Czym jest przepuklina kresy białej?
Przepuklina kresy białej to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów poza ich anatomiczne położenie. Przepuklina kresy białej dotyka ok. 3-10% osób w średnim wieku i polega na występowaniu przepukliny w linii pośrodkowej ciała w nadbrzuszu, a dokładnie pasma ścięgnistego tzw. kresy białej. Przepuklina kresy białej nie jest tym samym schorzeniem co rozstęp mięśni prostych brzucha, do którego dochodzi gdy odstęp między brzegami mięśni prostych jest w przedziale 2–2,5 cm.
Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta
Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.
Przepuklina kresy białej – przyczyny powstawania
Osłabienie mięśni brzucha lub uszkodzenie powłok jamy brzusznej są głównymi przyczynami pojawienia się przepukliny kresy białej. Wśród czynników ryzyka powstania tego rodzaju przepukliny wymienia się także wrodzone wady anatomiczne powłok brzusznych (u dzieci), otyłość i nadwagę, osłabienie powięzi poprzecznej lub zwiększenie oporu na nią, występowanie przewlekłych zaparć, wykonywanie pracy, która wymaga podnoszenia ciężarów jak również okres ciąży. Na rozwój przepukliny kresy białej narażone są również osoby z chorobą obturacyjną płuc, uprawiające sport wymagający intensywnego wysiłku fizycznego, posiadające zaburzenia metabolizmu kolagenu czy będące po wcześniej przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej w wyniku, którego doszło do osłabienie powłok brzusznych.
Przepuklina kresy białej – objawy
Charakterystycznym objawem przepukliny kresy białej jest pojawienie się wzdłuż brzucha (dokładnie na jego środku), struktury przypominającej grzebień. Struktura ta jest widoczna w pozycji leżącej podczas podnoszenia górnej połowy ciała, a znika w pozycji leżącej. Osoby z przepukliną kresy białej uskarżają się również na niewielkie dolegliwości bólowe w okolicy brzucha, uczucie ciągnięcia w trakcie pochylania się do przodu jak również na dyskomfort lokalizujący się w obrębie nadbrzusza i pępka.
Przepuklina kresy białej – diagnozowanie
Podstawą diagnostyki przepukliny kresy białej jest konsultacja specjalistyczna wraz z badaniem palpacyjnym. Dodatkowo do diagnostyki, w niektórych przypadkach włącza się USG jamy brzusznej. Trzeba pamiętać, że przepuklina kresy białej nie znika samoistnie, a wręcz przeciwnie w miarę upływu czasu powiększa się, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Przepuklina kresy białej – leczenie
Podstawą leczenia przepukliny kresy białej jest interwencja chirurgiczna, którą w zależności od stopnia zaawansowania przepukliny i jej rozmiarów można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub czy ogólnym. Chirurgiczna naprawa przepukliny kresy białej może być przeprowadzona technika klasyczną, laparoskopowo lub z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Naprawa małych przepuklin kresy białej polega wyłącznie na zszyciu przez chirurga wrót przepukliny. Przepukliny kresy białej o większych rozmiarach wymagają natomiast odprowadzenia zawartości worka przepuklinowego i wszyciu specjalnej siatki, celem zabezpieczenie ubytku w powłokach jamy brzusznej jak również wzmocnienia mięśni brzucha i minimalizowaniu ryzyka nawrotu choroby.
Przepuklina kresy białej – operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego i metoda laparoskopowa
W zabiegach dużych przepuklin kresy białej szczególnie rekomendowane jest wykorzystanie technik małoinwazyjnych laparoskopii lub robota chirurgicznego. Pozwalają one na lepszą wizualizację pola operacyjnego, a co za tym idzie większą precyzję przeprowadzenia zabiegu i minimalizację ryzyka ewentualnego uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, czy okolicznych tkanek. Do korzyści z przeprowadzenia naprawy przepukliny kresy białej technikami małoiwazyjnymi zalicza się mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji oraz powikłań. Pacjenci mogą liczyć na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, jak również na lepszy efekt kosmetyczny.
Przepuklina kresy białej – cena zabiegu
Cena komercyjnego zabiegu naprawy przepukliny kresy białej uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota chirurgicznego). Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.