami. Instrumenty chirurgiczne znajdują się na końcu ramion roboczych i podczas zabiegu naśladują pracę ludzkich rąk, przecinając, zaciskając, prowadząc igłę czy chociażby manipulując tkankami. Dzięki połączeniu kilku innowacyjnych rozwiązań oraz zastosowaniu ich podczas prostatektomii, mężczyźni po okresie rekonwalescencji, mogą wrócić do czynności wykonywanych przed zabiegiem.

Zalety metody robotycznej da Vinci

usunięcie prostaty metodą da VinciKorzyści wynikających z robotycznej metody leczenia raka stercza jest nieporównywalnie więcej co w przypadku tradycyjnego zabiegu zwanego radykalną prostatektomią otwartą. Przede wszystkim maszyna wyposażona jest w układ redukujący drżenie rąk urologa oraz kompensujący jego gwałtowne ruchy, a co się z tym wiąże – niweluje ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek. Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy chirurg manipuluje narzędziami tuż przy wiązkach naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję i trzymanie moczu. To właśnie dzięki precyzji robota da Vinci metoda ta nazywana jest małoinwazyjną. Ponadto prostatektomia laparoskopowa pozostawia po sobie jedynie niewielkie blizny oraz nie ingeruje w cały organizm pacjenta jak chociażby chemioterapia czy radioterapia, a także zmniejsza ryzyko infekcji pooperacyjnej oraz ból pooperacyjny.  Oprócz wielu zalet, które dostrzec mogą pacjenci, zabieg prostatektomii przy pomocy robota docenić może także personel szpitali. Przede wszystkim dlatego, że kamera wizyjna znajdująca się w ciele pacjenta umożliwia aż dwudziestokrotne zbliżenie, a ponadto przekazuje na monitor obraz trójwymiarowy. Dzięki temu praca chirurga staje się precyzyjna i niosąca dużo mniej ryzyka niż tradycyjne manualne metody. Ponadto urolog wykonujący zabieg, znajduje się w wygodnej i ergonomicznej pozycji, co jest szczególnie ważne podczas dłuższych i bardziej skomplikowanych operacji.

Opis zabiegu prostatektomii

Prostatektomia polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta pięciu narzędzi chirurgicznych zwanymi trokarami, w środku których umieszcza się kamerę oraz instrumenty znajdujące się na końcach ramion roboczych da Vinci. Po wykonaniu tych czynności chirurg przejmuje kontrolę nad maszyną, sterując nią za pomocą specjalnych manetek oraz obserwując operowany obszar poprzez wizję z kamery trójwymiarowej. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym pacjenta, po którym wskazana jest około trzydniowa hospitalizacja. Jeszcze przed wyznaczeniem daty zabiegu, pacjent w Szpitalu na Klinach w Krakowie otaczany jest indywidualną opieką oraz edukowany o zarówno zaletach nowoczesnej zrobotyzowanej prostatektomii, jak i jej możliwych powikłaniach.

Przebieg zabiegu

prostatektomia leczenie raka prostaty usunięcie prostatyZabieg prostatektomii dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich, już po wprowadzeniu tokarów oraz narzędzi chirurgicznych, jest usunięcie węzłów chłonnych. Limfadenektomia zależna jest od opinii chirurga wydanej na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań. Kolejno oddziela się gruczoł krokowy od cewki moczowej oraz usuwa narząd i pęcherzyki nasienne zajęte nowotworem. Etap ten wymaga niebywałej dokładności, ponieważ narzędzia chirurgiczne znajdują się tuż obok wiązek naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych za erekcję i zdolność trzymania moczu. Następnie urolog, manipulując robotem da Vinci, szwem chirurgicznym łączy cewkę moczową i szyjkę pęcherza moczowego. Zabieg kończy wyprowadzenie usuniętych tkanek przez worek laparoskopowy i odesłanie ich do pracowni histopatologicznej oraz założenie pacjentowi drenu. Opatrunek pomaga w utrzymaniu szczelności zespolenia, a także kontroluje prawidłowy przepływ krwi. Oprócz drenu chirurg zakłada również cewnik łączący cewkę moczową z pęcherzem, który ściągany jest najczęściej po trzeciej dobie od prostatektomii.

Powikłania śródoperacyjne

Choć zrobotyzowana prostatektomia laparoskopowa nazywana jest małoinwazyjną, podobnie jak przy innych ingerencjach chirurgicznych, występuje ryzyko powikłań śródoperacyjnych. Dlatego też na etapie diagnostyki oraz przeprowadzanego przez lekarza wywiadu, pacjent powinien poinformować o przyjmowanych lekach, uczuleniach czy przebytych chorobach. Dzięki temu specjalista zminimalizuje ryzyko powikłań oraz dopasuje dalszy plan leczenia. Do możliwych, lecz rzadkich komplikacji śródzabiegowych należy zaliczyć: krwawienie, uszkodzenie jelita grubego czy ryzyko w postaci zawału serca, które związane jest z wprowadzeniem pacjenta w znieczulenie ogólne.

Powikłania pozabiegowe

Podobnie jak w przypadku powikłań śródzabiegowych, powikłania pozabiegowe zależą od wielu czynników takich jak zaawansowanie choroby nowotworowej czy niewłaściwe pielęgnowanie rany pooperacyjnej. Wśród niezwykle rzadkich komplikacji występują między innymi: krwawienie, pojawienie się torbieli chłonnej, przetoki cewkowo-odbytniczej, zaburzenie trzymania moczu czy zaburzenie erekcji. Większość powikłań dotyczy niespełna 1% pacjentów.

Objawy przerostu prostaty – wskazania do zabiegu

To specjalista urolog na podstawie szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzonych badań decyduje o kwalifikacji do zabiegu. Jednak wśród najczęściej zgłaszanych objawów nowotworu prostaty znajdują się: ból przy oddawaniu moczu, a nawet jego całkowite zatrzymanie, częstomocz, ból krocza oraz pieczenie czy parcie na pęcherz. Jeżeli mężczyzna jest w wieku wysokiego ryzyka nowotworu prostaty, czyli po 60 roku życia, oraz występują u niego powyższe objawy, powinien niezwłocznie udać się na konsultację urologiczną. W Szpitalu na Klinach w Krakowie pacjent obejmowany jest indywidualną opieką oraz zapoznawany z każdym etapem leczenia tak, aby zwiększyć jego komfort psychiczny oraz przyspieszyć powrót do zdrowia fizycznego.

Funkcje seksualne i trzymania moczu po zabiegu prostatektomii

Prostatektomia jest zabiegiem chirurgicznym, w trakcie którego urolog ingeruje w ciało pacjenta. Stąd też, aby zwiększyć szanse na powrót funkcji seksualnych oraz trzymania moczu, stosowana jest kilkudniowa hospitalizacja, po której następuje okres rehabilitacji. Zdolność do erekcji oraz pełnego trzymania moczu po zabiegu prostatektomii zależna jest od wielu czynników, między innymi od tego, czy podczas operacji usunięto pęczki naczyniowo-nerwowe, od stopnia zaawansowania nowotworu, czy chociażby od sumienności w rehabilitacji i pielęgnowaniu rany pooperacyjnej. Szacuje się, że prawidłowe funkcje pęcherza moczowego po trzech miesiącach wracają już u 70% mężczyzn, a po roku od zabiegu u 98%. Z kolei zaobserwowano, że funkcje seksualne w ciągu dwóch lat od prostatektomii wracają u około 70% operowanych.

Napisz do nas

Magdalena Okarmus

Patient Concierge

phone
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
mail
NAPISZ WIADOMOŚĆ