Patient Concierge

Karolina Kopeć

mail +48 785 054 460 mail Wyślij wiadoość

Chirurgicznemu leczeniu otyłości mogą poddać się osoby od 18. do 60. roku życia. Jest to zabieg, polegający na zmniejszeniu żołądka i należy do jednych ze skuteczniejszych metod leczenia otyłości III stopnia. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i na jej podstawie do zabiegu kwalifikowany jest pacjent.

Dla kogo operacja zmniejszenia żołądka?

O tym, czy operacja może zostać wykonana, decyduje specjalista, chirurg bariatra, wykonujący zabiegi bariatryczne. Na podstawie wywiadu i badań ustala, czy pacjent może poddać się operacji. Uwzględnia nie tylko aktualny wskaźnik BMI pacjenta, ale też analizuje parametry z wcześniejszych lat. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie się pacjenta do wizyty. Zastanów się czy Twoja waga w ostatnich latach bardzo się zmieniała? Czy malała czy raczej miała tendencję wzrostową? Takich informacji będzie potrzebował lekarz, aby zakwalifikować Cię do operacji lub też wykluczyć możliwość jej wykonania.

Jakie jeszcze warunki kwalifikują pacjenta do operacji?

Operacji poddawane są osoby, które ukończyły 18. rok życia, jednak nie przekroczyły jeszcze 60 lat. Zdarza się jednak, że problem otyłości występuje też u młodszych i starszych osób. W takich przypadkach decyzja o wykonaniu operacji jest podejmowana indywidualnie. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Leczenie operacyjne jest możliwe u takich pacjentów, jeżeli lekarz uzna, że ryzyko powikłań jest na optymalnym poziomie. Dotychczas wykonano już wiele operacji bariatrycznych u bardzo młodych osób – nastolatków.

Ponadto operacja wykonywana jest u osób, które po leczeniu farmakologicznym i zachowawczym otyłości lub nadwagi wyraźnie schudły, po czym ponownie przybrały na wadze. O leczeniu zachowawczym mówimy w przypadku dopasowanej diety oraz aktywności fizycznej. Możesz więc zostać zakwalifikowany do operacji, jeżeli podejmowałeś już kilka prób odchudzania, jednak bez wyraźnych efektów. Operacji będziesz mógł się też podjąć, jeżeli przed nią zredukowałeś masę ciała, ale wciąż Twoje BMI jest z wysokie. Jest to jednak potwierdzenie, że zależy Ci na zmianie swojego życia i codziennych nawyków.

Przeciwwskazania do operacji bariatrycznej

Operacji zmniejszenia żołądka nie mogą się jednak poddać wszyscy pacjenci. Z tej grupy wykluczone są osoby, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, chorobami zapalnymi przewodu pokarmowego i chorobą refluksową przełyku. Do przeciwwskazań do operacji zaliczane są też choroby nowotworowe i endokrynologiczne. Leczenie otyłości tą metodą jest też niemożliwe w przypadku pacjentów uzależnionych od papierosów, alkoholu i środków odurzających, ponieważ te substancje znajdujące się w organizmie mogą przyczynić się do wystąpienia powikłań anestezjologicznych przy znieczuleniu do operacji, a także w trakcie wybudzania. Istnieje również ryzyko wystąpienia powikłań ogólnoustrojowych i chirurgicznych, przez co operacja nie będzie mogła zostać przeprowadzona. Osoby uzależnione od papierosów zgodnie z zaleceniami lekarza chcąc się poddać operacji, muszą zaprzestać palenia na przynajmniej 2 miesiące przed jej przeprowadzeniem. Operacji bariatrycznych nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.

Napisz do nas..





Indywidualny Opiekun Pacjenta Karolina Kopeć

Karolina Kopeć

Patient Concierge

Zadzwoń do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
ZADZWOŃ
+48 785 054 460
Wyślij wiadomość do Indywidualnego Opiekuna pacjenta Karolina Kopeć
NAPISZ WIADOMOŚĆ