Patient Concierge

Elżbieta Kiszka

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Czym jest  przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa to rodzaj przepukliny brzusznej. W przepuklinie pępkowej pod skórę przez niedomknięty pierścień pępkowy oraz powłokę jamy brzusznej przemieszczają się  fragmenty otrzewnej lub pętle jelita. Wybrzuszenie w okolicy pępka zalicza się do charakterystycznego objawu tego rodzaju przepukliny. Przepuklina pępkowa często diagnozowana jest u noworodków, u których nie doszło do zrośnięcia się pierścienia pępkowego zaraz po urodzeniu, u kobiety w ciąży oraz u osób dorosłych, u których doszło do osłabienia ścian jamy brzusznej.

Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta

Patient Concierge

Angelika Kollar

Zadzwoń do nas +48 785 061 223 Wyślij wiadomość [email protected] Wyślij wiadomość

Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.

Przepuklina pępkowa – przyczyny powstawania

U niemowląt przepuklina pępkowa jest wadą anatomiczną, natomiast u dorosłych do powstania tego rodzaju przepukliny dochodzi na skutek osłabienia wytrzymałości powłok brzusznych. Do rozwoju przepukliny pępkowej u dorosłych przyczyniają się: okres ciąży, otyłość, częste zaparcia, uporczywy kaszel, praca, która polega na podnoszeniu ciężarów, niektóre schorzenia w obrębie jelit oraz schorzenia w obrębie gruczołu krokowego u mężczyzn.

Ginekologia da Vinci

Przepuklina pępkowa – objawy

U niemowląt przepuklina pępkowa objawia się jako wybrzuszenie pojawiające się w miejscu pępka. W większości przypadków u dzieci przepuklina pępkowa znika samoistnie do 12 miesięcy od narodzin. U osób dorosłych najczęściej diagnozowana jest natomiast przepuklina okołopępkowa, która powoduje  nieznaczny ból w okolicy przepukliny jak również uczucie dyskomfortu i tzw. ciągnięcia. Przepuklina pępkowa z reguły ma łagodny przebieg a bardziej charakterystyczne symptomy uwidaczniają  się dopiero w momencie jej uwięźnięcia. U pacjentów, u których pojawiło się bolesne, czerwone uwypuklenie w okolicy pępka, wymioty jak również gorączka konieczna staje się pilna konsultacja specjalistyczna oraz podjęcie interwencji  chirurgicznej.

Operacje robotem da Vinci
Operacje robotem da Vinci

Przepuklina pępkowa – leczenie

 

W sytuacji kiedy u dzieci przepuklina nie uległa wchłonięciu do 3 roku życia lub u dzieci powyżej 1 roku powiększa się, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. W przypadku dorosłych z małą przepukliną pępkową, niepowodującą dolegliwości zleca się okresowe wizyty u specjalisty. Chirurgiczna naprawa przepukliny u dorosłych przeprowadzana jest w sytuacji kiedy choroba powoduje dokuczliwe objawy, przepuklina powiększa się jest ryzyko jej uwięźnięcia. Zabieg chirurgicznej naprawy przepukliny może być wykonany metodą klasyczną, laparoskopową lub z użyciem robota chirurgicznego. Operacja trwa od 30 minut do 1,5 godziny, a w jej trakcie operacji chirurg wszystkie elementy, które przedostały się do worka przepuklinowego musi cofnąć do jamy brzusznej. Brzegi ubytku są następnie zszywane a w dużych przepuklinach oraz przepuklinach nawracających zastosowanie mają specjalne siatki zakładane pod otrzewną, których zadaniem jest wzmocnienie osłabionych powłok brzusznych i minimalizacja ryzyka nawrotu przepukliny.

Przepuklina pępkowa – operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego   

W przypadku dużych, nawracających przepuklin pępkowych naprawa przepukliny pępkowej może zostać wykonana z użyciem robota chirurgicznego. Zabieg wykonuje się przez kilka jednocentymetrowych nacięć w powłokach brzusznych pacjenta. Przez te nacięcia operator wprowadza do ciała pacjenta kamerę endoskopową oraz zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Robot chirurgiczny pozwala chirurgowi na wysokiej rozdzielczości widoczność pola operacyjnego w 10-krotnym powiększeniu, w jakości FullHD , co umożliwia precyzyjne wykonanie operacji. Najważniejszą korzyścią dla chirurga wynikającą z zastosowania techniki robotowej jest możliwość szycia powłok brzucha od wewnątrz oraz wykonywanie precyzyjnych nacięć, mających na celu uwolnienie części mięśni aby zamknąć ubytki w powłokach brzucha. Do korzyści z przeprowadzenia robotycznej naprawy przepukliny pachwinowej po stronie pacjentów zalicza się mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji oraz powikłań. Pacjenci mogą liczyć także na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji.

Rekonwalescencja po zabiegu przepukliny pępkowej

Hospitalizacja po zabiegu naprawy przepukliny pępkowejtrwa ok. 1 – 3 dni. Jej długość uzależniona jest od rozległości zabiegu oraz metody, którą została wykonana. Przez pierwszy miesiąc po zabiegu pacjenci powinni ograniczyć intensywną aktywność fizyczną oraz mają zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów. Włączenie specjalnej gimnastyki w celu wzmocnienia mięśni brzucha rekomenduje się po upływie 4 tygodni od zabiegu.

Przepuklina pępkowa – cena zabiegu

Cena komercyjnej naprawy przepukliny pępkowej zależy od techniki, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, robotyczna), rozległości przepukliny i stopnia jej zaawansowania jak również od rodzaju zastosowanych siatek wzmacniających jamę brzuszną. Szczegóły operacji oraz możliwe techniki  jej przeprowadzenia omawiane są z pacjentem podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

Napisz do nas...





Indywidualny Opiekun Pacjenta Elżbieta Kiszka

Elżbieta Kiszka

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Elżbieta Kiszka
NAPISZ WIADOMOŚĆ