Przygotowanie do zabiegu
Pacjentem w okresie przed, około i pooperacyjnym zajmuje się inetrdyscyplinarny zespół złożony z: chirurga/operatora systemu da Vinci, anestezjologa, psychologa, rehabilitanta i dietetyka oraz lekarzy innych specjalności w zależności od ogólnego stanu zdrowia. Konieczna jest ocena morfologii krwi z rozmazem, funkcji nerek i wykonanie próby krzyżowej.
Szczególnej ocenie anestezjologicznej i lekarzy specjalistów poddane zostają osoby z chorobami układu oddechowego krążenia oraz chorzy na zastoinową niewydolność serca i niedomykalność zastawek, ze względu na zwiększone w ich przypadkach ryzyko powikłań.
Lekarz anestezjolog wdraża okołooperacyjną profilaktykę przeciwzakrzepową. W zależności od stanu ogólnego pacjenta korzysta również z pomocy innych specjalistów, wdrażając optymalne postępowanie farmakologiczne.
Psycholog pomaga w pracy nad minimalizacją negatywnych skutków psychicznych, jakie niesie ze sobą choroba dla pacjenta i jego rodziny oraz w budowaniu systemu wsparcia dla chorego zarówno wewnętrznego (poczucie wartości, optymizm, kreatywność, poczucie humoru), -jak i zewnętrznego –(rodzina, bliscy, przyjaciele, współpracownicy.). Uczy także jak zmieniać postawę i myśli osłabiające chorego oraz technik redukujących, jak: wizualizacje, relaksacja lub nauka oddychania.
Fizjoterapeuta zajmuje się terapią i oceną funkcjonalną dna miednicy oraz ogólnej kondycji pacjenta. Fizjoterapia stosowana przed i po ingerencji chirurgicznej umożliwia odpowiednie przygotowanie do zabiegu i utrzymanie jego efektów. Pacjenci rehabilitowani szybciej wracają do sprawności seksualnej oraz szybciej odzyskują funkcję trzymania moczu. Odpowiednia fizjoterapia w dobie zabiegu operacyjnego zapobiega powikłaniom w postaci zapalenia płuc i zatorowości żylnej.
Duże znaczenie w powrocie do zdrowia w przypadku chorób nowotworowych czy po rozległych zabiegach operacyjnych ma prawidłowo zbilansowane odżywianie. W zespole terapeutycznym pracuje również dietetyk.
Przebieg zabiegu
Operacja polega na naprawie przepukliny rozworu przełykowego z jednoczesną fundoplikacją sposobem Nissena. Każdy zabieg rozpoczyna się od wytworzenia tzw. odmy otrzewnowej czyli napełnienia jamy brzucha dwutlenkiem węgla, w taki sposób, aby poprzez uniesienie powłok brzucha od wewnątrz i rozepchnięcie jelit uzyskać przestrzeń w której będzie można sprawnie operować narzędziami. Następnie chirurg wykonuje kilka nacięć w ścianie brzucha w celu wprowadzenia ramion robota da Vinci, które wyposażone są w niewielkiej średnicy narzędzia chirurgiczne oraz kamerę. Następnie operator delikatnie, przy pomocy narzędzi preparuje tkanki i stara się dostać do worka przepuklinowego. Nacięcia prowadzi się w taki sposób, by nie uszkodzić innych ważnych struktur, położonych w pobliżu przepukliny. Po zakończeniu preparowania worka w przypadku jego niewielkich rozmiarów można pozostawić go bez naruszania jego struktury, jeżeli natomiast worek jest duży, wówczas może wymagać wycięcia i zaopatrzenia szwem . W następnej kolejności chirurg wytwarza wokół przełyku mankiet z przedniej i tylnej ściany żołądka, które uprzednio zszywa. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie i poprawę działania antyrefluksowego dolnego zwieracza przełyku. Ponadto w przypadku dużych ubytków, okolica okołoprzełykowa wymaga czasami dodatkowego wzmocnienia, jakim jest wszczepienie siatki z tworzywa sztucznego. Dodatkowo podczas zabiegu wykonuje się również stabilizację żołądka, co zapobiega odnawianiu się przepukliny rozworu przełykowego.
Korzyści dla pacjentów
System da Vinci stanowi lepsze narzędzie, w porównaniu z dostępem klasycznym czy laparoskopowym. Chirurgia wspomagana pracą robota daje chirurgom możliwość przeprowadzenia operacji minimalnie inwazyjnych, precyzyjnych i kompletnych.
W porównaniu do operacji wykonywanych metodami klasycznymi oraz częściowo laparoskopowymi zastosowanie robota pozwala na:
- mniejszą liczbę powikłań
- wykonywanie zabiegu w sposób minimalnie inwazyjny
- zmniejszenie bólu pooperacyjnego
- mniejszą utratę krwi
- lepszy efekt kosmetyczny
- krótszy pobyt w szpitalu
- szybszy powrót do sprawności
- możliwość operowania pacjentów z obciążonym wywiadem