Przygotowanie do zabiegu
Pacjentem w okresie przed, około i pooperacyjnym zajmuje się inetrdyscyplinarny zespół złożony z: chirurga/operatora systemu robotycznego, anestezjologa, psychoonkologa, rehabilitanta i dietetyka oraz lekarzy innych specjalności w zależności od ogólnego stanu zdrowia. Konieczna jest ocena morfologii krwi z rozmazem, funkcji nerek i wykonanie próby krzyżowej.
Szczególnej ocenie anestezjologicznej i lekarzy specjalistów poddane zostają osoby z chorobami układu oddechowego i krążenia oraz chorzy na zastoinową niewydolność serca i niedomykalność zastawek, ze względu na zwiększone w ich przypadkach ryzyko powikłań.
Lekarz anestezjolog wdraża okołooperacyjną profilaktykę przeciwzakrzepową. W zależności od stanu ogólnego pacjenta korzysta również z pomocy innych specjalistów, wdrażając optymalne postępowanie farmakologiczne.
Psychoonkolog wspiera osoby chorujące na nowotwory oraz ich bliskich w trakcie całej drogi przez chorobę. Może pomóc w pracy nad minimalizacją negatywnych skutków psychicznych, jakie niesie ze sobą choroba dla pacjenta i jego rodziny oraz w budowaniu systemu wsparcia dla chorego zarówno wewnętrznego (poczucie wartości, optymizm, kreatywność, poczucie humoru), -jak i zewnętrznego – (rodzina, bliscy, przyjaciele, współpracownicy.). Uczy także jak zmieniać postawę i myśli osłabiające chorego oraz technik redukujących, jak: wizualizacje, relaksacja lub nauka oddychania.
Fizjoterapeuta zajmuje się terapią i oceną funkcjonalną dna miednicy oraz ogólnej kondycji pacjenta. Fizjoterapia stosowana przed i po ingerencji chirurgicznej umożliwia odpowiednie przygotowanie do zabiegu i utrzymanie jego efektów. Pacjenci rehabilitowani szybciej wracają do sprawności seksualnej oraz szybciej odzyskują funkcję trzymania moczu. Odpowiednia fizjoterapia w dobie zabiegu operacyjnego zapobiega powikłaniom w postaci zapalenia płuc i zatorowości żylnej.
Duże znaczenie w powrocie do zdrowia w przypadku chorób nowotworowych czy po rozległych zabiegach operacyjnych ma prawidłowo zbilansowane odżywianie. W zespole terapeutycznym pracuje również dietetyk.
Przebieg zabiegu
Operację wycięcia guza nerki można przeprowadzić metodą laparoskopową wspomaganą robotem. Wówczas przez 3-4 małe (ok. 1 cm) otwory wprowadza się kamerę i specjalne narzędzia, którymi przeprowadza się cały zabieg. Na końcu wycięty guz lub nerkę umieszcza się w specjalnym worku i wyciąga na zewnątrz, a następnie przesyła się do pracowni patomorfologicznej celem szczegółowej analizy stopnia złośliwości i charakteru zmiany (na końcowy raport z badania zwykle oczekujemy 14 dni). Ta małoinwazyjna metoda pozwala skrócić czas pobytu w szpitalu oraz czas rekonwalescencji. Wiąże się ona również z mniejszym bólem pooperacyjnym oraz gwarantuje lepszy efekt kosmetyczny.
Korzyści dla pacjentów
System robotyczny stanowi lepsze narzędzie, w porównaniu z dostępem klasycznym czy laparoskopowym. Chirurgia wspomagana pracą robota daje urologom możliwość przeprowadzenia operacji minimalnie inwazyjnych, precyzyjnych i kompletnych, o wysokiej czystości onkologicznej.
W porównaniu do operacji wykonywanych metodami klasycznymi oraz częściowo laparoskopowymi zastosowanie robota pozwala na:
- mniejszą liczbę powikłań
- wykonywanie nefrektomii w sposób minimalnie inwazyjny
- zmniejszenie bólu pooperacyjnego
- mniejszą utratę krwi
- lepszy efekt kosmetyczny
- krótszy pobyt w szpitalu
- szybszy powrót do sprawności
- możliwość operowania pacjentów z obciążonym wywiadem
Skontaktuj się z Indywidualnym Opiekunem Pacjenta
Masz dodatkowe pytania, chciałbyś dowiedzieć się więcej o metodzie robotycznej, o przebiegu leczenia lub schorzeniach jakich dotyczy? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, umówimy konsultację ze specjalistą w naszym szpitalu.